Divi notikumi: triumfālā, varenā, drosmīgā ASV prezidenta vizīte Kijivā – un tajā pašā laikā nav skaidrs, par ko Putins muld Maskavā. Politologs no Vašingtonas Andrejs Piontkovskis intervijā televīzijas kanāla Espresso raidījuma Studio West vadītājam Antonam Borkovskim runāja par Ķīnas miera plāna slazdiem Putinam.
Tas ir ārkārtīgi izšķirošs solis, kas apliecināja, pirmkārt, Rietumu lielo cieņu pret varoņdarbu, ko Ukraina jau gadu paveic, pasargājot ne tikai sevi, bet visu Rietumu civilizāciju no Putina ordas barbariskā iebrukuma. Mēs atceramies, kā sākās šī akūtā konflikta fāze – kad ministra vietnieks ar lielo seju Rjabkovs teica: “Savāciet savas bebehas (mantas) un vācieties prom no šejienes.” Viņi bija pārliecināti, ka 5-10 dienu laikā izies cauri Ukrainai kā ar nazi caur sviestu un atkārtos šo ultimātu jau uz Baltijas valstu un Polijas robežām, vicinot savu kodolnūju. Bail atcerēties to periodu, kad Rietumi vēl nebija gatavi tik lielam Putina agresijas atspērienam.
Tieši iepriekšējā dienā mēs tikāmies ar jums, un šī raidījuma galvenā tēze bija šāda: vai būs karš ar koncentrācijas nometnēm vai bez tām? Tagad mēs redzam, kura koncepcija uzvarēja – galu galā viņi to gribēja pilnībā, bet tas notika pavisam savādāk, un mēs dzirdējām bļaušanu un blēšanu no Lužņikiem.
Interesantākais skaitlis bija pretgaisa aizsardzības raķetes Pancir parādīšanās, lai personīgi aizsargātu fīreru viņa 5 minūšu runas laikā. Viņš neuzturējās ilgi, viņš baidījās, šķiet, no Ukrainas raķetēm, covid, aukstuma. Jā, un visticamāk tas bija dubultnieks, kaut ko nomurmināja par “tēvzemi”, par “Māti-Dzimteni” un aizbēga. Tur sadzina valsts iestāžu darbiniekus un gribētājus par 500 rubļiem (un tā šodien Maskavā ir rupja nauda), tie, kam paveicās – sildījās tualetēs, Lužņikos tualetes bija piepildītas līdz pilnībai, jo tajās varēja sasildīties. Pārējie gaidīja vairākas stundas 15 grādu salā.
Un tas ir viss, ko viņš spēja pretstatīt kolektīvajiem Rietumiem.
Un šeit runa nav tikai par Baidenu un viņa runām Kijivā un Varšavā. Pēdējā nedēļa bija milzīga Ukrainas diplomātijas triumfa nedēļa, aiz kura galvenokārt stāvēja Ukrainas bruņotie spēki. Šī ir Zelenska triumfējošā vizīte Eiropas galvaspilsētās. Divas Minhenes konferences dienas: viceprezidentes Kamalas Harisas izcils sniegums, kad viņa oficiāli apsūdzēja Krievijas Federāciju un tās militāri politisko vadību sistemātisku noziegumu pret cilvēci veikšanā. Un viņa tur zvērēja – tāpat kā Baidens to darīja Varšavā –, ka ASV darīs visu, lai nodrošinātu noziedznieku sodīšanu. Tā bija Krievijas Federācijas un Putina pārcelšana galīgi izstumto kategorijā.
Bet tas neaptur Krievijas Federācijas militārās operācijas un agresiju. Viņi piesūknē un piesūknē perimetru gan ar savu personālu, gan ar aprīkojumu. Rietumi ir pieņēmuši Ukrainu, uztver to kā daļu no sevis. Baidena vizīte Kijivā nav vizīte uz kādu amerikāņu bāzi Polijā vai Vācijā.
Jā, šī ir klasiska kara laika prezidenta vizīte no Rūzvelta laikiem, kas apmeklē karaspēku Ziemeļāfrikā, pēc tam Eiropā. Un pats galvenais, šī Rietumu jaunā attieksme atspoguļojas jautājumā par ieročiem. Skatiet, kā mainījušies uzsvari: vissvarīgākā, izšķirošā runa bija Lielbritānijas premjerministra Sunaka runa Minhenes konferencē. Viņš tajā teica: ”Lielbritānija bija pirmā, kas nodrošināja tankus – tā būs pirmā, kas nodrošinās tāla darbības rādiusa raķetes”.
Un Apvienotās Karalistes tāla darbības rādiusa raķetes ir Storm Shadow raķetes, to darbības rādiuss ir līdz tūkstoš kilometriem. Šīs raķetes ir paredzētas, lai sasniegtu jebkuru mērķi Krievijas Eiropas daļā, ieskaitot Maskavu. Nav nejaušība, ka pirms mēneša, tiklīdz sākās šīs runas par britu Storm Shadow, viņi pie Ģenerālštāba ēkas izvilka to “panciru”, kas tās pilnībā nespēj apturēt. Sunaks teica arī: ukraiņiem ir vajadzīgas modernas lidmašīnas, un mēs jau apmācām viņu pilotus. Un mēs zinām, ka šobrīd piloti no Ukrainas tiek apmācīti lidlaukos Lielbritānijā, Polijā un ASV. Visi ierobežojumi, visi tabu tiek atcelti.
Tas vēl nav pilnībā noņemts, un ne velti Putins atkal uzspēlēja uz savas iecienītās stabules, jo īpaši par atomraķetēm, kodolieročiem un iesaldēja Krievijas dalību fundamentālajā līgumā par stratēģiskiem uzbrūkošiem ieročiem, tas ir, uz kodolgalviņām.
Tāpēc viņam patīk vicināt ar savu kodolnūju, taču šovakar viņš to vicināja ļoti nedroši. Viņš izteica atrunu, ka viņi neizstājas no līguma — tikai uz laiku aptur dalību. Un tas pats purns Rjabkovs, kad viņš nākamajā dienā to prezentēja tā dēvētajā parlamentā, uzsvēra: mēs savu potenciālu neaudzēsim. To viņi nedarīs divu iemeslu dēļ. Vispirms, viņiem nav resursu. Simboliski, starp citu, Baidena uzturēšanās dienā Kijivā, viņi vēlējās veikt demonstratīvus raķetes Sarmat izmēģinājumus, kas ir vislielākais drauds. Šis mēģinājums neizdevās. Un, otrkārt, tam nav jēgas. Katrai valstij ir 1500 kaujas galviņas un tā ir gatava viena otru iznīcināt 10 reizes, tāpēc tie ir tikai vārdi.
Un vēl krāpnieciskāks bija Putina otrais varonīgais solījums.
Uz viņu izdara spiedienu fašistiskā partija, pastāvīgi pieprasa kodolizmēģinājumus, detonēt kodollādiņus virs visa NATO. Es nezinu, vai Ukraina ir pamanījusi, tas noteikti ir vajadzīgs topošajam tribunālam – ir tāds sirms gudrs vectēvs, ko sauc par kādas ģeopolitiskās akadēmijas viceprezidentu, viņa uzvārds ir Sučkovs, manuprāt. Katru dienu viņš parādās TV ekrānos un pieprasa: nekavējoties jāsāk kodoltrieciens ASV Jeloustonas nacionālajam parkam. Pēc viņa informācijas, kaut kur kontinentālajā Ziemeļamerikā ir galvenais lūzuma punkts, un tādā veidā iespējams uzspridzināt Ziemeļameriku. Tas tiek nopietni apspriests un ir ārprāta simptoms.
Putins devās pretim šim fašistu aicinājumam, un tiešām, katra kodolieroču pieminēšana zālē izraisīja reakciju: visi piecēlās kājās un aplaudēja, bet neviens nesaprata. kas notiek. Viņa uzmanības centrā ir kodolizmēģinājumi: mūsu izlūkdienesti konstatējuši, ka amerikāņi it kā gatavojas veikt kodolizmēģinājumus, pārkāpt likumu (pirmkārt, amerikāņiem nav vajadzīgi kodolizmēģinājumi, viņi ir izstrādājuši kodollādiņa datortestēšanas tehnoloģiju), mēs noteikti arī veiksim atbildi. Tas ir, mēs nekad to nerīkosim: faktiski viņš paziņoja par atteikumu, ka viņi nekad nerīkos kodolizmēģinājumus, neizstāsies no līguma. Tie ir pilnīgi jauni motīvi, tā vairs nav kodolšantāža – tā jau ir mirkšķināšana Rietumiem ar aci.
Sak, nepievērsiet uzmanību, es to saku par saviem lopiem, nobiedēt, bet patiesībā izskatās: es nepametu līgumu, es nepalielinu raķešu skaitu, es neko nepiedzīvošu, es esmu diezgan spēj ievērot līgumus.
Piemēram, nepievērsiet uzmanību, es runāju ar saviem lopiem, baidu, bet patiesībā, paskatieties: es neizstājos no Līguma, es nepalielinu raķešu skaitu, es netaisos izmēģināt jebko, esmu diezgan spējīgs ievērot līgumus.
Lūk,biedrs Si ieradās pie manis no biedra Sji, mēs apspriežam miermīlīgā izlīguma plānu, ļaujiet man mierīgi izkļūt no šīs situācijas. Klasisks salto -tā ir liela Ķīnas emisāra vizīte, kurš ir bijis Minhenes drošības konferencē un vairākās Eiropas galvaspilsētās, kur viņš vicina neredzētu Ķīnas miera plānu. Un tad viņš atbrauca par kaut ko parunāt ar Patruševu, Lavrovu un, iespējams, ar Putinu. Kas slēpjas aiz tā Ķīnas miera plāna un vispār, par kādu mieru var runāt ar agresorvalsti, nesaskaņojot savus priekšlikumus ar agresijai pakļauto valsti – ar Ukrainu? Viņš Minhenē tikās ar ārlietu ministru Kuļebu, bet Kijivu viņš neapmeklēja. Ķīnas pārstāvis Minhenē apsprieda šo plānu ar Blinkenu. Un viņš savā runā Minhenē atklāja šī plāna kontūras.
Ukraina nekad nepiekritīs un nekavējoties noraidīs šo plānu, un ķīnieši to saprot, bet viņi strādā citiem mērķiem. Minhenē viņš teica: “Mans plāns ir balstīts uz šādiem principiem: pirmais ir valsts teritoriālā integritāte.” Lieliski, vai ne? Starp citu, Ķīna vienmēr ir uzstājusi uz Ukrainas teritoriālo vienotību, tā nekad nav atzinusi aneksiju, un tas ir tikai apsveicami.
Bet tur ir otrs punkts: “vajadzība ņemt vērā visu valstu likumīgās bažas”. Tas mūs atgriež pie Krievijas viltojumiem par viņu “likumīgajām” bažām par neatkarīgas Ukrainas un tās tautas pastāvēšanu. Tas ir, viņš piedāvās kaut ko līdzīgu Stambulā apspriestajam, diez vai tas būs fundamentāls teritoriālās integritātes jautājumā, bet piedāvās soli pa solim mehānismu: Vispirms Krievijas karaspēks atkāpjas uz 23. februāra līniju, bet pēc tam dažus mēnešus vai gadus vēlāk, pēc referendumiem, līdz 1991. gada robežām. Bet Ukrainai ir jāņem vērā šīs bažas un jāiegūst neitrāls statuss vai jāatsakās iestāties NATO. Kāds NATO noraidījums, kad NATO jau ne tikai sola caur Stoltenberga muti, bet NATO pārliecina Ukrainu pievienoties, situācija jau ir cita.
Krievijas avantūra – daudz upuru, bet de facto tas ir izdevīgi Ķīnai. Lai gan Ķīna necenšas pārāk daudz atbalstīt Krieviju, jo īpaši, piegādājot ieročus. Un valsts sekretārs Entonijs Blinkens novilka ļoti skaidru sarkano līniju, kas izraisīja diezgan histērisku Pekinas reakciju.
Tā bija apmaiņa ar laipnībām. Ķīnieši ir gudri cilvēki, viņi visu saprot. Bet es uzskatu, ka šim plānam, ja tas tiks paziņots tuvākajās dienās vai stundās, būs svarīga psiholoģiska nozīme Krievijas elites stāvoklim.
Iedomājieties tikai: Kremlī uz galda nolikta balta lapa, uz kuras ar melniem burtiem vai hieroglifiem būs rakstīts, lai arī ar dažiem Ukrainai nepieņemamiem nosacījumiem, bet būs rakstīts, ka Krievijas karaspēkam jāpamet Ukrainas teritorija.
Putinam tā ir milzīga psiholoģiska sakāve. Viena lieta, ja šādas idejas pauž Erdogans, Masks, Geitss vai Javlinskis. Un pavisam cita lieta, ja Ķīna piedāvā to pašu, kas viņiem ir “mūsu viss, mūsu cerība”, jo tas liecina, ka Ķīna ir sapratusi, ka Krievija ir zaudējusi karu.
Jā, Krievijas sakāve ir izdevīga Ķīnai. Tā gūst labumu arī no Ukrainas sakāves. Ķīna var gūt milzīgus ieguvumus jebkurā gadījumā. Ja amerikāņu izlūkdienesta prognozes piepildītos un Kijiva padotos 5 dienu laikā, tā būtu graujoša sakāve ne tikai Ukrainai, bet arī ASV, tām tā būtu izeja no pasaules skatuves, un Taivāna būtu. jau sen bijusi Ķīnas sastāvā – taivānieši paši atnestu salas atslēgas. Tas ir, Maskavas uzvaras gadījumā Ķīna saņemtu Taivānu, bet Maskavas sakāves gadījumā, Ķīna faktiski saņemtu visu Sibīriju. Krievija pārvērtusies ne vairsi par jaunāko vasali, bet ir kļuvusi pilnībā atkarīga no Ķīnas. Pekina tagad vēlas labot šo Krievijas sakāvi, un kā ieguldījumu jaunajā starptautiskajā struktūrā tā vēlas pārdot sevi Rietumiem kā konstruktīvu sarunu vedēju: viņi pārliecinās Putinu doties uz biedra Sji lidmašīnu.
Tā ieradīsies tajā brīdī, kad Putins beidzot būs nobriedis, lai viņu uzņemtu savā sanitārajā lidmašīnā.
Ar ”Gulbju ezeru” ēterā kāds Mišustins, Sobjaņins vai Patruševs parādīsies televīzijā un ziņos, ka biedrs Putins pieļāvis vairākas nopietnas kļūdas Ukrainas jautājumā un devies ilgstoši ārstēties uz slēgtu budistu klosteri Ķīnas kalnos. Apmēram tāda ir Ķīnas līnija.
Iespējams, Ķīna joprojām spēlē papildu spēli ar nosaukumu “dzīvoklis pēc nāves”: diezgan ienesīgs bizness, kad viņi ņem vecus cilvēkus un strādā dzīvokļa mantošanas virzienā.
Sibīrijas dzīvoklis ir ļoti vērtīgs maksājums par Ķīnas miera uzturēšanas centieniem. Situācija ir mainījusies tikai dažu dienu laikā. Putina jaunā runa bija ar absolūti viltotu kodolšantāžu. Es biju pirmais, kas runāja par kodolšantāžu, es teicu desmit gadus pēc kārtas, ka tā ir Patruševa kara koncepcijas centrālā līnija: saprotot, ka viņi zaudē Rietumiem konvencionālo ieroču ziņā, iebiedējot tos ar taktisko kodolieročus izmantošanu, piespiest kapitulēt un atkāpties uz tā saukto Baķkas-Džugašvili līniju kaut kur tur Eiropas vidienē. Tas viss neizdevās, tagad Putins piemiedz Rietumiem ar aci: es turpinu to, lai nomierinātu savus lopus, esmu konstruktīvs, runājiet ar mani. Bet ķīniešu biedri palīdzēs.
Viņi kaut ko “izstaro” nopietnībā – ne velti Orbans sācis dīdīties
Tas ir ļoti atklājoši. Orbans, tāds resns žurka, aizbēg no Putina kuģa. Izplatās ukraiņu video, kur viņš lūdz vizītes Kijivā, stāsta, ka vienmēr sapņojis ierasties, taču viss nav izdevies. Un kāpēc tas notika? Viņš tika ar seju pret galdu tika pāvests pāri galdam ”Bukarestē”. Pēc Baidena spožajām izrādēm Kijivā un Varšavā interese par viņa vizīti nedaudz mazinājās, bet nākamajā dienā viņš uzņēma ļoti nozīmīgo visu Austrumeiropas valstu vadītāju Bukarestes samitu. Jā, piedalījās arī Ungārija. Bet Orbanu neaicināja – Baidens un visas Austrumeiropas valstis negribēja viņu redzēt. Viņi uzaicināja brīnišķīgu sievieti – Ungārijas prezidenti Katalinu Novaku. Viņa vairākas reizes stingri paudusi atbalstu Ukrainai un kritizējusi premjerministru Orbanu par viņa nostāju. Orbana krēsls šūpojas, paskaties, kā viņš dīdījās – tas jau bija pēc tā, kā viņam neļāva ierasties uz sapulci Bukarestē. Viņš ne tikai sāka stāstīt, ka jau sen sapņojis ierasties Kijivā – viņš 1.martā ieplānoja Ungārijas parlamenta sēdi, lai ratificētu līgumus par Somijas un Zviedrijas iestāšanos NATO. Ungārija, tāpat kā Turcija, līdz šim ir samazinājusi tempu.
Ar turkiem arī tiks risināts, viņi nekur neliksies, jo īpaši tāpēc, ka Erdoganam tagad jārūpējas par savas varas saglabāšanu. Ar Orbanu tas ir zīmīgi, mēs gaidām, kad ”Ivans Ivanišvili” pateiks, ka viņš jau sen ir sapņojis ierasties Kijivā, un paudīs prieku par ukraiņu tautas varonīgo cīņu. Turklāt Erdoganam tagad jārūpējas par savas varas saglabāšanu.
Tādus nepārprotamus signālus deva arī Lukašenko. To, protams, neviens neuztvēra nopietni, kad viņš aicināja prezidentu Baidenu “runāt kā vīrietis ar Putinu”. Mēs redzējām, kā Lukašenko uzrunāja Putinu audiencē, kur viņu atvilka. – Bet kā es varēju neatbraukt? saka Lukašenko
Starp citu, šī ir pirmā Lukašenko vizīte pēc Makeja slepkavības. Pēc tam viņš bija tik nobijies, ka viņam pašam būs jādodas pie Putina. Bet viņš taču izcilpoja, maita. Karš beidzas, Putinam nav jēgas piespiest Lukašenko pieteikt karu – viņš to tik un tā izcilpoja. Tagad viņš cer, ka, pratinot viņu Starptautiskajā tribunālā, viņš teiks, ka ar visiem spēkiem pretojies Putina agresijai Ukrainā un kavējis Krievijas karaspēka virzību Baltkrievijā.
Starp citu, neizdevās vēl viena akcija. Kāpēc Putina runa bija tik tukša – viņi gatavojās demonstrēt kaut kādu uzvaru. Vēl pirms 10 dienām britu un amerikāņu izlūkdienesti brīdināja, ka krievi gatavo kaut kādu vērienīgu ofensīvu un nevis tikai iemest ukraiņu pozīcijās karavīru un gūstekņu līķus, bet izmantojot bruņutehniku. Bet pie Vuhledaras notika un neizdevās ofensīva. Tad viņi runāja par psihisku gaisa uzbrukumu, metot vairākus viļņus. Gandrīz visa gaisa spēku flote atrodas uz Ukrainas robežas. Putins plānoja mest kamikadzes dronus uz Ukrainas pretgaisa aizsardzību, lai to atklātu, bet pēc tam nākamajos viļņos to iznīcināt un pēc tam saimniekot, kā Sīrijā. Šķiet, ka piloti atteicās, bet militārie eksperti viņam paskaidroja, ka tas ir smieklīgs plāns. Viņam vairs nav kāršu, viņš zaudē karu.