Karš Ukrainā, kas norisinās jau ceturto mēnesi, rada jaunas bailes prezidenta Vladimira Putina prātā.
Iznīcinājis opozīciju, neatkarīgos medijus un ieslēdzis valsts propagandas mašīnu kopš padomju laikiem neredzētam spēkam, Putins tagad sāk baidīties no Ģenerālštāba ģenerāļiem, kuri varētu iegūt popularitāti un pārstāt viņam paklausīt, vēsta Meduza, atsaucoties uz tuviem avotiem. prezidenta administrācijai.
Pēc viena no viņiem teiktā, Putins “labi atceras 90. gadus” un nevēlas, lai valstī parādītos “otrs ģenerālis Ļebeds”, kuram 1996. gada vēlēšanās izdevās iegūt gandrīz 15% balsu un pēc tam kļūt par gubernatoru Krasnojarskas apgabalā.
Putina baiļu dēļ Krievijas televīzija un citi valdības kontrolētie mediji gandrīz neziņo par augstākās militārās vadības rīcību frontē. Pats pavēlniecības sastāvs vairāk nekā trīs mēnešus tika turēts noslēpumā, līdz jūnijā oficiālais Aizsardzības ministrijas pārstāvis Igors Konašenkovs paziņoja, ka Centra grupējumus komandē ģenerālpulkvedis Aleksandrs Lapins un Dienvidu spēku grupējums komandēja armijas ģenerālis Sergejs Surovikins.
Lapins un Surovikins stājās armijas priekšgalā ģenerāļa pulkveža Andreja Serdjukova un armijas ģenerāļa Aleksandra Dvorņikova vietā, kuri, savukārt, nomainīja komandierus, kuri aprīlī cieta neveiksmi uzbrukumā Kijivai. Viņu vārdi nav zināmi.
Lapins saņēma Krievijas varoņa titulu pēc tam, kad Krievijas armija pārņēma kontroli pār visu Ukrainas Luhanskas apgabalu. Putina dekrētā teikts, ka apbalvojums piešķirts par varonību, taču nav norādīts, no kā tā sastāvēja.
“Ja kāds ģenerālis pastāvīgi tiktu uzklausīts, bieži parādītos ziņās, viņš neizbēgami kļūtu populārs. Viņš kļūtu par uzvaru autoru. Nekad nevar zināt, ko šāda popularitāte var radīt starp tiem, kas atbalsta karu,” skaidro viens no Medūzas avotiem.
Viņš atgādina, ka 90. gados ģenerāļi varēja būtiski ietekmēt politisko situāciju, izmantojot savu slavu kā resursu: “Tagad tāds personāžs varētu, piemēram, paziņot: dosimies uz Kijivu ar visiem spēkiem. Vai arī otrādi – laiks padomāt par pasauli. Daudzi būtu ieklausījušies kaujas ģenerālī. Neviens Kremlī to nevēlas.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins “ļoti baidās”, ka ģenerāļi, kas kontrolē armiju Ukrainā, iegūs popularitāti un pārstās viņam pakļauties.