Krievijai pirmo reizi ir reālas izredzes uzvarēt karā Ukrainā , jo īpaši pateicoties Rietumu vilcināšanās sniegt palīdzību un stratēģiskā redzējuma trūkumam, raksta The Economist.
“Tomēr fatālisms, pašapmierinātība un šokējošs stratēģiskā redzējuma trūkums traucē, īpaši Eiropai. Rietumiem ir steidzami jāatbrīvojas no letarģijas gan pašu, gan Ukrainas labā,” raksta medijs.
Iemesls, kāpēc Putina uzvara ir iespējama, ir tāds, ka uzvara ir atkarīga no izturības, nevis teritoriju sagrābšanas, jo neviena armija nespēj izspiest citu no tās pašlaik kontrolētās zemes, teikts rakstā. Tagad militārā konfrontācija Ukrainā ir pārvērtusies par aizstāvju karu, un “tā varētu turpināties daudzus gadus”.
Saskaņā ar The Economist teikto, Krievijai būs spēcīgākas pozīcijas cīņai 2024. gadā, jo tai būs vairāk bezpilota lidaparātu un artilērijas šāviņu, jo tās armija ir izstrādājusi veiksmīgas elektroniskās kara taktikas pret dažiem Ukrainas ieročiem un tāpēc, ka Putins mierīgi uztver savas armijas šausmīgos zaudējumus.
Medijs atzīmē, ka parastajiem krieviem karš var nepatikt, taču viņi pie tā ir pieraduši. “Elite ir pastiprinājusi kontroli pār ekonomiku un pelna daudz naudas. Putins var atļauties maksāt mūža algas to cilvēku ģimenēm, kuri karo un mirst,” raksta The Economist.
“Putins ir saņēmis bezpilota lidaparātus no Irānas un šāviņus no Ziemeļkorejas… Turcija un Kazahstāna ir kļuvušas par preču kanāliem, kas baro Krievijas kara mašīnu. Rietumu shēma ierobežot Krievijas naftas ieņēmumus, nosakot naftas cenu līdz 60 USD par barelu, izgāzās, jo izveidojās paralēla tirdzniecībā struktūra ārpus Rietumiem. ”Ural” naftas cena no Krievijas ir 64 USD, kas ir gandrīz par 10% augstāka nekā 2023. gada sākumā,” teikts rakstā.
Turklāt, lai gan Rietumu valdības apgalvo, ka ir tikpat uzticīgas Ukrainai kā jebkad, aptaujas visā pasaulē liecina, ka daudzi par to šaubās. Kāds Eiropas politiķis pauda viedokli, ka atbalsts Ukrainai turpmāk būs sadrumstalots.
“Pirms 2025. gada Putins var sākt izjust karadarbības spriedzi. Krievi var kļūt arvien niknāki par piespiedu mobilizāciju, inflāciju un sociālo izdevumu novirzīšanu uz armiju. Tomēr vienkārši cerēt, ka viņa režīms sabruks, ir bezjēdzīgi. Viņš var palikt pie varas daudzus gadus, un, ja viņš to darīs, viņš draudēs ar karu, jo tas ir viņa attaisnojums iekšējām represijām un savas tautas ciešanām,” raksta The Economist.
Medijs atzīmē, ka Eiropas aizsardzības plānošanai jābūt vērstai uz to, lai Putins nejustu tās vājumu.
“Labākais veids, kā savaldīt Putinu, Eiropai būtu demonstrēt savu apņēmību, tagad parādot, ka tā ir pilnībā apņēmusies plaukstošai, demokrātiskai, uz Rietumiem orientētai Ukrainai,” secina The Economist.