Ja valstī ir par maz cilvēku, kāpēc gan neiekarot kaimiņu ar 40 miljoniem iedzīvotāju. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu sāk laikraksta Washington Post apskatnieks, Ārējo attiecību padomes vecākais līdzstrādnieks Makss Būts
Krievija ir uz demogrāfiskās nāves ceļa. Ilgtermiņā tās ir sliktas ziņas pašai Krievijai. Taču īstermiņā tās ir sliktas ziņas Krievijas kaimiņiem, jo Putins nolēmis meklēt militārus risinājumus demogrāfijas problēmām.
Mirstība gandrīz katru gadu kopš PSRS sabrukuma pārsniedz dzimstību. Krievijas iedzīvotāju skaits sasniedza maksimumu 1993. gadā – 148,6 miljoni. 2022. gada sākumā tas tika lēsts 145,6 miljonu apmērā. Tas ir samazinājums tikai par 2%, bet, salīdzinājumam, ASV iedzīvotāju skaits no 1990. līdz 2020. gadam pieauga par 33%. Pasaules Banka ir aprēķinājusi, ka paredzamais dzīves ilgums Krievijā dzimšanas brīdī ir tikai 71 gads, salīdzinot ar 77 gadiem štatos. Vīriešu vidū atšķirība ir vēl pārsteidzošāka: ASV – 75 gadi, bet Krievijā – 66 gadi. Tas ir zemāks nekā Ziemeļkorejā, Sīrijā vai Bangladešā. Krievijai ir 11. lielākā ekonomika pasaulē, bet tā ieņem 96. vietu pēc dzīves ilguma.
Nikolass Eberštats no Amerikas Uzņēmējdarbības institūta skaidroja, ka galvenā problēma ir tā, ka Krievijā dzimstība ir tikai 1,5 bērni uz vienu sievieti, kas ir krietni zem aizstāšanas līmeņa (divi bērni uz sievieti).
Šis rādītājs nav īpaši zems salīdzinājumā ar citām attīstītajām valstīm. Taču Krievijā ir arī ārkārtīgi augsts mirstības līmenis, īpaši vīriešu vidū, no sirds un asinsvadu slimībām (sirdslēkmes, insulti utt.) un ievainojumiem (slepkavības, pašnāvības, nelaimes gadījumi). Ņemot vērā ienākumu un izglītības līmeni valstī, mirstība Krievijā no abiem cēloņiem ir vairākas reizes lielāka nekā gaidīts. Tas skaidrojams ar slikto veselības aprūpes sistēmu Krievijā, vides piesārņojumu, augsto alkohola lietošanas līmeni un narkomāniju, kas, savukārt, liecina par izmisumu.
Pēdējos gados jau tā augstais mirstības līmenis Krievijā ir strauji pieaudzis. Pandēmijas laikā no 2020. līdz 2023. gadam Krievijā tika reģistrēti no 1,2 līdz 1,6 miljoniem nāves gadījumu, ziņo The Economist. Ja tā, tas nozīmē, ka Krievijā ir bijis vairāk nāves gadījumu ar vīrusu nekā ASV, kur ir vairāk nekā divas reizes vairāk iedzīvotāju.
Pagājušajā gadā Krievija zaudēja no 60 000 līdz 70 000 dzīvību, karojot Ukrainā, vairāk nekā visos citos karos kopš 1945. gada kopā. “Vidējais nogalināto Krievijas karavīru skaits mēnesī ir vismaz 25 reizes lielāks nekā mēnesī nogalināto skaits Čečenijā un 35 reizes lielāks par nogalināto skaitu Afganistānā,” ziņo Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs. Un kopš kara sākuma no valsts ir aizbēguši no 500 000 līdz 1 miljonam krievu, galvenokārt jauni un izglītoti. Maskavā ir acīmredzams vīriešu trūkums.
Paredzams, ka Krievijas iedzīvotāju skaita samazināšanās turpināsies, samazinoties līdz 135 miljoniem līdz 2050. gadam un līdz 126 miljoniem līdz 2100. gadam. Krievija pašlaik ir devītā lielākā pasaulē iedzīvotāju skaita ziņā, un tiek prognozēts, ka līdz gadsimta beigām tas samazināsies līdz 22.vietai. Krievijas kā lielvalsts dienas ir skaitītas.
Putins ļoti labi apzinās problēmu un pastāvīgi par to runā. 2021. gada septembrī viņš lēsa, ka Krievijā tagad dzīvotu 500 miljoni cilvēku, ja vien Krievijas impērijas zaudējumi pēc 1917. gada revolūcijas un Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā, ko viņš nosauca par “gadsimta lielāko ģeopolitisko katastrofu”
Viņš veltīgi mēģināja visus ierastos veidus, kā mainīt šo tendenci, sākot ar finansiālu stimulu piedāvāšanu pilsoņiem, lai viņi radītu vairāk bērnu, un beidzot ar mēģinājumiem pārvilināt imigrantus no Vidusāzijas. Un pat viņa iebrukumu Ukrainā var uzskatīt par izmisīgu gambītu, kura mērķis ir palielināt Krievijas iedzīvotāju skaitu.
Krievija okupēja Ukrainas teritorijas, kurās kādreiz dzīvoja 8 miljoni cilvēku, no kuriem daudzi gāja bojā, aizbēga vai tika deportēti uz Krieviju. Tas, ka Krievija ir nolaupījusi vismaz 11 000 ukraiņu bērnu, ir īpaši draudīgi, ņemot vērā bērnu trūkumu Krievijā. Ja jūs uztrauc iedzīvotāju skaita samazināšanās, varbūt 40 miljonu kaimiņu reģiona iedzīvotāju iekarošana atrisinās jūsu problēmu?
Protams, Putins, mēģinot risināt cilvēku trūkuma problēmu Krievijā, to tikai saasina. Tiek lēsts, ka 7,2 miljoni krievu vīriešu ir vecumā no 18 līdz 26 gadiem. Pērn Putinam bez lielām grūtībām izdevās mobilizēt vēl 300 000 karavīru, un tuvākajā laikā var sākties vēl viens iesaukums.
Kas attiecas uz emigrantiem, tas Putinam var palīdzēt tikai īstermiņā. “Problēmātiskie cilvēki ir aizbraukuši, un tie, kas paliek, ir vajadzīgi režīmam, lai uzturētu sevi un karu,” saka Eiropas politikas analīzes centra prezidente Alīna Poļakova.
Tāpēc ir maz cerību, ka Krievijas demogrāfiskās problēmas mazinās draudus, ko tā rada kaimiņvalstīm. Putina apziņa par demogrāfisko problēmu padara viņu vēl izmisīgāku un bīstamāku.