Apstiprinošie attēli pienāk katru dienu. Tūkstošiem. Ukrainas garajās, strīdīgajās frontes līnijās tiek medīti vīrieši un aprīkojums. Viss filmēts, reģistrēts un saskaitīts. Un tagad šis spēles elements arī tiek likts lietā, jo Ukrainas armija cenšas iegūt visas iespējamās priekšrocības pret daudz spēcīgāko pretinieku.
Saskaņā ar shēmu, kas pirmo reizi tika izmēģināta pagājušajā gadā un nosaukta par “Dronu armija: Bonuss” (pazīstama arī kā “e-punkti”), vienības var nopelnīt punktus par katru nogalināto krievu karavīru vai iznīcināto ekipējuma vienību.
Un tāpat kā “Call of Duty” nogalināšanas sērija vai 1970. gadu TV spēļu šovā, punkti nozīmē balvas.
“Jo stratēģiski svarīgāks un lielāka mēroga mērķis, jo vairāk punktu vienība saņem,” teikts Brave 1 komandas paziņojumā, kurā apvienojušies valdības un militārpersonu eksperti.
“Piemēram, par ienaidnieka vairāku raķešu palaišanas sistēmas iznīcināšanu var iegūt līdz 50 punktiem; par iznīcinātu tanku tiek piešķirti 40 punkti, bet par bojātu — 20.”
Vai kara geimifikācija?
Katrs augšupielādētais video tagad tiek rūpīgi analizēts Kijivā, kur punkti tiek piešķirti atbilstoši pastāvīgi mainīgajam militāro prioritāšu kopumam.
“Es domāju, ka, pirmkārt un galvenokārt, tas ir saistīts ar kvalitatīviem datiem, kara matemātiku un izpratni par to, kā efektīvāk izmantot ierobežotos resursus,” saka e-punktu shēmas autors, Ukrainas digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fjodorovs.
Bet pēc trīsarpus gariem, nogurdinošiem, totāla kara gadiem sistēmai ir vēl viens svarīgs pielietojums.
“Tas ir arī par motivāciju,” saka Fjodorovs. “Kad mainām punktu vērtības, varam redzēt, kā mainās motivācija.”
Fjodorova birojā ir milzīgs videoekrāns ar desmitiem tiešraižu no Ukrainas droniem, kas lido virs frontes līnijas.
Kopā šie materiāli sniedz spilgtu ieskatu Ukrainas dronu karā, kurā, pēc komandieru teiktā, lidojošie roboti tagad ir atbildīgi par aptuveni 70% no visiem krievu nāves gadījumiem un ievainojumiem.
Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma pirmsākumiem sociālo mediju plūsmas ir bijušas pilnas ar dronu video, kas parasti skan ar dūcošas smagā metāla mūzikas skaņu celiņiem.
Tanka tornis, kas eksplodē liesmu lodē. Vientuļš karavīrs ar šauteni vai nūju atvaira uzbrūkošu dronu.
Tas var būt šausminoši skatāms. Katrā video tiek slavināta pretinieka nāve. Video kļūst neskaidrs, kad drons eksplodē.
Taču bez drūmas apmierinātības sajūtas grūtībās nonākušās frontes līnijas vienības tagad darbojas ar apziņu, ka pierādījumi par viņu varoņdarbiem var nest tām atlīdzību.
BBC sazinājās ar vairāk nekā divpadsmit vienībām, lai noskaidrotu, ko par šo shēmu domā frontes līnijas karavīri. Atbildes bija dažādas.
“Kopumā mēs ar biedriem esam pozitīvi noskaņoti,” sacīja Volodimirs, 108. teritoriālās aizsardzības brigādes karavīrs. Viņš lūdza mūs neizmantot viņa uzvārdu.
Laikā, kad frontes vienības nežēlīgā ātrumā iznīcina aprīkojumu, īpaši uzbrukuma dronus, Volodimirs saka, ka e-punktu shēma izrādās noderīga.
“Šis ir veids, kā kompensēt zaudēto… vienlaikus pēc iespējas efektīvāk nodarot zaudējumus ienaidniekam.”
22. mehanizētajai brigādei, kas pašlaik cīnās valsts ziemeļaustrumos, ir bijuši aptuveni trīs mēneši, lai pierastu pie jaunās sistēmas.
“Kad mēs sapratām, kā tā darbojas, izrādījās, ka tā ir diezgan pieklājīga sistēma,” sacīja 22. pulka karavīrs ar izsaukuma signālu Džeks.
“Mūsu puiši ir pārguruši, un nekas viņus vairs īsti nemotivē,” sacīja Džeks. “Bet šī sistēma palīdz. Droni tiek nodrošināti, izmantojot šo programmu, un puiši tiek atalgoti. Tā ir pienācīga motivācija.”
Bet citi ir mazāk pārliecināti
“Ar to netiek atrisināts fundamentālais motivācijas jautājums,” sacīja karavīrs, kurš lūdza tikt identificēts tikai pēc viņa izsaukuma signāla Zmij.
“Punkti neapturēs cilvēkus bēgt no militārpersonām.”
Karavīrs, kurš sevi identificēja kā Dimitro, atsūtīja garu atbildi, kurā viņš sūdzējās, ka vienības pārāk daudz laika pavada, cenšoties atgūt viena otras trāpījumus, vai arī apzināti uzbrūk jau bojātam krievu transportlīdzeklim, lai nopelnītu vairāk punktu.
Dimitro visa šī koncepcija šķita morāli apšaubāma.
“Šī sistēma ir tikai mūsu sagrozītā garīgā ieraduma rezultāts — visu pārvērst peļņā,” sūdzējās Dimitro, “pat mūsu pašu nolādēto nāvi.”
Taču e-punktu shēma ir tipiska Ukrainas rīcībai šajā karā: radoša, nestandarta domāšana, kas paredzēta, lai maksimāli izmantotu valsts inovatīvās prasmes un mazinātu tās skaitliskā trūkuma ietekmi.
Fjodorovs apgalvo, ka tagad sistēmā piedalās 90–95 % kaujas vienību, nodrošinot pastāvīgu noderīgu datu plūsmu.
“Mēs esam sākuši saņemt kvalitatīvu informāciju un pieņemt lēmumus, pamatojoties uz to,” viņš saka.
“Apkopojot datus, mēs varam ierosināt izmaiņas, taču pamats vienmēr ir militārā stratēģija.”
Anonīmā biroju ēkā Kijivā atrodas daži analītiķi, kuru uzdevums ir rūpīgi pārskatīt videoierakstus, pārbaudīt katru trāpījumu un piešķirt punktus atbildīgajai vienībai.
“Mums ir divas kategorijas: trāpītie un iznīcinātie,” pastāstīja Volodja. “Tātad dažādām kategorijām tiek piešķirts atšķirīgs e-punktu skaits.”
Izrādās, ka krievu karavīra pamudināšana padoties ir vērtīgāka nekā viena nogalināšana – karagūstekni vienmēr var izmantot turpmākos darījumos par gūstekņu apmaiņu.
“Ja, piemēram,… nogalini krievu, tu saņem vienu punktu,” sacīja Volodija, “ja tu viņu sagūsti, tad to reizini ar 10.”
Volodijas komanda katru dienu analizē tūkstošiem notikumu.
“Visgrūtāk ir artilērija,” viņš teica, parādot video, kurā redzams, kā drons meistarīgi pārvietojas starp kokiem un iekļūst tranšejā, kur ir paslēpts ierocis.
“Krievi ļoti labi prot slēpties un rakt.”
Līdz ar Krievijas taktikas attīstību ir mainījusies arī e-punktu sistēma.
Maskavas pastiprinātā mazu, zondēšanas vienību, gan kājāmgājēju, gan motociklistu, izmantošana nozīmē, ka atsevišķa karavīra vērtība ir pieaugusi salīdzinājumā ar tanku vai citu bruņumašīnu.
“Ja iepriekš par ienaidnieka karavīra nogalināšanu tika piešķirti 2 punkti,” teikts Brave 1 paziņojumā, “tagad par to tiek piešķirti 6.”
Un ienaidnieka dronu operatori vienmēr ir vērtīgāki nekā paši droni.
Arī atlīdzības sistēma tiek pilnveidota.
Līdz šim vienības varēja pārvērst savus punktus naudā, ko daudzas izmantoja kopā ar kolektīvo finansējumu, lai iegādātos ļoti nepieciešamu papildu aprīkojumu.
Tagad e-punktu sistēma tiek tieši integrēta ar nosaukumu “Brave 1 Market”, ko dizaineri raksturo kā “kara Amazon”.
Karavīri var pārlūkot vairāk nekā 1600 produktus, izmantot savus uzkrātos punktus, iegādāties preces tieši no ražotājiem un atstāt atsauksmes, bet Aizsardzības ministrija sedz rēķinu par pakalpojuma sniegšanu.
“Brave 1 Market” ir izstrādāts, lai darbotos līdzās tradicionālajiem, apgrūtinošajiem militārajiem iepirkumiem, nevis tos aizstātu. Cerība ir tāda, ka vienībām būs ātrāka piekļuve vēlamajām precēm, sākot no droniem līdz pat komponentiem un bezpilota sauszemes transportlīdzekļiem (UGV), kas var evakuēt ievainotos karavīrus no bīstamām frontes līnijas pozīcijām.
Punkti par nogalināšanu. Amazon par karu. Dažām ausīm tas viss varētu izklausīties brutāli, pat bezsirdīgi.
Bet šis ir karš, un Ukraina ir apņēmusies noturēties. Cīnoties tik efektīvi un lietderīgi, cik vien spēj.