Iepērkoties, patērētāji tiek regulāri manipulēti ar optiskiem trikiem. Jauns pētījums parāda, kā mazumtirgotāji var uzlabot augļu izskatu. Pētījums par to publicēts specializētajā žurnālā “i-Perception”
Ir dažas lietas, kas mums šķiet tik normālas, ka mēs tās pat neapšaubām. Ļoti maz cilvēku droši vien šķitīs dīvaini, ka augļus bieži pārdod krāsainos tīkliņos. Aiz tā neslēpjas nejaušība, bet gan aprēķins.
Vismaz tā liecina pētījums, ko veica uztveres psihologs profesors Karls Gegenfurtners (Karl R. Gegenfurtner) no Gīsenes Justus Lībiga universitātes (JLU) un viņa komanda. Zinātnieki apraksta fenomenu, ko sauc par “konfeti ilūziju” (“Confetti-illusion”) jeb krāsu asimilāciju, izmantojot citrusaugļus un tīklus, kuros tos pārdod.
Patiesībā ļoti bieži apelsīnus piedāvā oranžos, citronus dzeltenos, laimus zaļos tīkliņos. Un tam acīmredzot ir ļoti pamatots iemesls, kā to izklāstīja Gegenfurtners un viņa komanda.
Apelsīni oranžos tīkliņos šķiet nogatavojušākies
Izmantojot “konfeti ilūziju” jeb krāsu asimilāciju, objekti iegūst virs tiem esošās krāsas nokrāsu. Zinātniskā eksperimentā krāsainas līnijas tika novietotas virs balta apļa. Aplis ieguva krāsu, kas bija novietota priekšplānā. Efekts ir optiska ilūzija.
Un arī mazumtirgotāji, šķiet, var likt lietā šo ilūziju. Negatavi, zaļgani apelsīni oranžā tīklā pēkšņi parādās nogatavojušies un sulīgi. Bet, ja jūs mājās tos izsaiņojat no tīkla, jūs varat redzēt patieso augļu krāsu. Tīkla krāsa ir atbildīga par to, lai augļi izskatītos labāk un gatavāki nekā patiesībā.
Gegenfurtners paskaidroja, “ka tikai krāsu asimilācijai ir spēcīga ietekme uz krāsas izskatu.” Tas nozīmē, ka, tikai izmantojot atbilstošās krāsas tīklu, var rasties optiska ilūzija – un līdz ar to arī patērētāju maldināšana