Profesore Elizabete Polcere, Bībeles zinātniece Viljanovas Universitātē Pensilvānijas štatā, uzskata, ka vairāk nekā 40 cilvēku ir iespējamie galvenā kristīgā teksta autori.
Pēc zinātnieka domām, identificēt cilvēkus, kuri rakstījuši Bībeli, ir “diezgan grūti” vairāku iemeslu dēļ, sākot no filoloģijas līdz vēsturiskiem. Viņa uzskata, ka Bībele nav uzrakstīta uzreiz, bet patiesībā ir rakstu krājums, no kuriem vecākais var būt pat 3500 gadus vecs.
“Daži no vecākajiem materiāliem var būt datēti ar 1200. gadu pirms mūsu ēras, taču grāmatas, iespējams, tika rediģētas to pašreizējā formā 6. vai 5. gadsimtā pirms mūsu ēras,” sacīja profesors Polcere.
Viņa atzīmē, ka dažos gadījumos ir zināms, kurš tieši ir sarakstījis Bībeles grāmatu, bet citos tas joprojām ir diskusiju jautājums.
“Piemēram, zinātnieki ir vienisprātis, ka apustulis Pāvils rakstīja vēstuli romiešiem un apustulis Jānis rakstīja Atklāsmes grāmatu. Lai gan tradicionāli tādas grāmatas kā 1. Mozus grāmata un 2. Mozus grāmata tika attiecinātas uz Mozu, to materiālu pretrunu un dublēšanās dēļ tagad tiek uzskatīts, ka tās ir rakstītas “no vairākiem avotiem gadsimtu gaitā”, sacīja reliģijas zinātniece.
Liels jautājums ir arī par četru evaņģēliju autorību, ko tradicionāli piedēvē Matejam, Markam, Lūkai un Jānim.
“Mateja, Marka, Lūkas un Jāņa evaņģēliji ir tehniski anonīmi, bet Baznīcas tēvi tos piedēvēja šiem četriem evaņģēlistiem ļoti agrīnā stadijā. Ir grūti saprast, cik liela daļa no šī piedēvējuma ir patiesa vēsture un cik liela daļa ir daiļliteratūra. Piemēram, Mateja un Jāņa piedēvēšana ir ērta un ticama, jo viņi bija tiešie Jēzus mācekļi, taču šķiet, ka vēsturiskie faktori grauj šos attiecinājumus,” saka zinātniece.
Viņa norāda, ka citas grāmatas ir mazāk strīdīgas, īpaši tās, kuras sarakstījis ķēniņš Zālamans (Dziesmu dziesma) vai apustulis Pāvils (Pirmā vēstule Timotejam), taču pat šeit ir jautājumi par autorības autentiskumu. Tajā pašā laikā psalmu teksti, kas tiek piedēvēti Dāvidam, iespējams, ir viņa autorība.
“Tradicionālais uzskats ir tāds, ka psalmus sarakstījis karalis Dāvids, un daži no psalmiem, iespējams, bija viņa dziesmas. Tomēr citi, visticamāk, nāk no citiem himnu autoriem un vēlāk tika apkopoti kā krājums,” piebilda profesore Polcere.
Filips Almonds, reliģijas vēsturnieks no Kvīnslendas universitātes Austrālijā, uzskata, ka Bībeles autorība ir “sarežģīta un problemātiska”.
“Daļēji tas ir tāpēc, ka ir grūti identificēt konkrētus autorus,” viņš sacīja, piebilstot, ka Bībele sākotnēji tika rakstīta senajās valodās – ebreju, aramiešu un grieķu valodā.
Viņš ir pārliecināts, ka jautājums par autorības nodibināšanu joprojām paliks strīdīgs temats, taču noteikti mudinās autorus “turpināt pētījumus”.