Salāti un uzkodas mūsu recepšu krājumos ieņem īpašu vietu un tieši salātiem esam sagatavojuši vairāk kā 1000 interesantu recepšu. Vairums no tiem ir pagatavojami ikdienā, bet skaistāk noformējot, varat tos pasniegt arī svētku galdā.
Tieši tāpēc, interesantās idejas varat aplūkot zemāk esošajā galerijā, bet katru dienu piedāvāsim ar kādu salātu recepti.
Daudzu, mūspusē populāru, salātu receptēm saknes meklējamas ne tik senajā padomijas laiku sabiedriskās ēdināšanas sistēmā. Tolaik bija tā, ka lai kāds jauns ēdiens vai jauna ideja tiktu līdz ēdienkartei, nevarēja kā šodien, kad to izlemj katra restorāna šefpavārs vai saimnieks, bet bija jāiziet neskaitāmu birokrātisku atļauju sistēma.
To pat var salīdzināt ar sava veida autortiesībām, jo jaunajam ēdienam tika dots arī oriģināls nosaukums, bet arī to nevarēja iedot tad ,ja izrādītos, ka no līdzīgām sastāvdaļām kādā citā padomijas ēdināšanas iestādē jau gatavo ēdienu, bet ar citādu nosaukumu.
Piemēram, tāds ēdiens kā ”Vistas kotlete Rīgas gaumē” vienādi tika gatavots gan Vladivostokā, gan Liepājā un, ja šajā receptē esošie sautētie kāposti tiktu pagatavoti kā savādāk, arī sautēti, pat tad šo ēdienu nedrīkstētu saukt savādāk, jo dēļ savām sastāvdaļām, tā bija tikai ar sautētiem kāpostiem pildīta vistas rulete .
Ievadā minēto piemēru ir daudz un kādreiz tēmu turpināsim, bet šoreiz galvenā doma ir tāda, ka ne vienmēr vietas nosaukums atbilda turienes patiesajām tradīcijām.
Kā vienu no piemēriem varētu minēt populāros ”Taškentas salātus”, jo Uzbekijā tos noteikti pasniegs ar jēra gaļu, bet vairumā citu valstu ēdināšanas iestādēs noteikti tiks izmantota liellopu gaļa. To vajadzēs 150 gramus un, kad novārīsim (bez sāls un garšvielām!), sagriežam salmiņos. Tradīcijas prasa arī baltos redīsus (300 grami), bet varam izmantot arī sarkanos un tos arī sagriežam salmiņos.
Pārējais gan ir tadicionāli – sīpolu (50 – 70 grami) sagriežam tievos pusgredzenos un apcepam, eļļu rūpīgi nosusinām un traukā sajaucam sīpolus ar gaļu un redīsiem, pievienojam sāli, piparus un vēlreiz visu samaisām ar majonēzi (100 grami). Tāpat, obligāta receptes sastāvdaļa ir vārītas olas un, atdalot baltumu no dzeltenuma, tās izmantojam rotāšanai – ar dzeltenumu pārkaisām salātu ”kalniņu”, bet baltumu lielākos gabalos izkārtojam uz salātu trauka ap ”kalniņu” vai kā attēlā, kad olas baltumu, kopā ar lociņiem un paprikas gredzeniem saliekam zieda veidā
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!