Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns sācis izmantot metodes, kuras Krievijas varas iestādes jau sen izmantoja, lai apkarotu politiskos oponentus. Ungārijā parādīsies jauna iestāde, kuras pilnvaras ir tik neskaidras, ka tā varēs saukt pie atbildības jebkuru. Par to raksta Financial Times
Februārī Ungārijā darbu sāka jauna iestāde – Suverenitātes aizsardzības birojs (SPO). Tās izvirzītais mērķis ir apkarot Ungārijas politiķu finansējumu no ārvalstīm, kas šobrīd valstī ir noziedzīgs nodarījums: Ungārija pagājušā gada nogalē pieņēma likumu, kas aizliedz politisko darbību, saņemot naudu no ārvalstīm. Par aizlieguma pārkāpšanu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem.
Taču, pēc Orbāna kritiķu domām, formulējums pašā likumā, kā arī SPO pilnvaras un uzdevumus regulējošajos dokumentos ir tik nekonkrēts, ka patiesībā vajāti varētu būt ne tikai politiķi, bet arī, piemēram, žurnālisti un pilsoniskie aktīvisti. Kā atzīmē FT, Krievijas valdība izmantoja to pašu paņēmienu, lai apkarotu opozīciju pat pirms iebrukuma Ukrainā (iespējams, atsauce uz Krievijas likumdošanu par “ārvalstu aģentiem”).
SPO parādīšanās jau ir padarījusi daudzus Orbāna kritiķus piesardzīgākus. Kā norādīja Ungārijas Helsinku komitejas cilvēktiesību grupas līdzpriekšsēdētāja Marta Pardavi, valdības propaganda skaidri norāda, ka ikviens, kurš saņem jebkāda veida finansējumu no ārvalstīm, var tikt vajāts.
Jaunā iestāde pati nosaka sava budžeta apjomu, kā arī darba rezultātu publicēšanas kārtību un laiku. Tā nav pakļauta tiesas kontrolei. Tai ir pieejama visa valsts rīcībā esošā pilsoņu personiskā informācija. Turklāt SPO ir tiesības savā darbā iesaistīt valsts izlūkdienestus.
Izlūkošanas dienestiem ir iespēja sistemātiski iejaukties Ungārijas politikā un sabiedriskajā dzīvē pirmo reizi kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, kad tur krita komunistiskais režīms, norāda Ungārijas cilvēktiesību aktīvisti.
“Šī ir absolūti autoritāra metode,” intervijā FT sacīja Vācijas Ārējo attiecību padomes Krievijas eksperts Andrašs Racs. “Orbāns ir pārņēmis Krievijas un Baltkrievijas varas iestāžu informatīvā spiediena metodes, taču izmanto tās vēl efektīvāk nekā Putins.”
Dažu pēdējo gadu laikā Orbāns ir veidojis propagandas mašīnu un rīkojis kampaņas, lai iebiedētu savus oponentus, neskatoties uz kritiku. Rezultātā Ungārijas neatkarīgie plašsaziņas līdzekļi, universitātes un cilvēktiesību organizācijas ir spiestas slēgt savu darbību vai pārcelties ārpus valsts.
Jaunas represīvās iestādes parādīšanās ir radījusi bažas ASV un ES. “Es nezinu nevienu ekvivalentu nevienā demokrātijā pasaulē, nemaz nerunājot par NATO un ES,” par SPO sacīja ASV vēstnieks Budapeštā Deivids Presmens. Savukārt Eiropas Komisija nosauca jaunu likumu, kura izpildi uzraudzīs SPO, par tādu, kas pārkāpj demokrātijas principus, tiesības uz privātumu un personas datu aizsardzību, vārda un biedrošanās brīvību, kā arī tiesības. uz taisnīgu tiesu.
Šajā sakarā Eiropas Komisija ir iedarbinājusi juridisku mehānismu, kas varētu novest pie tiesvedības ECT.
Tomēr Ungārijas valdības pārstāvis sacīja, ka Budapešta neatkāpsies, piebilstot, ka ārvalstu finansējuma saņemšana politiskajām aktivitātēm Ungārijā tagad ir noziedzīgs nodarījums.
Kā atzīmē FT, lielākā daļa Ungārijas politisko partiju vienā vai otrā veidā saņem finansējumu no ārvalstīm. Pat Orbāna vadītā Fidesz partija savas darbības rītausmā saņēma ziedojumus no miljardiera Džordža Sorosa struktūrām. Tomēr pēc uzvaras 2022. gada vēlēšanās Orbāns apsūdzēja savus oponentus miljonu dolāru nelikumīgā saņemšanā no ASV un nosauca viņus par “ārvalstu aģentiem”.