Lielbritānijas izmeklēšanas organizācija Conflict Armament Research saņēma sagūstītos Krievijas ieročus no Ukrainas militārpersonām. Eksperti analizēja ieroču un sakaru sistēmu dizainu – no lāzera attāluma mērītājiem līdz spārnotās raķešu vadības sadaļām, raksta The New York Times.
Pētījuma rezultāti parādīja, ka gandrīz visās Krievijas iekārtās bija ASV un Eiropas Savienībā bāzētu uzņēmumu daļas: mikroshēmas, iespiedshēmu plates, motori, antenas un citas iekārtas.
“Progresīvie Krievijas ieroči un sakaru sistēmas ir veidotas uz Rietumu mikroshēmām,” sacīja Demjens Spleters, viens no Conflict Armament Research pētniekiem. Viņš piebilda, ka Krievijas uzņēmumiem jau gadu desmitiem ir bijusi pieeja Rietumu tehnoloģiju “regulārajām piegādēm”.
Tagad Spleeters atzīmēja, ka Krievijas militārpersonas mēģina “radoši” apiet iepriekšējos ierobežojumus tehnoloģiju importam. Viņi cenšas iepirkt ārvalstu produktus ar aizsegkompāniju, trešo valstu vai civilo izplatītāju starpniecību.
Maskava arī cenšas slēpt Rietumu tehnoloģiju klātbūtni Krievijas iekārtās. Brauciena laikā uz Kijevu Splēters kopā ar kolēģi demontēja digitālos radioaparātus Azart, kas nodrošina drošus sakaru kanālus Krievijas spēkiem. Pētnieki atklāja, ka pirmajos divos radioaparātos bija mikroshēmas, kurām bija rūpīgi noņemts ražotāja nosaukums. Bet trešā “Azart” iekšpusē bija tā pati mikroshēma, kas norādīja, ka to ražojis amerikāņu uzņēmums. Splēters solīja, ka “Conflict Armament Research” neizpaudīs ražotāju nosaukumus, kamēr tā nepajautās katrai kompānijai, kā tās produkti nokļuva Krievijas militārpersonu rokās.
Nav skaidrs, kas mainījis marķējumu un kad čipi tika atvesti uz Krieviju, lai gan eksperti uzskata, ka mēģinājums slēpt to izcelsmi bija apzināts. “Tas tika rūpīgi izdzēsts, iespējams, ar speciālu rīku, lai noņemtu tikai vienu marķējuma rindiņu. Kāds precīzi zināja, ko viņš dara,” ir pārliecināts Spliters.
Conflict Armament Research komanda pētīja arī Krievijas izlūkošanas bezpilota lidaparātu paliekas, tostarp Orlan un Tachyon, kā arī vienu līdz šim nezināmu modeli, ko Ukrainas amatpersonas nodēvēja par kartogrāfu. Orlanā viņi atrada sešus elementus, ko ražojuši uzņēmumi, kuru galvenā mītne atrodas ASV, un pa vienam no uzņēmumiem, kas atrodas Šveicē un Japānā. Pārējos divos bezpilota lidaparātos tika izmantotas ASV, Ķīnas, Vācijas, Nīderlandes, Dienvidkorejas, Zviedrijas un Taivānas korporāciju daļas.