Moldovā atrodas slavenie Cricova vīna darītavas pagrabi, kurus apmeklējuši daudzi pasaules līderi. Viņu vidū ir arī Krievijas diktators Vladimirs Putins, kuram oficiāli aizliegts apmeklēt šo vietu viņa iebrukuma Ukrainā dēļ, vēsta The New York Times .
Tiek atzīmēts, ka tie nav tikai vīna pagrabi, bet gan vesels tuneļu tīkls, kura garums sasniedz aptuveni 120 kilometrus un iet zem vīna dārziem uz ziemeļiem no Kišiņevas.
Putins bija goda viesis Cricova vīna darītavas pagrabos un pat divas reizes apmeklēja šo vietu. Taču Krievijas diktators tur vairs netiek gaidīts, un viņa vīna pudeles kopā ar fotogrāfiju ir izņemtas no redzesloka, dalījās izdevums.
“Pēc tam, kad Putins 2022. gadā sāka pilna mēroga iebrukumu Moldovas kaimiņvalstī Ukrainā, vīna darītavai radās daudzi jautājumi, uz kuriem mēs nevarējām atbildēt par to, kāpēc viņš joprojām atrodas šeit,” žurnālistiem sacīja vīna darītavas direktors Sorins Maslo
Neskatoties uz aizliegumu apmeklēt vīna darītavas pagrabus, Putina vīnu kolekcija, ko viņam dāvājis bijušais Moldovas komunistiskais prezidents, netika iznīcināta, uzsvēra Maslo. Pēc viņa teiktā, visas pudeles tika pārvietotas uz tumšu un noslēgtu stūri, kur neviens nevarēja pie tām tikt.
Izdevums atgādināja, ka Moldovai jau ilgstoši ir saspringtas attiecības ar Krievijas Federāciju. Piemēram, 2006. gadā Krievija uz diviem gadiem noteica importa aizliegumu no Cricova un citām Moldovas vīna darītavām.
Šāds lēmums esot skaidrots ar to, ka Maskava vēlas pasargāt patērētājus no piemaisījumiem. Tomēr daudziem Moldovas politiķiem bija acīmredzams, ka tā ir Krievijas Federācijas atbilde uz Moldovas prasībām pārtraukt atbalstīt separātistu režīmu neatzītajā Piedņestrā, uzsvēra žurnālisti.
Krievija Moldovas vīna aizliegumu atcēla jau 2007.gadā, bet to atkārtoti ieviesa 2013.gadā pēc tam, kad Moldova izteica vēlmi veidot ciešākas saites ar Eiropas Savienību.
“2006. gada embargo piespieda Moldovas vīndarus vērsties pie Rietumiem, meklējot tirgus, un pārliecināja viņus, ka mūsu nākotne noteikti nav Krievijā,” žurnālistiem sacīja Kišiņevas Nacionālā vīnogulāju un vīna biroja direktors Stefans Jamandi.
Izdevums atzīmēja, ka iepriekš Krievija iepirka aptuveni 80% eksportētā Moldovas vīna, bet tagad valstij tiek piegādāti tikai 2%, no kuriem puse tiek nosūtīta uz Eiropas Savienības valstīm.