Netālu no Maskavas lidostām sākuši parādīties nezināmi droni . Viens no bezpilota lidaparātiem tika manīts bīstami tuvu aviokompānijas Pobeda lidmašīnai. Kas varētu būt šis bezpilota lidaparāts?
Uz šo un citiem jautājumiem atbildes sniedza militārais eksperts, Ukrainas Bruņoto spēku rezerves pulkvedis, pilotam-instruktors Romāns Svitans.
Patiesībā tie varētu būt mūsu ukraiņu bezpilota lidaparāti UJ-22. Mums ir daudz šo daudzfunkcionālo bezpilota lidaparātu. Šie droni var pārvadāt izlūkošanas aprīkojumu, kontrolētas videokameras. Ienāk, nofilmē un atgriežas. To kaujas rādiuss ir aptuveni 800 kilometru. Tas var aizlidot, teiksim, uz Maskavu, visu nofilmēt un atgriezties.
Ir vērts atzīmēt, ka tas var nestt arī līdzi aptuveni 20 kg sprāgstvielu, ja tam ir nepieciešams sakaut militāros mērķus. Līdz ar to pastāv iespēja, ka tie bijuši Ukrainas izlūkošanas vai triecienizlūkošanas bezpilota lidaparāti. Skatīsimies notikumu attīstību. Domāju, ka tuvāko nedēļu laikā kļūs skaidrs, kāpēc viņi tur lido.
Ja agrāk droni parādījās Kurskas un Belgorodas apgabalos, tad tagad tie ir pamanīti Maskavā un Sanktpēterburgā. Ko tas saka?
Ukrainas karaspēkam ir bezpilota lidaparāti ar lielu kaujas rādiusu. Agrāk mums bija droni, kuru darbības rādiuss bija aptuveni 150 kilometri. Tātad tie strādāja piecos Krievijas reģionos, kas robežojas ar Ukrainu: Brjanskā, Kurskā, Belgorodā, Voroņežā un Rostovā.
Ja agrāk mēs vatējām 150 km, tad tagad mums ir droni ar kaujas rādiusu 750-800 km. Tas nozīmē, ka attālums vienā virzienā ir līdz 1500 km bez atgriešanās. Uzbruksim un sitīsim.
Fakts ir tāds, ka ir daudz reālu ziņu par uzbrukumiem Krievijas militārajiem objektiem Balašihas reģionā (netālu no Maskavas), netālu no Sanktpēterburgas. Krievijas informatīvajā telpā šie triecieni nav īpaši redzami, jo Krievijas armija tos slēpj. Šāda līmeņa uzbrukumi netiek izcelti.
Vienkārši ir netieši pierādījumi, ka mēs dodam triecienus Krievijas militārajiem mērķiem. Es uzsveru, mēs turpināsim uzbrukt. Tai skaitā ar šo dronu palīdzību.
Vācijas izdevums Bild rakstīja, ka Maskavas apgabalā nokritušais drons gatavojās nogalināt Putinu. Kādas galvenās operācijas var veikt Ukrainas droni?
Es atkārtoju, drons, par kuru es runāju, UJ-22, var pārvadāt apmēram 20 kg sprāgstvielu. 20 kg sprāgstvielu noteikti var nogalināt karavīru vadu. Ja tas ietriecas, teiksim, uz munīcijas noliktavu vai naftas krātuvi, tas var tos iznīcināt. Nodarīt daudz bojājumu.
Skaidrs, ka, ja uzdevums ir iznīcināt punkta militāro objektu, tad tas noteikti to iznīcinās. Šim dronam ir tieša gaisa kuģa tipa kontrole.
Kas attiecas uz Putinu, viņš ir augstākais virspavēlnieks. Tas ir augstākais militārais rangs, kas pats par sevi ir leģitīms militārs mērķis. Tāpēc var būt šāda notikumu attīstība.
Ukraina ir paziņojusi par balvu bezpilota lidaparātam, kas nolaidīsies Sarkanajā laukumā. Vai šāds uzdevums ir iespējams Ukrainas bezpilota lidaparātiem?
Tā kā viņi jau lido uz Balašihu, tad tas noteikti ir pa spēkam. Tiešā kontrolē esošs drons noteikti lidos uz Sarkano laukumu. Varbūt daži cilvēki pieņems šo izaicinājumu. Tiem nav jābūt ukraiņiem. Var būt krievi, kuri vienkārši alkst noteiktu finansiālu atlīdzību un nebaidās no FSB. Šeit ir divējāda pieeja.
Fakts ir tāds, ka mūsu bruņotie spēki noteikti ” vienkārši neapiezemēsies”. Militārā objekta iznīcināšana ir uzdevums, bet viss pārējais ir vairāk kā šovs. Tomēr laba izrāde, kas pārbaudīs Krievijas pretgaisa aizsardzības darbu galvaspilsētas aizsardzībā.
Šodien Ukrainas aizsardzības ministrs teica, ka globālā izpratnē Ukraina ir gatava iepriekš pieteiktajam pretuzbrukumam. Kā jūs domājat, kad tas sāksies?
Globāli mēs esam gatavi, bet laikapstākļi vēl nav gatavi mūs iepriecināt. Līs vismaz līdz nākamās nedēļas sākumam. Tad vēl nedēļu vajadzētu apžūt, lai smagā tehnika varētu iet.
Tas, ka esam tehniski gatavi, ir saprotams, bet piemērota zemes virsma nebūs gatava līdz 5.-7.maijam.