Krievija ir iztērējusi miljardiem dolāru, vienojoties ar Ziemeļkoreju par munīcijas piegādi, raksta Bloomberg.
Lielais pieprasījums, ko izraisīja karš Ukrainā, izraisīja šādu produktu cenu pieaugumu pasaulē. NATO spēku izmantotie 155 mm artilērijas šāviņi maksā aptuveni 3000 USD gabalā. Tātad, ja Ziemeļkoreja pārdeva munīciju par līdzīgām cenām, tad Krievijai bija jāmaksā 3 miljardi dolāru. Tā ir liela nauda Phenjanai. Pamatojoties uz Dienvidkorejas Centrālās bankas novērtējumu, 3 miljardi ASV dolāru veido vairāk nekā 10% no KTDR ekonomikas, kuras kopējais apjoms ir 25 miljardi ASV dolāru.
“Ziemeļkorejā ir cilvēki, kas domā par peļņu,” sacīja Kings Mallory, RAND Corp. Globālās riska un drošības centra direktors. Viņaprāt, no neto naudas plūsmas viedokļa darījumi ar Krieviju ir ļoti svarīgi republikas līderim Kimam Čenunam.
“Nevar būt, ka aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzrunā Kimu Čenunu par zemesriekstiem,” piebilst Malorija. Viņš uzskata, ka, visticamāk, Krievija ir piedāvājusi Kimam palīdzības paketi, kas ietver skaidru naudu, piekļuvi tās banku sistēmām, tehnoloģiju nodošanu un palīdzību ieroču komponentu iegādē ārvalstīs.
Šajās dienās kļuva zināms, ka Ziemeļkoreja nosūtīja uz Krieviju vairāk nekā 1 miljonu artilērijas šāviņu karam ar Ukrainu. Kopš augusta kopumā veiktas 10 piegādes. Turklāt Phenjana ir nosūtījusi padomdevējus, kas palīdz sniegt padomus par šīs munīcijas izmantošanu.
Džeimstaunas fonda pētniecības grupa lēš, ka Krievijas armija frontē katru dienu izšķērdē tūkstošiem artilērijas šāviņu, izraisot deficītu, bet KTDR krājumos ir miljoniem. Ar piegādāto munīciju vajadzētu pietikt divu mēnešu intensīvām kaujas operācijām.
Kā liecina satelītattēli, Krievijas kuģi no Ziemeļkorejas uz Primorskas teritoriju sāka vest konteinerus augusta vidū, septembrī krava pa dzelzceļu tika nogādāta ieroču noliktavā Krasnodaras apgabala Tihoreckā.
Pirms tam 25. jūlijā notika Sergeja Šoigu vizīte Phenjanā. Formālais ceļojuma iemesls bija dalība Korejas kara beigu 70. gadadienas svinībās. Tomēr saskaņā ar ASV izlūkdienestu teikto, patiesībā ministra mērķis bija liels darījums, lai piegādātu ieročus, kas nepieciešami kara turpināšanai Ukrainā. Drīz pēc tam Maskava slepeni nosūtīja uz Phenjanu VIP militāro lidmašīnu.
Pēc ASV Nacionālās drošības padomes preses pārstāvja Džona Kirbija teiktā, munīcija nebija vienīgais Maskavas pieprasījums. Kā atzīmējuši analītiķi, Phenjanai ir maza darbības rādiusa ballistiskās raķetes, kurām ir līdzīgas īpašības kā Krievijas Iskander.
Abu valstu militārā sadarbība ieguva jaunu impulsu pēc Kima Čenuna tikšanās ar Putinu septembra vidū. Ziemeļkorejas līderis nosauca karu pret Ukrainu par “svētu cīņu” un sacīja, ka ir gatavs strādāt ar Krievijas prezidentu pie “100 gadu plāna”, lai izveidotu stabilas attiecības, lai panāktu “patiesu starptautisko taisnīgumu”. Putins paziņoja par Krievijas un KTDR militāri tehniskās sadarbības perspektīvām.