Gadu desmitiem krievu dzīve un valdošā režīma kurss ir pielāgojušies mainīgajām enerģijas tirdzniecības iespējām. Valdnieka un viņa loka priekšstati par šo iespēju repertuāru kļuva arvien mazāk adekvāti. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada sociālekonomiskais analītiķis Sergejs Šelins
4. jūnijā OPEC + karteļa valstis pulcēsies Vīnē, lai runātu par savu turpmāko dzīvi. Gaidāms skandāls. Saūdi apvainojušies uz krieviem par svinīgi saskaņoto savstarpējo naftas ieguves samazinājumu sabotēšanu.
Pēc visa spriežot, viņiem ir taisnība. 2023. gada sākumā naftas un naftas produktu eksports no Krievijas pieauga līdz 8,2 miljoniem barelu dienā un tuvojās vēsturiski augstākajiem rādītājiem. Pasaules naftas tirgū cenas kritās. Tāpēc aprīlī naftas tirdzniecības valstu kartelis paziņoja par ieguves samazināšanu par 1,65 miljoniem barelu dienā, no kuriem gandrīz trešdaļu veidoja Krievija. Un tad Krievijas varas iestādes pārtrauca publicēt informāciju par naftas ieguves līmeni, nododot sevi pāri par galvu. Tas sāka smakot pēc jauna tirdzniecības kara starp Krieviju un Saūda Arābiju.
Un tas notiek uz Krievijas valdniekam morāli grūtā gāzes cenu krituma Eiropā līdz 300 dolāriem par tūkstoti kubikmetru – 11 reizes zemāk nekā iepriekšējā gada maksimālās vērtības. Maija beigās Eiropas krātuves jau bija aizpildītas par divām trešdaļām (pret 44% pirms gada), un Putinam nav cerību uz gāzes krīzi ES. Eiropa ļoti ātri iemācījās dzīvot bez Krievijas gāzes.
To visu papildina grūtības ar naftas dolāru atprečošanu, ko Krievijas piegādātāji saņēma par degvielu, kas importēta uz Indiju un Turciju, naftas produktu eksporta kritumu no Krievijas, kā arī Ķīnas sarunu dalībnieku veiklība, kuri nevēlas vienoties par nosacījumiem. gāzes piegādei caur topošo ”Sibīrijas spēku – 2”.
Nelabvēlīgs vērotājs teiks, ka Krievijas enerģētikas tirdzniecība nonākusi smagā sistēmiskā krīzē. Un visticamāk kļūdīsies. Šīs tirdzniecības labākie laiki ir skaidri aiz muguras, taču tā var kalpot kā atbalsts režīmam vēl ilgi.
Lielvaras nebija
Valsts deklamācijas par Krieviju kā “enerģētikas lielvaru” jau ir aizmirstas. Bet tās jau no paša sākuma bija valdzinošas fantāzijas.
Putina ēras sākumā Krievijas Federācijas svars pasaules enerģētikas tirgū jau bija noteikts, un tagad tas ir aptuveni tāds pats kā pirms divdesmit gadiem. Pasaules kalnrūpniecībā un minerālo preču (naftas, gāzes, naftas produktu, ogļu) ražošanā Krievijas daļa nepārsniedz desmito daļu, bet pasaules eksportā tā ir vēl mazāka.
Dalība galveno naftas tirdzniecības valstu klubā to nodrošina, bet pasaules hegemoniju nekādā gadījumā. Krievija daudz vairāk ir atkarīga no savu enerģijas nesēju pārdošanas nekā pasaule no to pirkumiem.
Šo produktu loma Krievijas eksporta ieņēmumos un līdz ar to arī valsts un valdošā režīma atkarība no enerģētikas ieņēmumiem Krievijai ir lielāka nekā jebkurai citai lielvalstij ar lielu ekonomiku. No lielākajām augsti attīstītajām valstīm tikai Kanāda un Austrālija ir ļoti atkarīgas no minerālproduktu tirdzniecības. To īpatsvars Kanādas eksportā pērn sasniedza 30%, bet Austrālijā – 42%. Bet Saūda Arābijā šī daļa sasniedz 74%. Un Krievija tai ir daudz tuvāk nekā Kanāda. 2022. gadā enerģijas nesēju īpatsvars Krievijas eksporta ieņēmumos bija 65%.
Es atzīmēju, ka minerālu ienākumu daļa Krievijas Federācijā ir ļoti nestabila. 21. gadsimtā tas svārstījās no 51% (172 miljardi ASV dolāru) 2020. gadā līdz 71% (372 miljardi ASV dolāru) 2013. gadā. Naftas cenas (proti, tās ir piesaistītas citu enerģijas avotu izmaksām) “treknajā” 2013. gadā bija divarpus reizes augstākas nekā pandēmijas 2020. Acīs krīt Krievijas kritiskā atkarība no šīm cenām, un no pirmā acu uzmetiena to sabrukšanas draudi šķiet galvenais režīma risks.
Ik pa laikam Putinu un viņa aprindu pārņēma bailes par naftas vērtības samazināšanos un izraisīja burvestības par nepieciešamību “nokāpt no naftas adatas” un vēlmi pārvērst subjektus par “otro naftu”. Visi šie plāni izgāzās, bet pamazām kļuva skaidrs, ka nav no kā baidīties.
Nafta koridorā
Īpaši lētas naftas rēgs ir dzimis no Jeļcina ēras atmiņām. Gan nominālā izteiksmē, gan pēc dolāra inflācijas aprēķina, 90. gados nafta bija lētāka nekā jebkad 21. gadsimtā. 1998. gadā barelu pārdeva par mazāk nekā 13 dolāriem. Salīdzināmajās cenās tas ir vairāk nekā trīs reizes mazāk nekā pašreizējā Brent barela cena – aptuveni 75 USD. Deviņdesmitajos gados derīgo izrakteņu ienākumu īpatsvars Krievijas eksportā bija 40% vai mazāks, un tikai 2000. gadā tas pieauga līdz 54%.
Īpaši ērti režīms jutās 2005.-2008.gadā. Naftas cenu lēciens toreiz tika uztverts kā brīnums. Valdnieku jūtu bezrūpības un prieka par apraktajiem dārgumiem nozīmē šis bija īsts Putina režīma zelta laikmets.
Pasaules lejupslīde 2008.–2009 samazināja naftas cenas. Taču salīdzinoši īsi un tālu no deviņdesmito gadu līmeņa. Un tad pretkrīzes nauda, ko ražoja Rietumu centrālās bankas un valdības, ieplūda pasaules enerģijas tirgū un palielināja cenas. 2011.–2014 barels maksāja apmēram 110 dolārus, un šo laika posmu, mazāk bezmākoņu, bet vēl bagātāku, varētu saukt par Putina sudraba laikmetu.
Tad attīstījās un sāka darboties mehānismi, kas sāka neļaut naftai lidot pārāk augstu – pieauga slānekļa ieguve, paplašinājās naftas un gāzes tirgotāju loks, palielinājās enerģijas ražošana no alternatīviem avotiem. 2016. gadā tas izraisīja cenu kritumu līdz 44 USD.
Taču kā atbilde tika radīti citi mehānismi, kas neļāva naftai pārāk strauji kristies cenā. Izveidojās naftas tirdzniecības valstu kartelis OPEC+. Sākumā ne pārāk veiksmīgi, bet pēc tam arvien efektīvāk tas sāka ierobežot tirgū nonākušās naftas apjomu.
Šīs struktūras efektivitāte patiesi izpaudās 2020. gada pavasarī, kad epidēmijas dēļ pieprasījums sabruka par 10-20 miljoniem barelu dienā un bija nepieciešams krasi samazināt naftas ieguvi. Protams, Putins un Sečins mēģināja nepaklausīt, uzsāka tirdzniecības karu ar Saūda Arābijas un nolaida naftas cenas līdz nullei. Taču tieši tāpēc pēc mēneša nācās kapitulēt un turpmāk vairāk vai mazāk spēlēt pēc vispārējiem noteikumiem.
Mehānismi, kas neļauj naftas cenām pārāk strauji pieaugt vai pārāk strauji kristies, darbojas diezgan droši. Tāpēc maz ticams, ka Putina režīma ārējās tirdzniecības ieņēmumi tuvākajos gados kritīsies pārāk dziļi. Tā paša iemesla dēļ maz ticams, ka šis režīms tiks tālu savā pašreizējā strīdā ar Saūda Arābijas valstīm. Atmiņas par nepatikšanām pirms trim gadiem ir pārāk svaigas. Viņš piekāpsies. Putins parādīs savu firmas neadekvātumu citās jomās.
Divas mānijas
Nepretendējot uz augstu precizitāti, pieņemšu, ka tīrie ieņēmumi no naftas, gāzes un citu lietu pārdošanas 2000.–2022. gados bija apmēram 4 triljoni dolāru. Apmēram trešā daļa no tiem tika sadalīti parastajiem cilvēkiem. Otro trešdaļu paņēma režīma galvenie cilvēki ar valdnieku priekšgalā. Bet pēdējā trešdaļa devās uz militāro mašinēriju.
Tagad tauta tiek atstumta prom no barotavas. Un nav nekādu pazīmju, ka valdnieks un magnāti būtu sākuši sevi ierobežot. Drīzāk gluži otrādi. Kam sankcijas un kam (piemēram, Rosņeftj) – ienesīgākās shēmas naftas produktu eksportam. Un arī nepārprotami Finanšu ministrijas samazinātās cenas ”Urals” naftai, pēc kurām tiek aprēķinātas naftas tirgotāju iemaksas budžetā, arī vedina aizdomāties.
Toties šai prozai tiek piejaukta oficiālā romantika, kas ir līdzīga ārprātam. Visus šos gadus Putins ticēja, ka milzīgās naftas dolāru masas, kas izdalītas ieroču ražotājiem un iztērētas armijas un flotes uzturēšanai, neaizlidoja viss vējā, bet gan tika pārvērstas par reālu militāru spēku. Lemjot par kaimiņvalsts iekarošanu, viņš vadījās no šīs ilūzijas – un līdz šim nav no tās šķīries.
Pārliecība, ka atšķirībā no visām pārējām viņa režīma daļām kara mašīna ir kaut kas īsts, kas atbilst gigantiskajiem iztērētajiem līdzekļiem, noteikti liecina par neadekvātumu.
Par to liecina arī apsēstība ar Krievijas enerģijas tirdzniecības izmantošanu kā ārēju ieroci. Putinam izdevās nesaprast to, ko saprata visi padomju diktatori – ka viņu impērija bija daudz vairāk ieinteresēta pārdot gāzi un naftu, nekā ārvalstu pircēji tos pirkt. Tikai cilvēks ar ļoti sagrozītu realitātes priekšstatu varēja dot šādu triecienu savai valstij un savam režīmam, pagājušajā vasarā pārtraucot gāzes piegādi Eiropai. Un gandrīz līdz šai dienai saglabājot pārliecību, ka Eiropa cietīs neveiksmi un kapitulēs.
Gandrīz visu naftas piegāžu piespiedu novirzīšana uz Ķīnu un Indiju un sapņi par gāzes piegādēm tikai Ķīnai ir fundamentāla pārpratuma rezultāts, ka Krievijas mēģinājums tēlot pasaules enerģētikas tirgus hegemonu var tikai novest pie to pozīciju zaudēšanas, kuras tika iekarotas iepriekšējās desmitgadēs.
***
Režīma sāga, kas uzplauka enerģijas tirdzniecībā, turpināsies, lai gan labklājība ir zudusi. Taču režīms turpinās saņemt naftas dolārus vai vismaz naftas juaņas, lai sevi pabarotu. Globālos mehānismus naftas cenu uzturēšanai tas neizveidoja, bet tas tiem pakļāvās un tāpēc bez naudas nepaliks. Bet statusa pazemināšana un pārtapšana par Āzijas lielvaru enerģētisko vasali ir neplānots valdnieka maniakālo pūliņu rezultāts. Izrādās, Putins, kurš kļuvis teju par triljonāru naftas jomā, nesaprot, kas tas par produktu.