Tātad kopējais uz Ukrainu pārvesto Rietumu tipa tanku skaits jau pārsniedzis 300, tas ir, vairāk nekā 3 pilnvērtīgas brigādes. Un ne tik sen es apsvēru iespēju veidot rotas / bataljonus / pulkus / brigādes no dažādiem Rietumu MBT (Galvenais kaujas tanks). Bet kā mūsu ienaidniekam klājas tanku jautājumā? Par to savā Telegram kanālā raksta Ukrainas militārais eksperts Aleksandrs Kovaļenko
Tagad daudz tiek runāts par raķetēm Krievijā, to trūkumu un Krievijas Federācijas militāri rūpnieciskā kompleksa iespējām to skaitu papildināt, taču netiek pieminēts vēl viens ļoti svarīgs okupantu instrumentu komplekts – tanki. Bet tieši pateicoties tanku dūrēm Krievija spēj īstenot gan ofensīvu, gan aizsardzību.
Tikmēr šodien tiek fiksēts nopietns un, es pat teiktu, kritisks deficīts ROV (Krievijas okupācijas spēku) nodrošinājums ar tanku komponenti. Tanki izzūd kā obligāts regulārs konkrētas vienības elements.
Laikā, kad notika iebrukums Ukrainā, Krievijas armijā, pēc dažādiem avotiem, bija no 2600 līdz 3300 kaujas gatavu tanku. Līdz šim saskaņā ar Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštāba datiem ir iznīcināti 3182 ROV tanki. Saskaņā ar Oryx – 1650.
Atsevišķi atzīmēju, ka Oryx fiksē tikai to aprīkojumu, kura iznīcināšana, bojājumi vai sagūstīšana ir dokumentēta (ar foto vai video). Savukārt kaujas laukā rūsēt palicis vai uz Krievijas Federāciju, uz kapsētu, aizvests aprīkojums netiek fiksēts.
Vairākkārt esmu pierādījis, ka Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba dati par iznīcināto tehniku maksimāli atbilst realitātei, ar minimālo novirzi +/-N%. Tas ļauj pilnībā izmantot šos datus kā visuzticamākos.
Pieaugošais tanku trūkums ienaidnieka vienībās apstiprina milzīgos ROV tanku zaudējumus, kas ir salīdzināmi ar visa kaujas potenciāla zaudējumiem un pāreju uz konservētu resursu izmantošanu no noliktavām un uzglabāšanas centriem.
Tas ir, tanku krīze ROV, kā saka, ir uz sejas. Kā to atrisināt? Izņemiet tankus no uzglabāšanas un konservēšanas. Galu galā, saskaņā ar atklātajiem datiem, Krievijā noliktavās ir aptuveni 15 tūkstoši tanku T-72, T-80, T-90, T-64 un T-62.
Šķiet, atkonservējiet – es negribu! Bet nē.
Fakts ir tāds, ka lielākā daļa šo tanku tika glabāti, maigi izsakoties, neapmierinošos apstākļos un, maigi izsakoties, vienkārši nav atjaunojami. Otrai daļai nepieciešama apkope un remonts.
Faktiski aptuveni 20% no visiem pieejamajiem tankiem ir piemēroti kaujas spēju atjaunošanai no Krievijas uzglabāšanas centriem. Aptuveni runājot, tas ir līdz 3 tūkstošiem tanku. Atkal nopietns daudzums, lai atjaunotu armijas kaujas spējas, bet tomēr …
Ir nepieciešams laiks, lai salabotu šos tankus un atgrieztu tos kaujas gatavības stāvoklī. Piemēram, atjaubošana pēc T-72 konservācijas var ilgt no divām nedēļām līdz mēnesim. T-80 gadījumā process ir sarežģītāks, un tas ir vidēji mēnesis.
Turklāt vairumā gadījumu restaurācija notiek kanibālisma formātā, tas ir, tiek izmantotas citu tanku rezerves daļas. Šis formāts ir īpaši izplatīts, atjaunojot T-64, kā arī T-62.
Ir vērts atzīmēt, ka T-62 ir visvieglāk un ātrāk atgūstami, taču tie nepavisam neatbilst mūsdienu karadarbības izaicinājumiem un līmenim. Bet krieviem nav citas izvēles, tieši T-62 visātrāk var nosūtīt uz fronti.
Rezultātā Krievija saskāras ar nopietnu problēmu – nepieredzētu tanku deficītu. Šo problēmu viņa cenšas atrisināt uz “draudzīgo” valstu, piemēram, Baltkrievijas rēķina, no 969. rezerves bāzes izvācot tankus MBT T-72A.
Un tagad pats interesantākais.
Pašreizējā starptautisko partneru palīdzības posmā Ukraina saņems vairāk nekā 300 modernu tanku. Un ko Krievija spēs iebilst šim potenciālam tajā pašā laika posmā? Vecie T-72, T-80 un T-62, bet vai visi ir nokomplektēti ar apkalpēm un atbilstoši aprīkoti?
Bet galvenais, ka Krievija nespēs nodrošināt to, ar ko tā vienmēr ir centusies uzvarēt – masveidību. Tai nav iespējas radīt MBT skaitlisku pārsvaru kara darbības zonā, taču, neskatoties uz to, mēs esam liecinieki pakāpeniskam, bet pastāvīgi pieaugošajam ukraiņu kvalitatīvajam pārsvaram