Amerikas Savienotās Valstis ir būtiski palielinājušas savu kodolzemūdeņu klātbūtni pie Eiropas krastiem saistībā ar karu Ukrainā un Krievijas amatpersonu, līdz pat prezidentam Vladimiram Putinam, draudiem izmantot kodolieročus.
Saskaņā ar UK Defence Journal ziņoto, 2022. gadā ASV zemūdeņu piestāšanu skaits Fasleinas ostā Skotijā, kas ir galvenā NATO flotes apgādes bāze, 2022. gadā ir gandrīz dubultojies .
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ASV jūras spēku zemūdenes, tostarp modernākie Virginia klases kuģi, Skotijas ostā ir veikušas 85 apmeklējumus, salīdzinot ar 43 visā pagājušajā gadā.
Palielināta zemūdeņu klātbūtne, tostarp ar Tomahawk spārnotajām raķetēm, kuru darbības rādiuss ir 1,6 tūkstoši km, atspoguļo “ASV apņemšanos” aizsargāt sabiedrotos un partnerus, iepriekš skaidroja ASV Jūras spēku pavēlniecība. Kuģu pārvietošana “papildina militārās sadarbības, mācības un aktivitātes”, un to mērķis ir garantēt “efektīvas operācijas jebkurā pasaules vietā”, skaidro flote.
Atgādinām, oktobra beigās Pentagons publicēja atjauninātu militārās doktrīnas versiju, kurā nosauca Krieviju par “kodoldraudu” Amerikas teritorijai un sabiedrotajām valstīm.
Militārajā plānošanā ASV ņem vērā, ka konfliktam ar konvencionālo ieroču izmantošanu, kurā iesaistīta Krievija, ir “potenciāls pāraugt līdz kodolpotenciālam un jebkāda mēroga”, teikts dokumentā.
Nākamajā desmitgadē saskaņā ar stratēģiju Pentagons plāno veikt visu kodolatturēšanas spēku komponentu “pilna mēroga modernizāciju”. Ballistiskās starpkontinentālās raķetes Minuteman III, kas tiek izmantotas kopš 70. gadu sākuma, tiks aizstātas ar jaunām Sentinel raķetēm, kuras izstrādā kompānija Northrop Grunman.
Ohaio klases kodolzemūdenes, kas bruņotas ar 14 ballistiskajām raķetēm un kuras tika būvētas no 1970. gadu beigām līdz 90. gadu vidum, tiks aizstātas ar Columbia klases kuģiem, no kuriem pirmais tika nolaists ūdenī 2020. gada oktobrī un ir paredzēts izmantošanai flotē 2030. gadu sākumā.
Stratēģiskos bumbvedējus B-2A Spirit nomainīs B-21 Raider, kas tiks būvēti, izmantojot Stealth tehnoloģiju, un paredzēts, ka tie tiks nodoti ekspluatācijā 2026.-2027.gadā.