Hamas asiņainais uzbrukums Izraēlai pierādīja to, kam aizvakar daudzi negribēja ticēt. Soču-Valdaja ziņu veidotāji nemelo: jā, mēs dzīvojam divās pasaulēs. Viena ir brīvības, attīstības un harmonijas pasaule. Otra ir tirānija, degradācija un agresija. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada emigrācijā dzīvojošais krievu rakstnieks un publicists Dmitrijs Petrovs.
Protams, vispārinot, es riskēju. Tās nav monolītas. Bet agresoru lodes, granātas un raķetes neatšķir, kurš Sderotā meklēja sapratni ar arābiem, bet kurš klanījās Staļina portretam Harkivā.
Pirmajā pasaulē tiek pieņemtas un apstiprinātas brīvības, demokrātijas, plurālisma, sociālā taisnīguma, mazākumtautību vienlīdzības, tiesiskuma, starptautisko tiesību un citas līdzīgas vērtības. Tā saražo gandrīz 40% no pasaules IKP.
Valdaja pasaule
Otrajā nav nekā no tā. Un “pirmatnējās civilizācijas valstu” varas iestādes dara ko grib, ar ko grib, kā un kad grib. Noniecinoši pieņemtas un rūpīgi saskaņotas starptautiskās vērtības un tiesības. Viņi tajā saskata “lielumu”. Tas “sastāv no suverenitātes stiprināšanas”. Bet “suverenitāte (kā viņiem šķiet) balstās uz pašpietiekamību tehnoloģijās, drošībā, finansēs, ekonomikā, aizsardzībā un drošībā.”
Pat tad, ja viņi nevar iztikt bez Irānas droniem.
Viņi uzskata, ka viņu identitāti var nošķirt no visiem pārējiem. Lai tiktu izrauti no pasaules kultūras, ekonomikas un tehnoloģiskās savienojamības un kolektīvās drošības sistēmas. Un veido savu – Valdaja – pasauli. Un kļūst par visu tajā.
Bet pa ceļam viņi sagaida, ka citi režīmi ar “diženumu” – piemēram, Hamas un Taliban – pievienosies Valdaja pasaules celtniekiem. Viņi palīdzēs īstenot savu plānu. Lai neviens neuzdrošinās veiksmīgi piedāvāt cilvēcei pievilcīgas eksistences versijas – politiskās, biznesa, kultūras un morālās.
Trimdinieki
Tikmēr to ir darījušas un dara tūkstošiem dažādu struktūru un miljoniem viņu brīvprātīgo darbinieku un palīgu, kas strādā daudzās jomās: globālā pilsoniskā sabiedrība. Valdaja pasaulē viņiem nav vietas. Mēs galvenokārt runājam par tiem, kuru mērķi ir aizsargāt cilvēku tiesības un intereses, aizsargāt dabu un uzlabot dzīves kvalitāti, izplatīt zināšanas un brīvi sazināties.
Viņi strādā visur. Pat valstīs, kur režīmi, kas bez kontroles vēlas darīt visu, ko vēlas, baidās no savas patvaļas ierobežojumiem. Viņi tiek apspiesti ar policijas pasākumiem. Viņus apgrūtina aizliegumi un draudi.
Šim nolūkam Krievijā tika izveidots nevēlamo organizāciju reģistrs.
Tajā var iekļaut ikvienu. Nepaskaidrojot iemeslu. Tomēr dažreiz tie tiek izskaidroti. Piemēram, komiski servilās Žurnālistu savienības vadītājs Vladimirs Solovjovs (ne televīzijas propagandists) runājot par vairāku mediju pasludināšanu par nevēlamiem: “Mūsu bijušie kolēģi, kas devās uz ārzemēm atklāti pārgāja ienaidnieka pusē un atklāti nodarbojas ar pretkrievisko propagandu”. To viņš arī par patriotiski noskaņotiem autoriem, kas nes patiesības vārdu valstī, kuru viņi bija spiesti pamest, un par brīvas, mierīgas un pārtikušas Krievijas ārzemju draugiem.
Šodien tieši viņi saista Krieviju ar pasauli. Viņi nes Krievijai un pasaulei brīvu domu. Veido zināšanu un ideju apmaiņu. Bet Valdaja iedzīvotājiem tā ir “propagandas pretvalstiska darbība, kuras mērķis ir radīt negatīvu Krievijas tēlu un diskreditēt īpašo militāro operāciju”. Tas izklausās ciniski, jo oficiālie propagandisti un politiķi diskreditē valsti ar saviem vārdiem un darbiem vēl apkaunojošāk.
No diviem līdz sešiem. Ar tiesību atņemšanu
Bet kas tā ir – nevēlama organizācija? Kurš, kur un kāpēc to nevēlas? Un ko tas nozīmē? Šis statuss tika oficiāli ieviests 2015. gadā. Šī ir “organizācija, attiecībā uz kuru ir pieņemts lēmums atzīt to par nevēlamu Krievijas Federācijas teritorijā”. Tas ir, ārvalstu vai starptautiska struktūra, savienība, asociācija, pētniecības, izglītības, izglītības centrs, mediji utt., kuru darbība biedē varas iestādes. Kaut kas, kas varētu apdraudēt “konstitucionālās kārtības pamatus, drošību un aizsardzības spējas”.
Tas ir noteikts 2012. gada 28. decembra likumā Nr. 272-FZ 3.1. Šādas organizācijas Krievijā ir aizliegtas. Par sadarbību ar tām nosūta labošanas vai piespiedu darbos (ar vai bez brīvības atņemšanas uz laiku līdz diviem gadiem) vai iesloga uz laiku no diviem līdz sešiem gadiem, ar iespēju atņemt tiesības ieņemt amatus vai veikt noteiktas darbības līdz desmit gadiem.
Bankām ir jāiesaldē šādu organizāciju konti. Viņiem nav atļauts atvērt meitas juridiskas personas Krievijā. Varas iestādes var bloķēt to interneta resursus.
Par to, vai organizācijai piešķirt nevēlamās statusu, lemj Ģenerālprokuratūra, konsultējoties ar Krievijas Ārlietu ministriju. Tieslietu ministrija uztur šo sarakstu. Un to publicē Rossiyskaya Gazeta. No šī brīža sākas ierobežojumi. Jūs varat tos apstrīdēt tiesā. Taču līdz šim nevienam tas nav izdevies. Un nekāda izcilā slava šeit neko nenozīmē.
Nevēlamie
“Memorial” un “Saharova centram” bija nevainojama reputācija, tiem bija visplašākā atzinība un milzīga autoritāte. Bet viņi tika likvidēti. Pat nepasludinot par nevēlamām organizācijām. Ko mēs varam teikt par izsludinātajiem?
Bet kam šis tituls tiek piešķirts? Pirmkārt, cilvēktiesību aktīvisti. “Starptautiskā partnerība cilvēktiesību jomā”, “Andreja Saharova fonds”, “Agora”, Borisa Zvoskova Baltkrievijas Cilvēktiesību nams, Transparency International …
Tālāk seko filantropi un pedagogi – Atvērtās sabiedrības fonds, Atvērtās sabiedrības institūts, Amerikas un Krievijas ekonomikas un juridiskās attīstības fonds, Hodorkovska fonds, Eiropas Demokrātijas fonds, Prāgas Pilsonisko sabiedrību centrs, Heinriha Bola fonds (Vācija) , “Dekabristi” (Vācija), Oksfordas Krievijas fonds (Lielbritānija), Nacionālais Demokrātiskais Starptautisko attiecību institūts (ASV), Brīvā universitāte…
Vides iniciatīvas – Pasaules Dabas fonds, Greenpeace, Bellona…
Domu fabrikas – “Atlantic Council” (ASV), “Chattam House” (Lielbritānija), Vilfreda Martensa Eiropas studiju centrs (Beļģija)…
Pilsoniskie forumi – Tautas deputātu kongress, Atvērtā Krievija, Korupcijas apkarošanas fonds, Brīvās Krievijas forums, Post-Krievijas brīvo tautu forums, Eiropas Demokrātisko vēlēšanu platforma (Vācija), Pasaules ukraiņu kongress, ES-Krievijas pilsoniskais forums, Apvienošanās pētnieciskie žurnālisti…
Mediji – Medusa Project (Latvija); The Insider (Latvija), Novaya Gazeta – Europe (Latvija), Svarīgi stāsti (Latvija), Project Media (ASV), Bellingcat, Doždj TV…
Politiskās gribas tests
Šķiet, ka formula “nevēlamās organizācijas” ir maskēšanās, lai slēptu lietu patieso stāvokli. Ne jau organizācijas ir nevēlamas. Nevēlama ir pasaule, kurā ir iespējamas un pastāv cilvēktiesības un brīvības un to aizsardzība, no varas neatkarīga pilsoniskā darbība, vides aizsardzība, komunikācija, tiesības un visa tā galvenais subjekts ir autonomais indivīds.
Valdaja cilvēki izvirzīja uzdevumu tam visam pielikt punktu. “Kas jūs vispār esat?” – viņi jautā. Un viņi pārbauda Rietumu gatavību veiksmīgai konfrontācijai kaujas laukā Ukrainā. Ir pāragri saukt rezultātus par apmierinošiem, uzskata viena no autoritatīvākajām nevēlamajām organizācijām, kas analizē pasaules politiku, Atlantijas padome.
“Iebrukums Ukrainā, tāpat kā tagad Izraēlas iebrukums, ir Rietumu politiskās gribas pārbaude. Vladimirs Putins un pēc viņa Hamas teroristi ir pārliecināti, ka viņu pretinieki būtībā ir vāji un bezprincipiāli. Valdaja iedzīvotāji ir gatavi gaidīt, kamēr demokrātiskā pasaule nogurs no konfrontācijas un pieņems militārās agresijas radītās jaunās ģeopolitiskās realitātes. Ja vien Rietumu līderi nespēs fiziski pierādīt, ka viņiem nav taisnība, draudi pieaugs.
Prātīgā doma. Kas var pretoties politiskiem draudiem, izņemot politisko gribu? Kas var sodīt agresoru, izņemot pretošanos?
Pretestība – līdz pilnīgai uzvarai.