Rietumvalstis ir atteikušās no “vienlīdzīga” dialoga ar Maskavu par Ukrainu un izvirzījušas sev mērķi “novājināt” un “sašķelt” Krieviju, Putins sacīja intervijā Ķīnas aģentūrai Siņhua
“Rietumu elites neatlaidīgi cenšas “sodīt” Krieviju, izolēt un vājināt to, kā arī apgādāt Kijivas varas iestādes ar naudu un ieročiem. Pret mūsu valsti tika noteiktas gandrīz 16 tūkstoši vienpusēju nelikumīgu sankciju. Viņi draud sašķelt mūsu valsti. Viņi mēģina nelikumīgi piesavināties mūsu ārvalstu aktīvus”.
Tajā pašā laikā, pēc viņa teiktā, tieši Rietumu politika izraisīja “globālus satricinājumus”, kuru viena no izpausmēm bija karš Ukrainā. Putins apliecināja, ka Krievija vēlas “visaptverošu, ilgtspējīgu un taisnīgu militārā konflikta atrisinājumu” ar miermīlīgiem līdzekļiem.
“Un mēs esam atvērti dialogam par Ukrainu, taču tām ir jābūt sarunām, kurās tiek ņemtas vērā visu šajā konfliktā iesaistīto valstu intereses, arī mūsu intereses,” uzsvēra prezidents. Viņš pieprasīja, lai sarunās skartu globālās stabilitātes tēmu, kā arī “drošības garantijas gan pretējai pusei”, gan Krievijai.
Putins uzsvēra, ka garantijām jābūt “uzticamām”. Viņaprāt, tā ir galvenā problēma, jo Rietumi “dod priekšroku pasaules kārtībai, kas nav balstīta uz starptautiskajām tiesībām”, bet gan uz kārtību, kas balstīta uz noteikumiem, kas “mainās atkarībā no pašreizējās politiskās situācijas un to cilvēku interesēm, kas izgudrot tos.”
Vienlaikus Putins atbalstīja Ķīnas plānu krīzes mierīgam atrisinājumam, kas tika prezentēts kara sākuma pirmajā gadadienā un satur 12 punktus. “Mēs pozitīvi novērtējam Ķīnas pieeju Ukrainas krīzes risināšanai. Pekina ļoti labi izprot tās pamatcēloņus un globālo ģeopolitisko nozīmi,” atzīmēja prezidents.
Turklāt Putins papildu principus, ko Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins pauda sarunās ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu aprīlī, nosauca par “reāliem un konstruktīviem soļiem”. Tie, kā atzīmēja Putins, “attīsta ideju par nepieciešamību pārvarēt aukstā kara mentalitāti”.
Putins gatavojas apmeklēt Ķīnu no 16. līdz 17. maijam. Šī vizīte būs viņa pirmais ārzemju brauciens kopš piektā prezidenta pilnvaru termiņa sākuma. Kremlis precizēja, ka Putins un Sji apspriedīs partnerības jautājumus, aktuālās starptautiskās un reģionālās problēmas, kā arī noteiks virzienus “Krievijas un Ķīnas praktiskās sadarbības tālākai attīstībai”. Sarunu rezultātam vajadzētu būt kopīga paziņojuma un vairāku divpusēju dokumentu parakstīšanai