Lai piedalītos Donalda Trampa pieteiktajā diskusijā par veidiem, kā izbeigt karu Ukrainā, Kremlis pulcē cilvēkus ar daudzu gadu pieredzi augsta līmeņa sarunās. Lielākajai daļai ASV prezidenta komandas šādu prasmju trūkst, taču amerikāņu līdera neprognozējamība var kompensēt viņu neesamību.
Diskusijas no Krievijas puses vadīs Jurijs Ušakovs, kuram ir pusgadsimta pieredze diplomātiskajā dienestā, un Sergejs Nariškins, kurš kopā ar Vladimiru Putinu dienējis VDK. Par to Bloomberg pastāstīja cilvēki, kas ir pazīstami ar sagatavošanās darbiem .
Viņi saka, ka nozīmīga neoficiāla starpnieka loma varētu būt arī Krievijas Tiešo investīciju fonda (RDIF) izpilddirektoram Kirilam Dmitrijevam (49), kurš ar Trampa administrāciju veido kontaktus kopš Trampa pirmās ierašanās Baltajā namā.
77 gadus vecais Ušakovs ir Putina palīgs ārpolitikā kopš 2012.gada, bet no 1998. līdz 2008.gadam bija vēstnieks ASV. Nariškins ieņem Ārējās izlūkošanas dienesta direktora amatu un ir pastāvīgais Drošības padomes loceklis. Abi bija iesaistīti miera sarunās ar Ukrainas pusi neilgi pēc Krievijas iebrukuma sākuma 2022.gadā.
Dmitrijevs, kā ziņo viens Bloomberg avots, bija iesaistīts sarunās, lai apmainītu amerikāņu skolotāju Marku Vogelu, kurš šonedēļ tika atbrīvots no cietuma, kurā viņš izcieta 14 gadu cietumsodu par marihuānas ievešanu medicīnisku iemeslu dēļ. Uz to norādīja arī Baltā nama īpašais sūtnis, kurš uzņēma Fogelu, Stīvs Vitkofs, kurš žurnālistiem sacīja, ka apmaiņā svarīgu lomu spēlēja “džentlmenis no Krievijas”, vārdā Kirils.
Dmitrijevs, kurš ieguvis finanšu izglītību Amerikas Savienotajās Valstīs, karjeru veidoja privātā kapitāla jomā, sākot ar ASV un Krievijas investīciju fondu. Viņam ir plašs kontaktu loks starptautiskā biznesa vidē. Pasaules ekonomikas forumā Davosā tieši pirms pandēmijas Dmitrijevs lepojās, ka Krievija, pret kuru tolaik tika piemērotas pirmskara sankcijas, ir iemācījusies iztikt bez Rietumu partneriem, nodibinot ciešas biznesa saites ar Irānu un Saūda Arābiju.
Tramps pēc telefonsarunas ar Putinu sacīja, ka Saūda Arābija varētu nodrošināt platformu sarunām par Ukrainu. Dmitrijevs laikrakstam Financial Times sacīja: “Viens telefona zvans varētu mainīt vēstures gaitu: šodien ASV un Krievijas līderi, iespējams, ir pavēruši durvis uz nākotni, kuras pamatā ir sadarbība, nevis konfrontācija.” Krievija cenšas spēlēt pragmatiskāku spēli un vēlas kādu, kas ar Trampa komandu var “runāt lietišķi”, aģentūrai Bloomberg sacīja Emīlija Ferisa, Karaliskā Apvienoto pakalpojumu institūta vecākā līdzstrādniece un starptautiskā drošības eksperte.
Amerikāņu komandā 67 gadus vecajam Vitkofam ir pieredze sarunās, tiesa, biznesa vidē: miljardieris bija saistīts ar nekustamo īpašumu un investīcijām. Viņam bija svarīga loma pamiera vienošanās panākšanā starp Izraēlu un Hamas. Tramps paplašināja savas īpašā pārstāvja Tuvajos Austrumos pilnvaras, iekļaujot tajā dalību sarunās par Ukrainu.
Citi Trampa paziņoto sarunu komandas locekļi ir valsts sekretārs Marko Rubio un CIP direktors Džons Retklifs, kuru karjera ir bijusi vērsta uz iekšpolitiku, un nacionālās drošības padomnieks Maikls Volcs, bijušais militārais virsnieks un televīzijas komentētājs.
“Krievijas komanda var nonākt sarežģītā situācijā, saskaroties ar neparedzamu sarunu biedru Trampā, kura netradicionālās idejas un ik pa laikam kareivīgas uzvedības uzliesmojumi ir pilnīgā pretrunā ar iepriekšējās administrācijas nostāju,” saka Ferisa. “Tas nostāda Krieviju neērtākā situācijā, kad tai ir jāpārdomā scenāriji, kurus tā, iespējams, iepriekš nav apsvērusi.”
No Krievijas puses sarunām var pievienoties arī tie, kas bija delegācijā, kas apsprieda pamieru 2022.gada pavasarī, taču viņi galvenokārt sazināsies ar Ukrainas pārstāvjiem, un viņu vidū varētu būt arī Putina palīgs Vladimirs Medinskis, aģentūrai Bloomberg sacīja Kremlim pietuvināta persona.