Krievijas diktators Vladimirs Putins brīdinājis Ķīnas līderi Sji Dzjiņpinu, ka Krievijas karš pret Ukrainu var ilgt vismaz piecus gadus. Par to ziņo Nikkei Asia
Saskaņā ar publikāciju Putins šādu brīdinājumu izteica Sji Dzjiņpina vizītes laikā Maskavā šā gada martā. Tad Krievijas diktators teica, ka cīnīsies ar Ukrainu vismaz piecus gadus, taču apliecināja, ka galu galā uzvarēs.
“Acīmredzot tas bija Putina veids, kā rezumēt situāciju, kas tajā laikā nebija Krievijai labvēlīga, un apliecināt Sji, ka Krievija galu galā izcīnīs uzvaru,” teikts publikācijā.
Neatkarīgi no tā, vai Sji tika pārliecināts, Putina piezīme samitā ir atslēga tam, lai izprastu virkni noslēpumainu notikumu Krievijas un Ķīnas attiecībās, sākot ar Ķīnas miera misiju Eiropā maijā un beidzot ar Ķīnas ārlietu ministra atlaišanu mēnešus vēlāk.
Pagājušajā nedēļā laikraksts The New York Times ziņoja, ka Putins vismaz kopš septembra ir izmantojis starpniekus, lai “signalizētu” par pamieru tik ilgi, kamēr Krievija var saglabāt tās ieņemtās teritorijas.
Publikācijas autors brīdina, ka, ņemot vērā Putina vārdus Sji Dzjiņpinam martā, viņa “signālus” par pamieru nevajadzētu uztvert pēc godīgus.
“Putins var vienkārši vēlēties radīt ilūziju, ka viņš virzās uz pamieru vai pat mieru pirms Krievijas prezidenta vēlēšanām martā, ticot, ka šāda atmosfēra viņam palīdzēs vēlēšanās,” apcerēts rakstā.
Kā norāda medijs, Ķīna ir pārskatījusi savu stratēģiju, daļēji balstoties uz Putina piezīmi par “piecu gadu kara plānu”.
Ja karš starp Krieviju un Ukrainu ievilksies, tas ietekmēs Sji plānus un ambīcijas viņa trešā termiņa laikā Ķīnas līdera un Ķīnas komunistiskās partijas ģenerālsekretāra amatā. Tas varētu ietekmēt arī Sji lielo mērķi integrēt Taivānu kontinentālajā Ķīnā.
Sji vadītā Ķīna nav izslēgusi iespēju izmantot spēku Taivānas apvienošanai.
Ir svarīgi paturēt prātā, ka Ķīnas un Krievijas līderu sarunām 2023. gadā, īpaši Putina marta piezīmei par Ukrainas kara pagarināšanu, var būt sekas Japānas un visa Indo-Klusā okeāna reģiona drošībai.