Cilvēki regulāri seko laika ziņām. Bieži pirmā doma no rīta: kas tur ir aiz loga? Tas nosaka, ko valkāt un kā paies diena. Laikapstākļus ietekmē cikloni un anticikloni. Ja šodien tur viss vēl ir salīdzinoši patīkams, tad jau rīt būs klāt īsta ”ellīte” ar mazajiem plusiem, lietu, slapju sniegu un tā segu.
Arī otrdien jutīsim minētā turpinājumu. Tāpēc nolēmām to visu ilustrēt ar skaistu bildīti, kurā varam redzēt to, cik varens ir ”sīkais” ciklons, ja ir spējīgs pastumt malā visu šo koši oranžo anticiklonu. Tātad, stāsts par to, ko tieši šie zilie un oranžie kartes pleķīši ietekmē un kā.
Kas ir ciklons
Ciklons ir augšupejošs un rotējošs gaisa virpulis ar zemu atmosfēras spiedienu centrā, kas palielinās virzienā uz perifēriju . Cikloni rodas abu pusložu mērenajos un polārajos platuma grādos, saduroties dažādām gaisa masām un Zemes rotācijas ietekmē. Temperatūra ciklona centrā parasti ir zemāka nekā malās. Tā ātrums var sasniegt 120 km/h, bet vidēji tas ir aptuveni 40 km/h.
Ciklonu veidi
Ir vairāki ciklonu veidi, kas atšķiras viens no otra ar rašanās vietu, kustības ātrumu un citām meteoroloģiskajām īpašībām :
Arktiskos ciklonus, kas pazīstami arī kā polārie minimumi, veidojas aukstam gaisam pārvietojoties virs siltajiem ūdeņiem.
Tropiskie cikloni rodas vējiem, kas pūš zema spiediena apgabalu virzienā, kā rezultātā siltais virszemes ūdens iztvaiko, veidojot mākoni ap cirkulējošajiem vējiem.
Mezociklonus, sauktus arī par mezomēroga cikloniem, izraisa spēcīgi pērkona negaisi, kas rada augošus virpuļus ar ļoti lielu vēja ātrumu.
Ekstratropiskie cikloni , kas pazīstami arī kā vidējo platuma grādu cikloni, notiek mērenā platuma grādos. Katru gadu ekstratropiskajos platuma grādos notiek simtiem ciklonu, kas nosaka laikapstākļus plašos apgabalos.
Kas ir anticiklons
Anticiklons ir atmosfēras virpulis, kura centrā atrodas augsta atmosfēras spiediena zona, kas samazinās, virzoties uz perifēriju . Ziemeļu puslodē tas pārvietojas pulksteņrādītāja virzienā, dienvidu puslodē tas virzās pretēji pulksteņrādītāja virzienam.
Anticikloni atšķiras pēc to izcelsmes ģeogrāfiskā apgabala. Šajā gadījumā tiek izdalīti Āzijas, Arktikas, Antarktikas, Ziemeļamerikas un subtropu anticikloni. Anticiklonus var iedalīt arī pēc to kustības ātruma.
Anticiklonu veidi:
Stacionārs anticiklons ir anticiklons, kas ilgstoši paliek vienā vietā .
Mazkustīgs anticiklons ir anticiklons, kas lēnām pārvietojas pa apgabalu.
Kustīgs anticiklons ir anticiklons, kas pārvietojas ar ātrumu aptuveni 30–40 km/h.
Atšķirība starp ciklonu un anticiklonu
Katrs no jums ir redzējis laika prognožu raidījumu, kur raidījuma vadītājs kartē parāda zilas un sarkanas krāsas apgabalus ar attiecīgi burtiem “L” un “H”(Low un High jeb zems un augsts). Tie ir cikloni un anticikloni, un laikapstākļi reģionā būs atkarīgi no to ietekmes.
Galvenā atšķirība starp cikloniem un anticikloniem ir to atmosfēras spiediens, laika apstākļi un ietekme uz klimatu. Tagad, kad pavasaris iestājas pilnā spēkā, virs mums biežāk cirkulē anticikloni, pateicoties kuriem baudām saulainu laiku un skaidras debesis.
Latvija atrodas tajā teritorijā, kurā mūsu atmosfērā cikloni griežas pretēji pulksteņrādītāja virzienam, bet anticikloni – pulksteņrādītāja virzienā.
Ciklona un anticiklona atšķirības vienkāršos vārdos
Atmosfēras spiediens. Ciklons ir zema spiediena zona, anticiklons ir augsta spiediena zona.
Laikapstākļi. Ciklons nes nokrišņus, temperatūras pazemināšanos un zemu spiedienu, anticiklons nes skaidru laiku, nokrišņu trūkumu un augstu spiedienu.
Kustība. Ciklons pārvietojas tā, ka iesūc okeāniskas gaisa masas, bet anticiklons tās atgrūž.
Izmērs. Ciklona diametrs ir līdz 4–6 tūkstošiem km, anticiklonam ir mazāks diametrs, vidēji aptuveni 2 tūkstoši km. Tāpēc attēlā redzamo arī nodēvējām par mazu, bet tam līdzās šobrīd ir vairāki (2-3) masīvi anticikloni, kuri arī būs tie, kuri trešdien atnesīs saulaināku laiku. Bet… netālu no mums ir izveidojušies arī 2-3 cikloni, no kuriem viens jau ceturtdien nāks ar lietu un siltāku laiku, bet nedēļas nogalē jau atkal būsim patīkamā un saulainā anticiklonā…