Papildus uzņēmumam Biontech, arī Moderna kļuva slavena ar savu koronavakcināciju. Tā ir ievadīta miljardiem reižu visā pasaulē un izglābusi miljoniem dzīvību. Tagad uzņēmums plāno pilnīgi jaunu veidu, kā cīnīties ar cilvēces postu, pamatojoties uz to pašu procesu – mRNS tehnoloģiju: ir plānots, ka šogad tirgū nonāks vakcīna pret vēzi. Speciālisti jau runā par revolūciju medicīnā.
Katru gadu Vācijā aptuveni 500 000 cilvēku saslimst ar vēzi. Jaunā imūnterapija tiek uzskatīta par lielu cerību.
Imūnsistēmas veidošanas instrukcijas
Moderna Germany ģenerāldirektors Andreass Polners skaidro: “mRNS atšķiras no parastajiem medikamentiem. Tā darbojas kā ķermeņa celtniecības rokasgrāmata. Celtniecības instrukcijas tiek transportētas šūnās, kuras pēc tam ražo molekulas, kas var palīdzēt “Cīnīties ar slimībām – vai tas būtu vēzis, infekcijas vai citas slimības.”
Sākotnēji Moderna vēlas laist tirgū vakcīnu pret melno ādas vēzi un sadarbojas ar farmācijas uzņēmumu MSD. Tiek pētīta tā sauktā individualizētā neoantigēnu terapija (INT). Kā tas darbojas?
Ir jāaktivizē imūnsistēma
Katja Silberbaha, MSD Medicīnas lietu direktore Vācijā, skaidro: “Vēzis rodas, kad veselīgā šūnā mainās noteiktas gēnu sadaļas, un šīs “bojātās šūnas” pēc tam nekontrolējami vairojas un pāraug veselos audos. Tas atšķir vēža šūnas no veselas šūnas ir noteiktas olbaltumvielas, ko sauc par neoantigēniem.”
Tie atrodas uz vēža šūnu virsmām. Un katram pacientam tie var būt atšķirīgi. Jaunajā terapijas pieejā pacientam tiek izņemtas audzējs un asins šūnas, lai identificētu neoantigēnus – unikālo audzēja DNS parakstu. Laboratorija analizē, uz kurām no tām imūnās šūnas varētu reaģēt. Terapijas mērķis ir aktivizēt imūnsistēmu un iedarboties pret vēža šūnām kā pret ienaidnieku.
Daudzsološi pētījumi
Tagad var veikt individuālu neoantigēnu terapiju. Tas ir balstīts uz mRNS principu. mRNS apzīmē ziņojuma ribonukleīnskābi, kas pazīstama arī kā kurjera RNS, un kļuva pazīstama ar koronas vakcīnu palīdzību. Daļa ģenētiskās informācijas tiek iesniegta imūnsistēmai, lai to aktivizētu. Tas ir līdzīgs koronavakcinācijai, tāpēc terapija bieži tiek aprakstīta ar terminu vēža vakcīna.
Silberbaha: “Mērķis ir aktivizēt paša organisma imūnsistēmu, lai tā radītu pielāgotu reakciju, kas atpazīst vēža šūnas un cīnās pret tām ar to neoantigēniem, un galu galā samazina recidīva risku.” Tiek izmantota arī antiviela.
Personalizētās vakcīnas no 2030. gada
Kļūst skaidrs: terapija ir ļoti individuāla. Ādas vēža vakcīnai vispirms vajadzētu nonākt tirgū. Šim nolūkam Moderna cenšas panākt paātrinātu apstiprināšanas procesu, iespējams, jau šogad. Moderna un MSD jau pēta šīs terapijas izmantošanu pret plaušu vēzi . Moderna vēlas laist tirgū personalizētās vakcīnas pret sirds un asinsvadu un autoimūnām slimībām līdz desmitgades beigām.
Un tas sniedzas daudz tālāk. Pollners: “Moderna šobrīd izstrādā vakcīnas un terapiju infekcijas slimību, imūnonkoloģijas, reto slimību un autoimūno slimību jomā. Mūsu otrā mRNS vakcīna pret RS vīrusu tika apstiprināta pagājušā gada augustā. Mēs arī pētām kombinētās vakcīnas, Piemēram, pret gripu un Covid-19, lai nodrošinātu aizsardzību pret divām vīrusu infekcijām ar vienu vakcināciju.