Krievijas zinātnieki veido Krievijas iebrukuma Ukrainā atbalstītāju sarakstus, lai nepieļautu viņu ievēlēšanu Krievijas Zinātņu akadēmijā (RAN). Par to The New York Times anonīmi pastāstīja trīs iesaistītie zinātnieki.
Viņuprāt, šāds saraksts patiešām var ietekmēt balsojuma rezultātus, jo lielākā daļa Krievijas zinātnieku pieturas pie pretkara uzskatiem.
“Iekļaušana šādā sarakstā var ievērojami samazināt izredzes tikt ievēlētam,” izdevumam sacīja Maskavas Fizikas un tehnoloģijas institūta fiziķis Aleksandrs Noziks, kurš nepiedalījās iniciatīvā.
RAN vēlēšanas notiks 30. maijā, savas kandidatūras izvirzījuši 1700 cilvēki. No tiem tiks ievēlēti 92 akadēmiķi un 217 korespondenti.
4.martā, divas nedēļas pēc Krievijas karaspēka ienākšanas Ukrainā, 115 Krievijas augstskolu rektori izteica atbalstu “īpašajai operācijai”, armijai un prezidentam Vladimiram Putinam.
“Universitātes vienmēr ir bijušas valsts balsts. Mūsu prioritārais mērķis ir kalpot Krievijai un attīstīt tās intelektuālo potenciālu,” teikts vēstulē, kuru parakstījuši vairāk nekā 200 Krievijas Rektoru savienības biedri.
7.martā Krievijas Zinātņu akadēmijas Prezidija locekļi nāca klajā ar pretkara paziņojumu un aicināja “atturēties no pozīcijām un darbībām, ko diktē nevis zinātnes intereses, bet gan politiskā situācija un situācijas nopietnība”.
“Mēs uzskatām par nepieņemamiem jebkādus mēģinājumus izdarīt politisko spiedienu uz zinātniekiem, skolotājiem, maģistrantiem un studentiem un diskrimināciju tautības vai pilsonības dēļ. Uzskatām par nepieciešamu intensificēt zinātnisko diplomātiju un attīstīt zinātnieku kustību mieram, starptautiskajai drošībai, konfliktu risināšanai, militārās spriedzes mazināšanai un kodolkara draudu novēršanai,” piebilda RAN.