Krievijas prezidents Vladimirs Putins noraidījis ASV priekšlikumu iesaldēt karu frontes līnijās un turpina uzstāt uz maksimālajām teritoriālajām prasībām pret Ukrainu, atsaucoties uz trim ar situāciju pārzinošiem avotiem, ziņo Bloomberg.
Saskaņā ar aģentūras avotiem, Putins joprojām vēlas iegūt četrus Ukrainas apgabalus – Doņecku, Luhansku, Hersonu un Zaporižju – to administratīvajās robežās, lai gan Krievijas armija pilnībā nekontrolē nevienu no šiem reģioniem.
Donalda Trampa īpašais sūtnis Stīvens Vitkofs centās pārliecināt Putinu pārtraukt uguni uz pašreizējām robežām; 25. aprīlī viņš Kremlī 3 stundas runāja ar Krievijas prezidentu. Taču bez rezultātiem: sarunas ir nonākušas strupceļā, un turpmākam progresam, visticamāk, būs nepieciešams personisks kontakts starp Putinu un Trampu, sacīja viens no Bloomberg avotiem.
Saskaņā ar “vienošanos”, ko Trampa administrācija piedāvā Putinam, Amerikas Savienotās Valstis oficiāli atzīs Krimu, kuru tā anektēja 2014. gadā, par Krievijas teritoriju, atcels dažas sankcijas un atteiksies no plāniem uzņemt Ukrainu NATO. Maskava saglabās faktisku kontroli pār 20% Ukrainas teritorijas, ko armijai ir izdevies ieņemt kopš iebrukuma sākuma.
Tomēr pagaidām nav pazīmju, ka Putins atteiksies no savām ambīcijām un pieņems amerikāņu priekšlikumus, aģentūrai Bloomberg pastāstīja Eiropas amatpersonas, kas ir pārzina šo jautājumu. Viņi uzsvēra, ka sarunas turpinās un situācija var mainīties.
Nākamās divas nedēļas būs izšķirošas: kļūs skaidrs, vai ASV spēs pārliecināt Putinu piekrist vienošanās noslēgšanai, vai tās pastiprinās spiedienu uz Krieviju, vai arī pilnībā pametīs sarunas.
Baltais nams cerēja panākt pilnīgu pamieru Ukrainā līdz aprīļa beigām. Taču, neskatoties uz dāsnajām piekāpšanām Putinam, Trampam savu 100 dienu prezidenta amatā ir izdevies panākt tikai īslaicīgu pamieru Lieldienu laikā. Baltā nama preses sekretāre Karolīna Levita pirmdien paziņoja, ka Tramps ir “arvien neapmierināts” gan ar Putinu, gan Volodimiru Zeļenski.
Ilgtermiņa pamiers nav iespējams, neņemot vērā “nianses”, par kurām Putins runāja iepriekš, otrdien paziņoja Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Viņš nosauca Kijivas ideju pasludināt 30 dienu pamieru trīs dienu vietā, no 8. līdz 10. maijam, kā ierosināja Putins, par “manipulāciju”.
ASV Valsts departamenta sekretārs Marko Rubio pirmdien paziņoja, ka Trampa administrācija varētu pārtraukt centienus būt par starpnieku sarunās, ja Krievija un Ukraina nepanāks progresu. “Tam vajadzētu notikt drīz,” viņš uzsvēra. “Mēs nevaram turpināt veltīt laiku un resursus šiem centieniem, ja tie nedod rezultātus.”