Televizori seko līdzi tam, ko skatāties, un, pamatojoties uz to, piedāvā atbilstošas reklāmas. Šo funkciju ir iespējams atspējot, taču tas ir ārkārtīgi grūti. Par to, atsaucoties uz amerikāņu kiberdrošības ekspertu grupas pētījumu, ziņo New Scientist.
Populārie Samsung un LG viedie televizori var slepeni uzņemt ekrānuzņēmumus, kamēr lietotājs skatās televizoru. Par to ziņoja New Scientist, atsaucoties uz pētījumu, ko veikusi amerikāņu kiberdrošības ekspertu grupa.
Vadošais pētnieks Jašs Vekarija, kopā ar izstrādātāju komandu, atklāja, ka minēto zīmolu televizori uzņem simtiem ekrānuzņēmumu minūtē. Piemēram, Samsung televizori uzņem attēlus ik pēc 500 milisekundēm, bet LG ierīces attēlus uzņem ik pēc 10 milisekundēm. Pēc ekspertu domām, šādi attēli tiek savākti, lai analizētu ekrānā redzamo saturu, pēc tam piedāvājot mērķtiecīgu reklāmu.
Eksperiments parādīja, ka televizori turpina ierakstīt datus pat tad, ja tiek izmantoti kā ārējais displejs klēpjdatoriem vai spēļu konsolēm. Pētnieki savienoja ierīces ar serveri, kurā darbojas programmatūra, lai uzraudzītu tīkla trafiku. Izmantojot šo programmatūru, viņi ierakstīja, kādus ekrānuzņēmumus un audio datus televizori pārsūtīja uz attālajiem serveriem.
Interesanti, ka viedie televizori neuzņem ekrānuzņēmumus, izmantojot straumēšanas lietotnes, piemēram, Netflix. Tomēr, tiklīdz lietotājs pievieno ārējās ierīces, izmantojot HDMI, vai ieslēdz satelīttelevīziju, televizori sāk aktīvi ierakstīt ekrānā notiekošo.
Viedie sīkrīki var savākt daudz datu par to īpašniekiem, izmantojot dažādus sensorus, programmatūru un interneta savienojumus. Tālāk ir norādīti daži veidi, kā tie izseko lietotājus.
1. Viedtālruņi
GPS un ģeogrāfiskā atrašanās vieta : viedtālruņi pastāvīgi izseko atrašanās vietu, izmantojot GPS, Wi-Fi un mobilos tīklus. To izmanto navigācijai, uz atrašanās vietu balstītai reklāmai un citiem pakalpojumiem.
Kustību sensori un akselerometri : tālruņi var apkopot datus par to, kā un kur lietotājs pārvietojas, tostarp par fiziskām aktivitātēm (iešanu, skriešanu, riteņbraukšanu).
Mikrofons: daudzas lietotnes pieprasa piekļuvi mikrofonam un var klausīties komandas, piemēram, lai aktivizētu balss palīgus. Ir bijuši gadījumi, kad mikrofoni ir izmantoti datu vākšanai pat īpašniekiem, tiem nezinot.
Kamera: dažas lietotnes var aktivizēt kameras sejas atpazīšanai, fotografēšanai vai video ierakstīšanai, ko teorētiski varētu izmantot īpašnieku izsekošanai.
2. Viedie skaļruņi (piemēram, Amazon Echo, Google Home)
Vienmēr klausās: šīs ierīces vienmēr ir gaidīšanas režīmā un klausās, vai tiek aktivizēti “atslēgvārdi”, piemēram, “Hey Google” vai “Alexa”. Tas nozīmē, ka viņi pastāvīgi “dzird” sarunas sev apkārt, pat ja viņi tās neieraksta.
Datu ierakstīšana: pēc balss palīga aktivizēšanas jūsu komandas tiek ierakstītas un var tikt nosūtītas uz attāliem serveriem, lai apstrādātu un uzlabotu sistēmas veiktspēju. Dažos gadījumos datus var izmantot mērķtiecīgai reklāmai.
3. Viedie televizori
Satura analīze: viedie televizori var izsekot, kuras programmas jūs skatāties, lai, pamatojoties uz šiem datiem, piedāvātu atbilstošu reklāmu. Televizori var arī ierakstīt mijiedarbību ar citām pievienotajām ierīcēm (spēļu konsolēm, klēpjdatoriem).
Ekrānuzņēmumu sūtīšana: pētījumi liecina, ka televizori var uzņemt ekrānuzņēmumus un nosūtīt tos uz ražotāju serveriem analīzei.
4. Fitnesa trekeri un viedpulksteņi
Aktivitātes uzraudzība: šīs ierīces izseko soļus, sirdsdarbības ātrumu, miegu, aktivitātes līmeni un pat stresu. Datus var pārsūtīt uz mākoņkrātuvi un analizēt, lai piedāvātu personalizētus ieteikumus.
Ģeolokācijas noteikšana: daudzi viedpulksteņi ir aprīkoti ar GPS, kas ļauj lietotājiem izsekot viņu kustībām, laikam un atrašanās vietai.
5. Viedās kameras un videonovērošanas sistēmas
Sejas atpazīšana: mūsdienu videonovērošanas sistēmas var atpazīt sejas un identificēt cilvēkus, pamatojoties uz ierakstiem. Šos datus var uzglabāt un izmantot dažādiem mērķiem, sākot no drošības līdz reklāmai.
Audio un video ierakstīšana : viedās kameras bieži darbojas visu diennakti, ierakstot video un dažreiz arī audio, ko var analizēt, lai noteiktu aizdomīgas skaņas vai kustības.
6. Viedie termostati (piemēram, Nest)
Uzvedības analītika: viedie termostati var apkopot datus par lietotāju paradumiem, kamēr viņi atrodas mājās vai darbā, lai automātiski pielāgotu temperatūru un taupītu enerģiju. Šos datus var izmantot, lai izveidotu mājas aktivitāšu profilu.
7. Viedās spuldzes un sadzīves tehnika
Lietošanas modeļi: tādas ierīces kā viedās spuldzes vai sadzīves tehnika (piemēram, ledusskapji) var apkopot datus par to, cik bieži tās tiek izmantotas, lai sniegtu ieteikumus vai ieteiktu automatizāciju. Šos datus var koplietot ar ražotājiem analīzei.
8. Automašīnas ar interneta pieslēgumu
Reāllaika izsekošana: mūsdienu automašīnas apkopo datus par kustībām, ātrumu, transportlīdzekļa funkciju izmantošanu (piemēram, gaisa kondicionēšanas, mūzikas) un pat braukšanas stilu. Šos datus var izmantot, lai uzlabotu transportlīdzekļa servisu vai sniegtu personalizētus piedāvājumus.
Šīs ierīces kļūst arvien viedākas un noderīgākas, taču tās arī apkopo lielu daudzumu personiskās informācijas, radot bažas par privātumu. Lietotājiem ir rūpīgi jāuzrauga savi konfidencialitātes iestatījumi un jākontrolē, kā lietotnes un ierīces var piekļūt viņu datiem.