Vienmēr pievienojot sāli ēdienam, var radīt nopietnas sekas veselībai. To apliecina jaunākais pētījums. Riski eiropiešu vidū tagad ir identificēti pirmo reizi.
Cilvēkiem, kuri ēdienam regulāri pievieno sāli, ir lielāka iespēja saslimt ar kuņģa vēzi nekā tiem, kuri pie galda nelieto sālstrauku. Par to savā mājaslapā raksta Vīnes Medicīnas universitāte
Fakts, ka ļoti sāļa diēta palielina kuņģa vēža risku, iepriekš tika pierādīts pētījumos ar Āzijas iedzīvotājiem. Piemēram, ja uzturā ir iekļauti daudzi ar sālī konservēti pārtikas produkti, piemēram, stipri sālītas zivis vai sāļas marinādes un mērces. Vīnes Medicīnas universitātes ilgtermiņa pētījums tagad pirmo reizi parādīja, ka šis risks ir atspoguļots arī vēža statistikā Eiropā.
Kuņģa vēža risks palielinās par 40 procentiem
Pašreizējā pētījumā zinātnieki salīdzināja informāciju par ikdienas sālīšanu no vairāk nekā 470 000 Lielbritānijas pieaugušajiem. Pēc tam viņi analizēja, cik daudziem testa subjektiem aptuveni vienpadsmit gadu laikā attīstījās kuņģa vēzis.
Rezultāts: Cilvēki, kuri teica, ka viņi vienmēr vai bieži pievienoja sāli savam ēdienam, novērošanas periodā bija gandrīz par 40 procentiem lielāka iespēja saslimt ar kuņģa vēzi nekā tiem, kuri nekad vai reti pievienoja sāli savam ēdienam. Ikvienam, kurš pievienoja vairāk sāls, bija ievērojami lielāks kuņģa vēža risks.
Pēc pētījuma autoru domām, saikne saglabājās arī tad, ja kā ietekmes tika ņemts vērā vecums, dzīvesveids un sociālekonomiskie faktori.
Īpaši skarti ir vīrieši un smēķētāji
Vēl viens pētījuma rezultāts: vīrieši un cilvēki ar zemu izglītības līmeni, šķiet, ir vieni no visaktīvākajiem pārsālītajiem. Turklāt visvairāk sāls lieto bijušie vai esošie smēķētāji un cilvēki, kuri lietojuši vairāk alkohola (vairāk nekā 16 gramus etanola dienā). Tas ir divtik problemātiski, jo tabakas un alkohola lietošana ir arī kuņģa vēža riska faktori. Attiecīgi šiem cilvēkiem vēža risks ir īpaši augsts.
Citi kuņģa vēža riska faktori ir:
-Hronisks kuņģa gļotādas iekaisums, ko izraisa kuņģa infekcija ar Helicobacter pylori baktēriju
-Infekcija ar Epšteina-Barra vīrusu
-Liekais svars un aptaukošanās
-Gaļas produktu patēriņš
-Iepriekšēja kuņģa operācija
-Radinieki ar kuņģa vēzi, piemēram, vecāki vai brāļi un māsas
Arī slimības risks pieaug līdz ar vecumu: vidēji vīrieši saslimst 71, bet sievietes 75 gadu vecumā. Tomēr, saskaņā ar citiem datiem, jaunākā statistika liecina par satraucošu kuņģa vēža gadījumu skaita pieaugumu pieaugušajiem, kas jaunāki par 50 gadiem.
Diētai ar augstu sāls saturu var būt arī citas sekas
“Ar savu pētījumu mēs vēlamies palielināt izpratni par ārkārtīgi liela sāls patēriņa negatīvajām sekām un nodrošināt pamatu pasākumiem kuņģa vēža profilaksei,” uzsvēra pētījuma vadītājs Tilmans Kūns no Vīnes Medicīnas universitātes Uztura zinātņu nodaļas.
Jo liels sāls patēriņš var veicināt ne tikai kuņģa vēzi. Paaugstināts asinsspiediens, nieru bojājumi vai novājināta imūnsistēma arī ir vienas no sekām, ko izraisa pārmērīgs sāls daudzums uzturā.