Irāna turpina piegādāt ieročus Krievijas Federācijai, un Rietumi to nevar novērst. Par to raksta CNN
Arvien vairāk ieroču kravu no Teherānas virzās uz Maskavu pāri Kaspijas jūrai. Pa šo maršrutu pārvietojas bezpilota lidaparāti, lodes un mīnmetēju šāviņi, ko Krievija iegādājas no Irānas režīma, lai stiprinātu savus militāros centienus Ukrainā. Izsekošanas dati liecina, ka Irānas kuģi arvien biežāk izslēdz transponderus, kas liecina par nodomiem slēpt preču kustību.
Pagājušajā gadā ”Lloyd’s List Intelligence” dati liecināja par “pazušanas” skaita pieaugumu kuģu izsekošanas datos Kaspijas jūrā septembrī. Tas notika neilgi pēc tam, kad ASV un Ukrainas varas iestādes paziņoja, ka Krievijas Federācija ir iegādājusies bezpilota lidaparātus no Irānas, un drīz vien pieauga Krievijas militāro triecienu skaits Ukrainas kritiskajai infrastruktūrai.
Analītiķi saka, ka Ukrainas Rietumu sabiedrotajiem trūkst spēju apturēt šādu ieroču nodošanu.
“Nav nekāda riska Irānas eksportam Kaspijas jūrā caur robežvalstīm – tām nav ne spēju, ne motīvu novērst šāda veida apmaiņu. Šī ir ideāla vide, lai šī tirdzniecība noritētu bez iebildumiem,” sacīja vecākais drošības izlūkošanas analītiķis EOS Risk Group Martins Kellijs.
No 2022. gada augusta līdz septembrim Kaspijas jūrā tika reģistrēts to kuģu skaita pieaugums, kuri izslēdza izsekošanas datus.
Starptautiskās Jūrniecības organizācijas rezolūcija nosaka, ka lielākajai daļai kuģu ir jābūt izsekošanas sistēmai, kas automātiski nodrošina atrašanās vietas un identifikācijas informāciju citiem kuģiem un piekrastes iestādēm. Drošības apsvērumu dēļ šīm automātiskajām identifikācijas sistēmām (AIS) ir jāpārraida dati vienmēr, ar ierobežotiem izņēmumiem. Taču kuģi var izslēgt AIS izsekošanu – šo taktiku, ko var izmantot, lai maskētu brauciena daļas, slēpt galamērķus vai pazustu, veicot ieiešanu ostā.
2022. gada beigās ”Lloyd’s List Intelligence” dati liecina, ka, ieejot Krievijas un Irānas Kaspijas jūras ostās, pieauga “tumšo plankumu” skaits.
Izmantojot datus no kuģu izsekošanas datu un jūras analītikas nodrošinātāja MarineTraffic, CNN identificēja 6 kuģus, kas peld ar Krievijas karogu, un 2 Irānas karoga kuģus, kuri, pēc analītiķu domām, ir saistīti ar ieroču tirdzniecību.
Parādījās vairāki modeļi. Daži kuģi bija ceļā no Irānas ostām uz Astrahaņu, lai gan viņi uz turieni nepārvietojās. Citi kuģi, kurus eksperti uzskatīja par aizdomīgiem, tika “izslēgti” ceļā uz Irānas ostu Amirabadu un Krievijas ostu Astrahaņu.
Lai gan analītiķi saka, ka ir grūti galīgi noteikt, kāda veida kravas šie kuģi pārvadā, izņemot aculiecinieku liecības vai satelītattēlus.
“Pastāv saistība starp Krieviju, kas pieprasa bezpilota lidaparātus no Irānas, tumšajām ieiešanām ostās Kaspijas jūrā un tumšās AIS aktivitātes pieaugumu,” sacīja Martins Kellijs.