11.novembris ieies Ukrainas vēsturē kā pierādījums Ukrainas Bruņoto spēku kaujinieku neparastajai drosmei un spēkam, vēsta Rietumu publikācijas.
Ukrainas armija ienāca Hersonā pēc tam, kad Krievija paziņoja, ka visa tās armija atstājusi reģionālo centru un šķērsojusi Dņepras austrumu krastu.
Rietumu mediji, raksturojot Hersonas apgabala atbrīvošanu, krievu bēgšanu dēvē par apkaunojošu un prognozē , ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins drīzumā tiks noņemts no varas, kas patiesībā tika apspriests vēl pirms atkāpšanās no Hersonas. Pēdējo deviņu mēnešu notikumi var mainīt to, kā prezidentu uztver mājās: ne tik daudz Krievijas sabiedrībā, bet gan Krievijas elite, apkārtējie, varas cilvēki.
Atkāpšanās no Hersonas un citiem apgabaliem Dņepras rietumu krastā sagrautu Krievijas cerības turpināt virzīties uz Mikolajivu un Odesu, lai liegtu Ukrainai piekļuvi Melnajai jūrai, ziņo ABC News.
“Hersona ir atslēga uz Ukrainas dienvidiem, un Kremļa sapņi ir kļuvuši par putekļiem,” raksta laikraksts.
Reuters raksta , ka Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu priecīgi ziņo, ka “viss notiek pēc plāna” un Krievijas karaspēks jau ir veicis stratēģisku manevru ar negatīvu ofensīvu Dņepras kreisajā krastā.
Izdevuma žurnālisti ir pārsteigti par Ukrainas bruņoto spēku panākumiem, īpaši ņemot vērā, ka Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs intervijā izdevumam sacīja, ka šāda daudzuma ienaidnieka karaspēka izvešana prasīs aptuveni nedēļu. Un ASV augstakais ģenerālis Millijs vispār runāja par vairākām nedēļām.
Izdevums NBC krievu atkāpšanos sauc par apkaunojošu. Izdevums apliecina, ka vietējie iedzīvotāji ar prieku uzņem Ukrainas militārpersonas.
Atkāpšanās pāri Dņepras upei, kas sadala reģionu, ir viena no lielākajām neveiksmēm Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurš ir atteicies no lielākās balvas karā, ko viņš uzsāka gandrīz pirms deviņiem mēnešiem.
SKYNews korespondents Alekss Rosi stāsta, ka situācija ir nestabila, taču Ukrainas bruņotie spēki strauji virzās uz priekšu . Viņš apgalvo, ka redzējis pilsētā krievu atstāto munīciju un sausās pārtikas devas. Pēc viņa teiktā, Hersonas iedzīvotāji ir eiforijā.
Politico raksta, ka no militārā viedokļa krieviem nebija izejas un viņi bija spiesti atkāpties. Taču politisku apsvērumu dēļ Putinam tas ir milzīgs zaudējums. Izdevuma militārie analītiķi ir pārliecināti, ka tas vēl vairāk iedragās krievu morāli un, gluži pretēji, stiprinās ukraiņu pašapziņu.
Gaisa spēku drošības korespondents Frenks Gārdners atzīmē, ka Krievijas karaspēks ieracies dziļi pretējā Dņepras krastā. Viņaprāt, tas varētu nozīmēt, ka Hersonu var sagaidīt tik daudz artilērijas un bezpilota lidaparātu uzbrukumu, cik Krievija spēs dabūt cauri savai piegādes ķēdei.
Bet, ja Krievijas aiziešana no Hersonas ir tik smags neveiksme Maskavai, kā šķiet, tad uz priekšu ir divi ceļi, iesaka Gārdners.
Tas varētu likt Kremļa gudrākajām galvām meklēt pragmatisku izeju no šī purva, kurā viņi ir iekļuvuši, vai arī, spriežot pēc nesenās vēstures, tas var pamudināt dusmīgo un neapmierināto prezidentu Putinu vēlreiz sodīt ukraiņus ar virkni sāpīgi sitienu.
Pēc FT domām, Hersonas atbrīvošana Kijivai dos iespēju palielināt ieroču un munīcijas piegādi, kā arī finansiālu atbalstu.
Amerikas Kara izpētes institūts (ISW) atzina, ka Krievijas karaspēks, iespējams, atkāpās no Hersonas samērā labā kārtībā, un Ukrainas karaspēks šajā virzienā guva cerētos panākumus, neuzvarot ienaidnieku, kā tas notika Harkivas apgabalā.
“Cīņa par Hersonu nav beigusies, bet Krievijas karaspēks ir iegājis jaunā fāzē un par prioritāti izvirza sava karaspēka atkāpšanos pāri upei, vienlaikus saglabājot kaujas gatavību un aizkavējot Ukrainas karaspēku, bet nemēģina pilnībā apturēt Ukrainas ofensīvu” teikts ISW pārskatā.