Ja mājdzīvnieks iezīmē teritoriju ārpus kastītes, rūc un dzenā mājinieku kājas, tas norāda, ka ir pienācis laiks parādīt kaķi ārstiem. Dzīvniekam vai nu ir uzvedības traucējumi, un tas ir jāaudzina, vai arī viņam ir nopietnas veselības problēmas. Pētījums publicēts ”Journal of Veterinary Behavior”.
Septiņas pazīmes, kas liecina, ka ar jūsu mājdzīvnieku kaut kas nav kārtībā
Spānijas Kordovas Universitātes zinātnieki ir identificējuši septiņas pazīmes, kas liecina par netipisku kaķu uzvedību. Pētnieki aptaujāja 816 kaķu īpašniekus. Viņiem tika lūgts novērtēt savu dzīvnieku uzvedību skalā no “nekad tā nedara” līdz “to dara visu laiku”. Pamatojoties uz iegūtajiem datiem, pētnieki sastādīja tipiskas un netipiskas kaķu uzvedības sarakstus.
Defekācija nepareizā vietā izrādījās retākā kaķa rīcība. 87% īpašnieku teica, ka viņu mājdzīvnieks to nekad nedara. Vēl nedaudz vairāk nekā 3% atzīmēja, ka ir pamanījuši atsevišķus šādas uzvedības gadījumus dzīvniekam.
Papildus defekācijai nepareizā vietā, citi netipiskas kaķu uzvedības veidi bija pēkšņa izmisīga ķermeņa laizīšana, sevis sakropļošana, nekontrolējama priekšmetu košļāšana pat tad, kad dzīvnieks netiek aiztikts, rūkšana vai šņākšana glāstīšanas laikā, apvainošanās uz saimnieku, kad viņš atstāj māju un uzbrukšana mājsaimniecības locekļu kājām.
“Izpratne par to, kāda kaķu uzvedība ir normāla un kāda nav, var uzlabot dzīvnieku labturību, jo īpaši kaķu, kuru dēkas var būt tikpat noslēpumainas, cik patīkamas,” sacīja pētījuma vadītājs Deivids Menors-Kamposs.
Ko nozīmē netipiska kaķa uzvedība?
Dzīvnieku uzvedības korekcijas speciālisti jau iepriekš pierādījuši, ka, piemēram, kāju dzenāšana ir kaķēna nepareizas audzināšanas sekas. Kamēr dzīvnieks ir mazs, šāda spēle šķiet mīļa. Uz to rosina saimnieki. Bet tad kaķis izaug, un jau pieaugušais dzīvnieks sāk terorizēt visu ģimeni, turpinot medīt mājsaimniecības locekļu kājas.
Dzīvnieku psiholoģe, kaķu un suņu uzvedības korekcijas speciālisti iesaka ar dzīvnieku nespēlēt šādas spēlītes un nemudināt kāju medības. Pieaudzis kaķis, kas dzenā saimniekus pa dzīvokli un kož, nav labākais mājdzīvnieks.
Var būt vairāki iemesli, kāpēc kaķis iet garām tualetei: sākot ar neērtu vai netīru tualeti, beidzot ar stresu un urīnceļu vai kuņģa-zarnu trakta problēmām. Nekārtīgas uzvedības izpausme var būt dzīvnieka piedzīvotā stresa pazīme, norāda eksperti. Piemēram, ja mājā parādās mazs bērns vai cits mājdzīvnieks. Šajā gadījumā kaķis var justies nevajadzīgs. Viņam būs nepieciešamība sajaukt savu smaržu ar jaunā dzīvokļa īrnieka smaržu.
Pārmērīga kaķa laizīšanās var liecināt par dažādām dermatoloģiskām problēmām – laiks vērsties pie veterinārārsta.
Normālas dzīvnieku uzvedības pazīmes
Spānijas zinātnieki atklāja arī vairākas normālas kaķa uzvedības pazīmes, kas liecina par tā veselību. To vidū ir liela interese par apkārt notiekošo, murrāšana, flirtēšana ar saimnieku un ēdiena diedelēšana.
“Kad kaķu īpašnieki saprot, kas ir normāli un kas ir neparasti viņu mājdzīvniekam, viņi var pamanīt brīdinājuma zīmes un risināt uzvedības vai veselības problēmas, pirms tās kļūst pārāk nopietnas,” sacīja Deivids Menors-Kamposs.
Viņš piebilda, ka kaķa uzvedība un ķermeņa valoda var būt labs ceļvedis dzīvnieka emocionālā stāvokļa noskaidrošanai.