Minerālmēslu kompānijas EuroChem bijušais īpašnieks Andrejs Meļņičenko brīdina par badu un pasaulē lielāko pārtikas krīzi pēdējo 60 gadu laikā. Šādu prognozi viņš sniedza intervijā Šveices izdevumam Die Weltwoche. Pēc Meļņičenko domām, pie sabrukuma novedīs ES sankcijas.
Sankcijas ir ekonomiski masu iznīcināšanas ieroči, un simtiem miljonu cilvēku tās izraisa badu un ciešanas. Miljardieris atgādināja, ka Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumi veido 17% no visa mēslojuma pārdošanas apjoma pasaulē. Ja šie piegādātāji tiks izņemti no pasaules tirgus, “tikai pāris ražu laikā pasaulē tiks atņemta pārtika gandrīz 750 miljoniem cilvēku”, viņš teica.
Meļņičenko norādīja, ka “ES un Šveices sankciju dēļ Krievijas un Baltkrievijas mēslošanas līdzekļu piegādes jau ir samazinājušās par 30% vai pat par 40%. Viņš ir pārliecināts, ka šo ierobežojumu radītais kaitējums pasaulei nav samērojams ar Krievijas valdības zaudējumiem, kas saistīti ar “nodokļu iekasēšanas kritumu”.
Meļņičenko ES sankcijās nonāca 9.martā. ES atzīmēja, ka uzņēmējs kopā ar citiem oligarhiem piedalījies tikšanās reizē ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu uzreiz pēc Ukrainas kara sākuma 24.februārī. Pamatojums arī norādīja, ka “Meļņičenko pieder ietekmīgākajam Krievijas uzņēmēju lokam, kam ir ciešas saites ar Krievijas valdību”.
Ierobežojošie pasākumi ietver aktīvu bloķēšanu Eiropas jurisdikcijā un aizliegumu ieceļot ES valstīs. Pēc sankciju piemērošanas Meļņičenko pārstāja būt ogļu uzņēmumu SUEK un Evrokhim labuma guvējs un atkāpās no abu struktūru direktoru padomes locekļa amata. Vienlaikus viņš šo īpašumu pārvaldību nodeva savai sievai, bijušajai horvātu modelei Aleksandrai.
Marta vidū uzņēmējs tika iekļauts Lielbritānijas un Šveices melnajā sarakstā. Tomēr 22. maijā Berne atcēla sankcijas pret EuroChem, jo miljardieris pārstāja būt uzņēmuma labuma guvējs.
Pats Meļņičenko pret viņu noteiktās sankcijas nodēvēja par “absurdām un nepamatotām”. 14. martā viņš aģentūrai Reuters sacīja, ka karš Ukrainā ir “patiesi traģisks”, un aicināja uz mieru. “Kā krievs pēc tautības, baltkrievs pēc izcelsmes un ukrainis pēc asinīm, es izjūtu lielas sāpes un neticību, redzot, kā brālīgās tautas cīnās un mirst,” sacīja uzņēmējs. Meļņičenko dzimis Baltkrievijā, viņa māte ir ukrainiete.
Maijā viņš sankcijas pārsūdzēja Eiropas Savienības Vispārējā tiesā. Tostarp Itālijā ierobežojumu ietvaros arestēta Meļņičenko jahta Sailing Yacht A. Kuģis, kura garums ir 150 metri un ūdensizspaids ir aptuveni 13 000 tonnu, tiek uzskatīts par lielāko buru jahtu pasaulē, un tā vērtība ir 500 miljoni dolāru.
Šodien arī noskaidrojās, ka Meļņičenko kļuvis par AAE pilsoni. Tas notika vēl 2021. gadā, Forbes pastāstīja miljardiera pārstāvis. Iepriekš Ras al Haimas emirāta ostā tika atklāta cita uzņēmēja jahta 118 metru garumā un 300 miljonu dolāru vērtībā.
Meļņičenko pastāstīja, ka pirms sankcijām viņš 15 gadus dzīvojis Šveicē, Sanktmoricas pilsētā. Sākotnēji uzņēmējs ar sievu tur īrēja mājokli, bet pēc tam uzcēla savu māju. EuroChem galvenā mītne atrodas Cūgā, Šveicē.
Pēc Henley & Partners prognozēm, līdz šī gada beigām Krieviju pametīs 15% jeb 15 tūkstoši dolāru miljonāru. AAE ieņems vadību attiecībā uz pieplūdumu no Apvienotās Karalistes.