Krievija apsver iespēju piegādāt “lētu gāzi” Mongolijai, ja uz Ķīnu tiks uzbūvēts cauruļvads ”Sibīrijas spēks-2”, kopumā šausmīgi murgainā intervijā Mongolijas laikrakstam ”Onoodor” pastāstīja Kremļa fīrers Vladimirs Putins.
Pēc Putina teiktā, tiek gatavots arī starpvaldību līgums par naftas produktu piegādi Mongolijai ar atlaidi. Maskava vienmēr “reaģē uz mongoļu draugu lūgumiem pēc palīdzības, lai apmierinātu pieaugošās degvielas vajadzības par atvieglotām cenām”, sacīja Putins.
Viņš piebilda, ka Krieviju un Mongoliju “saista gadu desmitiem ilga auglīga sadarbība”, un partnerattiecību attīstība ar to “ir bijusi un paliek viena no Krievijas ārpolitikas prioritātēm”.
Putins 2. septembrī pirmo reizi 5 gadu laikā oficiāli apmeklēja Mongoliju, valsti, caur kuras teritoriju paredzēts iet cauruļvadam ”Sibīrijas spēks-2′. Jaunais cauruļvads ar projektēto jaudu 50 miljardu kubikmetru gadā, pēc Kremļa domām, varētu aizstāt Gazprom zaudējumus Eiropas gāzes tirgū, kur pirms kara uzņēmums iesūknēja vairāk nekā 150 miljardus kubikmetru gāzes gadā.
Mongolija tomēr neiekļāva “Sibīrijas spēku-2” nacionālajā attīstības plānā nākamajiem 5 gadiem, ko valsts koalīcijas valdība prezentēja augustā.
Kā norādīja bijušais Mongolijas Drošības padomes loceklis Munhnars Bayarlkhavga, projekts ir atlikts “ilgā pauzē”, jo Kremlim nav izdevies panākt vienošanos ar Ķīnu. “Maskava vairs netic, ka tā varētu iegūt no Pekinas vēlamo darījumu, un projekts, visticamāk, tiks atlikts uz labākiem laikiem,” laikrakstam The South China Morning Post sacīja Bajarlhavga.
2022. gadā Putins ierosināja Sji Dzjiņpinam palielināt Krievijas gāzes iepirkumu līdz 100 miljardiem kubikmetru gadā un izbūvēt otru gāzes vadu, kura izmaksas tika lēstas 8–15 miljardu dolāru apmērā, taču, neskatoties uz paziņojumiem par “stratēģisko partnerību”. bez robežām un Putina braucieniem uz Pekinu, priekšsēdētājs ĶTR nekad nedeva atļauju celtniecībai. Kā raksta Financial Times, klupšanas akmens bija gāzes cena: Ķīna pieprasīja to pazemināt līdz iekšzemes Krievijas līmenim, tas ir, aptuveni 60 USD par tūkstoti kubikmetru. Tas ir četras reizes lētāk, nekā Ķīnai šobrīd maksā Krievijas gāze: 260 USD par tūkstoti kubikmetru pa gāzesvadu ”Sibīrijas spēks-1′.