Krievijas medijos un sociālajos tīklos turpina apspriest Latvijas dziedātājas Laimas Vaikules teikto , ka viņa “uzturēja visu Padomju Savienību, bet Alla Pugačova uzturēja visu to Krieviju, kura viņai tagad izsaka pretenzijas” …
68 gadus vecā Laima Vaikule apgalvoja, ka, saņemot 17 rubļus par koncertu, ”savākusi stadionus”: “Paskaitiet, cik naudas es atnesu valstij. Par Melodijas izdoto skaņuplati, kas PSRS tika pārdots 20 miljonu eksemplāru tirāžā un pārdota par 2-3 rubļiem, es saņēmu 137 rubļus”.
Viņu atbalstīja dziedātāja Marija Maksakova . ”Jā, jā, sacīja Maksakova, Laima Vaikule “uzturēja Padomju Savienību”. Un vispār “Padomju Savienība viņai ir parādā ne tikai nesamaksātos honorārus, bet daudz vairāk”.
Uz to vairums Kremļa bazūnes pauda vienbalsīgo – varbūt patiešām, nevis nafta, ne zelts, ne raķetes, bet mūsu estrādes skatuve baroja visu valsti?
Krievijas mediji šajā sāgā nolēma iesaistīt arī Edīti Pjehu, jo pagājušā gadsimta 50.-70. gados arī viņa ”vāca zāles” ne mazāk kā Vaikule un Pugačova 80. un 90. gados. Varbūt arī viņa “uzturēja” Padomju Savienību?
Edītei Staņislavovnai šovasar apritēja 85 gadi. Dziedātāja šobrīd jūtas, kā saka, atbilstoši vecumam. Tāpēc viņas vietā medijiem atbildes sniedz viņas meita Ilona Broņevicka.
”Protams, neviens no māksliniekiem, dziedātājiem, mūziķiem nevarēja uzturēt valsti, īpaši tik milzīgu kā Padomju Savienība vai Krievija. Tas ir absurds! Edīte Pjeha tā nekad nebūtu teikusi”, saka Broņevicka.
”Jā, PSRS lauvas tiesa no ienākumiem nonāca valstij caur Ļenkoncert, Moskoncert, Goskoncert, Filharmoniju… Bet šīs organizācijas nodrošināja māksliniekus ar visu! Tas bija mūsdienu producentu uzņēmumu analogs. “Ļenkoncert” iegādājās Edītei un viņas mūziķiem labāko importēto tehniku, apmaksāja tērpus, ceļojumus, izmitināšanu turnejā. Edītei un viņas orķestrim bija vislabākie instrumenti. Viņa bija viena no pirmajām, kas saņēma (par brīvu!) modernu studijas aprīkojumu ar pultīm, skaļruņiem… Patiesībā viņai bija autonoma studija. Un valdība maksāja par visu. Daudz kas bija bez maksas: dzīvokļi, izglītība, visa medicīna… Šodien tā nav.
Laima Vaikule apgalvo, ka par koncertu saņēmusi 17 rubļus. Bet tās taču ir kapeikas, pat ja valsts uzšuva tev labāko koncertkleitu un iedeva labāko mikrofonu…
”Laima nosauca “pliko” likmi. Cik atceros, likme bija nevis 17, bet 19 rubļi. Bet, ja koncertā ir divas daļas, tad likme dubultojās. Ja izbraukuma koncerts, tūre, tad tas atkal dubultojas. Par meistarību – vairāk … Bija dažādas piemaksas. Ļaujiet man sniegt jums piemēru: ar to pašu 19 rubļu likmi Ludmila Zikina saņēma 300 rubļus par vienu (!) turnejas koncertu”.
”Populāri dziedātāji, kuru vidū bija gan Alla Pugačova, gan Laima Vaikule, nopelnīja pienācīgu naudu. Tie gan nav šodienas 100 tūkstoši eiro par šovu, tomēr padomju iekārta māksliniekiem deva pietiekamu finansiālo brīvību, viņi dzīvoja pārpilnībā. Laimas Vaikules vārdus “uzturēja visu Padomju Savienību” es uztveru kā apvainojumu uz savu draudzeni Allu Pugačovu. Nu, meitenes viena uz otru apvainojās. Tā gadās…”, sprieda Edītes Pjehas meita.