Krievijas prezidents Vladimirs Putins noraidīja miera līgumu ar Kijivu dažas dienas pēc iebrukuma Ukrainā, raksta Reuters , atsaucoties uz trim Krievijas vadībai pietuvinātiem avotiem.
Pēc viņu domām, Kijiva pieņēma Maskavas galveno prasību – tā atteicās iestāties NATO. Iepriekšējo vienošanos panāca Krievijas prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks Dmitrijs Kozaks. “Pēc 24. februāra Kozakam tika dota pilnvara: viņam tika dota zaļā gaisma, viņš panāca darījumu,” saka viens no avotiem.
Kozaks par to ziņoja Putinam. Viņš norādīja, ka darījums ar Kijivu ļauj apturēt “speciālo operāciju”, un ieteica tai piekrist. Putins gan atteicās un lika saprast, ka ar Kijivas piekāpšanos nepietiek, un “speciālās operācijas” mērķi paplašinās, iekļaujot arī Ukrainas teritoriju aneksiju.
Vienošanās tika apspriesta pirms kara sākuma, sacīja viens avots, un diskusijas apstājās martā, kad Ukrainas varas iestādes saprata, ka Putins plāno turpināt karu.
“Tam nav nekāda sakara ar realitāti. Nekad nekas tāds nav bijis. Tā ir absolūti nepatiesa informācija,” Reuters datus komentēja Krievijas Federācijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.
Pēc Ukrainas prezidenta padomnieka Mihailo Podoļaka teiktā, Krievija sarunas izmantoja kā dūmu aizsegu, lai sagatavotos iebrukumam. “Šodien mēs skaidri saprotam, ka Krievijas puse nekad nav bijusi ieinteresēta mierīgā izlīgumā,” sacīja Podoļaks.
Kā ziņo aģentūra Reuters, Kozaks bija viens no retajiem, kurš Drošības padomes sēdes slēgtajā daļā, kas notika trīs dienas pirms iebrukuma, izteicās pret militāro operāciju Ukrainā. Tajā pašā laikā viņš kopš 90. gadu sākuma ir uzticīgs Putina sabiedrotais. Pirms kara sākuma tieši Kozaks risināja sarunas ar Kijivu par Donbasu. Neskatoties uz savu amatu, viņš joprojām ir prezidenta administrācijas vadītāja vietnieka amatā. Tomēr viņš tika noņemts no jautājumu risināšanas, kas saistīti ar Ukrainu.
Oficiāli viens no iemesliem Krievijas iebrukumam Ukrainā bija valsts iespējamā iestāšanās NATO. Uzrunājot tautu pirms militārās operācijas sākuma, Putins uzsvēra, ka alianse “pastāvīgi paplašinās, militārā mašīna kustas un tuvojas mūsu robežām”. Pirms konflikta uzliesmojuma Putins arī pieprasīja, lai ASV atvilktu NATO militāro infrastruktūru Eiropā līdz 1997.gada robežām.