Kāpēc gan attiecībās ar cilvēkiem tu koncentrējies uz to, kas tev dzīvē katrā ziņā nepieciešams, nevis vienkārši esi patiesi laimīga katru nodzīvoto dienu? Vai tev nešķiet, ka šis dzīves posms, kurā tu vari baudīt neprecēta cilvēka priekus, ir laiks, kurā regulāri sajust prieka pārpilnību?
Vai randiņi un draudzēšanās nav lieliska iespēja izvētīt graudus no pelavām un noskaidrot, kas tev dzīvē sagādā vislielāko gandarījumu?
Lai gan šķiet pašsaprotami, ka draudzēšanās un savas otrās pusītes meklēšana tā pati tiekšanās pēc laimes vien ir, tomēr gluži tā tas tomēr nav. Mūsu Attiecību kultūrā pastāv dīvains paradokss. Lai gan gandarījuma sajūta tiek vērtēta ļoti augstu, nav daudz cilvēku, kas ļoti skaidri zinātu, kas tieši viņus dara laimīgus, un vēl mazāk ir cilvēku, kas atbilstoši šīm vēlmēm meklētu sev piemērotu partneri. Un ļoti daudz ir cilvēku, kuri pat netic, ka viņiem vispār šajā ziņā pastāv kādas izvēles iespējas.
Šī nepareizā attieksme arī lielā mērā apgrūtina piemērota partnera atrašanu, un visspilgtāk tas izpaužas cilvēku miglainajos un neskaidrajos priekšstatos par to, kas viņiem ir vajadzīgs, lai viņi būtu laimīgi, un ko viņi šajā dzīvē īsti vēlētos.
Tāpēc satikšanās un draudzēšanās posmā ir būtiski svarīgi noskaidrot, kas tev ir pilnīgi obligāti nepieciešams un kādos jautājumos tu esi gatava vienoties par kompromisiem.
Ja tu esi lasījusi iepazīšanās sludinājumus laikrakstos, tad būsi pamanījusi, ka daudzi no tiek ir tādas kā variācijas par picas receptēm: 4 veidu siers, peperoni, sīpoli un olīves, sīpoli, zaļie pipari un, cerams, anšovi… tikai plānu garoziņu, lūdzu nekādus treknumus. Dažiem cilvēkiem prasību saraksts mēdz būt visai garš, taču nekas cits, izņemot garnējumu, tajos būtībā nav minēts.
Lai gan šādā veidā savu laimi izmēģinājuši miljoniem cilvēku, saderīgas attiecības nav iespējams pasūtīt kā picas. Koncentrējoties tikai uz kāda cilvēka ārējām īpašībām, neko citu kā īslaicīgu baudu gūt nav iespējams. Turklāt vēl svarīgāk ir tas, ka, pievēršot uzmanību tikai cilvēka ārējiem dotumiem, tu nekad nenoskaidrosi, kas ir būtiski svarīgi tavai laimei. Atrodoties kāda cilvēka sabiedrībā, pievērs uzmanību savām izjūtām. Izpratnei par savām vēlmēm tev ir jābūt lielākai nekā izpratnei par otra cilvēka rakstura īpašībām. Turklāt galvenā uzmanība jāpievērš tām sajūtām, kas visbūtiskāk ietekmē tavu labsajūtu.
Un kas tiek domāts ar vārdu “izjūta”? Es varētu teikt, ka meklēju “jauku, labsirdīgu vīrieti”. Taču manai laimei būtiski ir tas, ka kopā ar šo cilvēku es varēšu dzīvot no kritizēšanas brīvā vidē. No savas tiešās personīgās pieredzes es labi zinu, ka pat viegla, taču pastāvīga kritiska attieksme mani neizsakāmi nomāc. Novērojot pati savas izjūtas, esmu ievērojusi, ka pat tad, ja mani kritizē vispievilcīgākais, apburošākais un uzbudinošākais vīrietis, mans dvēseles miers ir pagalam, un tas mani dara traku. Es zinu, ka man svarīgāk par cilvēka ārējām īpašībām ir viņa spēja mani pieņemt, un tieši tas arī ir izšķirošais faktors jebkādās intīmās attiecībās. Tāpēc spēja mani pieņemt ir mana potenciālā partnera obligātā īpašība, kurai ir daudz lielāka nozīme par maniem iecienītākajiem “garnējumiem”.
Savas obligātās prasības tu vari noskaidrot šādā veidā. Paņem lielu papīra lapu un uzzīmē tās vidū apli. Šajā aplī ieraksti aptuveni četrus vai piecus teikumus, kuros būtu minētas būtiskākās izjūtas, kuras tu sagaidi intīmās attiecībās. Katru teikumu sāc ar frāzi “Es vēlos….”, piemēram, “es vēlos partneri, ar kuru man ir jautri, es vēlos partneri, kas piedalītos mūsu ģimenes veidošanā”. Šajā aplī raksti tikai to, kas tev ir būtiski nepieciešams tavai ikdienas laimei. Pēc tam ikvienā situācijā rīkojies, ņemot vērā šīs savas pamatvajadzības.
Ārpus šī būtiskāko nosacījumu apļa saraksti dažādas tev patīkamas īpašības, kas ir vēlamas, taču ne obligātas, un teikumus sāc ar “man patiktu…” vai “būtu labi, ja…”. Laikam ejot un mainoties tavai pieredzei un izpratnei par sevi, arī tavas vēlmes var mainīties. Ja tu uzskati, ka blondi mati tavam partnerim ir būtiska īpašība, nevis vēlama, tad, protams, katrā ziņā raksti šo prasību aplī un atbilstoši tam arī meklē sev blondu partneri, tajā pašā laikā apzinoties, kādas ir tavu būtiskāko prasību dabiskās konsekvences.
Galu galā patiesu un ilgstošu laimi tu sasniegsi tikai tādās attiecībās, kurās būs apmierinātas tavas visbūtiskākās emocionālās vajadzības. Nevis viena vai pāris, bet visas patiesi fundamentālās vajadzības. Tāpēc arī ir nepieciešams noskaidrot, kādas tad ir šīs vajadzības un ar ko tās atšķiras no neobligātajām vēlmēm. Protams, nekur netiek apgalvots, ka, apmierinot tavas pamatvajadzības, novārtā paliks neobligātās vēlmes, tikai atceries, ka ar šīm vēlmēm nevar aizstāt īstās vajadzības.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!