Lielākā daļa kardiopulmonālās atdzīvināšanas (CPR) manekenu neietver sieviešu krūtis, atklāts pētījumā. Pēc zinātnieku domām, tas var samazināt iespēju sievietēm ar sirdsdarbības apstāšanās palīdzību saņemt pirmo palīdzību no citiem un izdzīvot.
Šo tēmu izvirzīja Austrālijas pētnieku grupa, kuru vadīja akušiere-ginekoloģe un medicīnas instruktore Rebeka Szabo. Viņa pati saskārās ar CPR apmācību manekenu “bez krūtīm” pieaugumu, kad viņa mēģināja iegādāties versiju ar sievietes krūtīm, lai apmācītu personālu, kas palīdz grūtniecēm sirds apstāšanās gadījumā.
Komentējot situāciju izdevumam The Guardian, pētniece sacīja, ka vajadzīgais manekens nav atrasts. Man bija jāpasūta pārklājums sievietes krūšu formā internetā un jāizmanto kopā ar standarta CPR treniņu simulatoru.
Pēc tam Szabo un viņas kolēģi nolēma analizēt pasaules tirgū pieejamos apmācību manekenu modeļus, lai praktizētu kardiopulmonālo reanimāciju pieaugušajiem. No 20 apsvērtajām iespējām tikai vienā ražotājs nodrošināja viltus krūtis, bet pārējie bija plakani. Astoņi manekeni atdarināja vīrieša rumpi, septiņiem nebija norādes uz dzimumu.
Iepriekš citā zinātniskajā darbā Austrālijas ārsti atklāja, ka ārpus slimnīcas sirdsdarbības apstāšanās laikā sievietēm incidenta aculiecinieki retāk sniedza palīdzību sirds un plaušu reanimācijas veidā.
Nesen Apvienotajā Karalistē veiktajā ātrās palīdzības dienestu aptaujā gandrīz ceturtā daļa no 1000 respondentiem teica, ka viņi būtu mazāk gatavi sniegt CPR sievietēm, kurām ir sirdsdarbības apstāšanās sabiedriskā vietā. Trešdaļa aptaujāto vīriešu sacīja, ka baidās no iespējamām apsūdzībām par “nepiemērotu pieskārienu” krūtīm.
Savā darbā Rebeka Szabo un viņas kolēģi uzstāj, ka priekšnoteikumus šādai attieksmei var radīt pat CPR tehnikas apmācības laikā, jo “sievišķās” manekenes netiek izmantotas, tos praktizējot.
Pēc pētnieces domām, pati kardiopulmonālās atdzīvināšanas tehnika sievietēm un vīriešiem neatšķiras. Apmācība par manekeniem, kas simulē abus dzimumus, varētu palīdzēt cilvēkiem justies pārliecinātākiem reālās dzīves ārkārtas situācijās, kad, lai palīdzētu kādam, kam ir sirds apstāšanās , ir jārīkojas ar krūšturi un sievietes krūtīm, piebilda Szabo.
Žurnālā Health Promotion International publicētā jauna raksta autori aicināja reanimācijas mācību kursu organizatorus un apmācību manekenu ražotājus labot situāciju ar sieviešu versiju pieejamību.