Lai gan nosacīti, bet arī nākošās nedēļas ievadā Latvijā ieplūstošo silto gaisa masu, varam saistīt ar to rekordaugsto temperatūru siltuma vilni, kurš šajās dienās no Āfrikas ieradās Spānijā. Šie procesi ir gana sarežģīti, tāpēc šoreiz ne tik daudz par gaisa temperatūrām, cik par neparastāko, kas šoreiz būs Sahāras tuksneša putekļi.
Attēlā varat redzēt šo putekļu koncentrācijas atrašanās vietas pirmdien. Šodien to lielākā masa bagātīgi pārklās Apvienoto Karalisti un pāri Ziemeļjūrai sasniegs Dāniju un Zviedriju, bet jau rīt dosies Baltijas jūras virzienā. Tā kā valdošie būs DR puses vēji, Sahāras brīnums paliks virs Somijas, kur tā ietekmē arī gaisa temperatūra būs par dažiem grādiem siltāka, nekā Latvijā.
Katrā ziņā, būsim tikai priecīgi, ja Latvijā šī būs viltus trauksme ar tikai neparastākas krāsas debesīm, jo esot koncentrētāku putekļu epicentrā, tie ietekmētu ne vien veselību, bet nosēstos uz, piemēram, automašīnām un iekrāsotu arī dzīvokļu logu stiklus.
Sahāras putekļi bieži ir redzami satelītattēlos Rietumāfrikā un Kanāriju salās. Ikvienam, kurš šajā gadalaikā tur atpūšas, Sahāras putekļu parādība būs pazīstama, jo putekļi atrodas augstu atmosfērā un padara sauli ļoti brūnu. To visu sauc par Harmattan
Harmattan ir sezona Rietumāfrikā, un tā ilgst no novembra līdz marta vidum. Šīs sezonas lielākā iezīme ir sausi un putekļaini ziemeļaustrumu vēji. Aukstas naktis, slikta redzamība un slikta gaisa kvalitāte ir citas kopīgas iezīmes, un ir ierasts, ka ir spēcīgas smilšu un putekļu vētras. Putekļi var aizplūst jūrā, ietekmējot tuvējās salas līdz pat Ziemeļeiropai.
Galvenais faktors, lai Sahāras putekļi tiktu transportēti uz Eiropu, ir laiks – ir nepieciešams ilgstošs augšējais vējš vairākas dienas. Tas nodrošina nepārtrauktu putekļu kustību vienā virzienā, pietiekami ilgi, lai gaisa plūsma sasniegtu Eiropu, kur tā parasti tiek noskalotu ar lietus vai zaudē impulsu, mainoties vēja virzienam, un galu galā sāk redzami nosēsties, visredzamāk uz automašīnu motora pārsegiem.