Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu varētu atstādināt no varas, un tad situācija Ukrainā varētu mainīties. Tāpat diktatora atstādināšanas dēļ Krievija var sadalīties mazākās valstīs, kas ir labs scenārijs. Par to savu komentāru sniedzis ukraiņu izcelsmes ASV politikas zinātņu profesors un vēsturnieks Aleksandrs J. Motils
“Tas būs atkarīgs no apstākļiem, kādos Putins aiziet. Es redzu vairākus scenārijus. Iedomājieties, ka pēc pusgada vai mēneša, un, starp citu, tas ir pilnīgi iespējams, notiks apvērsums. Un, kā jūs zināt, Krievijas analītiķi par to runā nepārtraukti. Iedomājieties, ka notiek valsts apvērsums, Putins tiek nogalināts vai nosūtīts uz vasarnīcu, vai arī viņš tiek arestēts. Ir vairākas iespējas, no kurām viena ir tāda, ka viņu aizstās kāds viņam ļoti līdzīgs cilvēks. Tādā gadījumā šī persona atliks Krievijas sakāvi vēl uz gadu vai diviem, un tad, iespējams, piedzīvos tādu pašu šoku un, iespējams, tiks nomainīts vai, iespējams, nogalināts, vai tamlīdzīgi, ”sacīja ASV vēsturnieks.
Aleksandrs Motils piebilda, ka pie šādiem nosacījumiem Krievijā pie varas varētu nākt nosacīts “hruščovs”.
“Kas noteikti notiks? Mēs to zinām no Krievijas vēstures, no padomju vēstures, mēs to zinām no impēriskās Krievijas vēstures. Starp pēctečiem būs cīņa par varu, un neizbēgami pēcteči tiks sadalīti “cietajos” un “mērenajos”. Zem mērenajiem es domāju, ņemot vērā nevis “labos demokrātus”, bet tādus cilvēkus kā Hruščovs, un tas novedīs pie tā, ka uz kādu laiku tas radīs varas vakuumu. Šajā laikā demokrāti var mobilizēties. jo, visticamāk, viņi atgriezīsies no ārzemēm, viņus var atbrīvot no ieslodzījuma,” skaidroja vēsturnieks.
Šādos apstākļos Krievijai var draudēt sadalīšanās mazākās valstīs vai pat revolūcija.
“Un, arī ļoti iespējams, ka dažādas nekrievu autonomās republikas, reģioni, teritorijas utt., sāks prasīt lielāku autonomiju, varbūt pat neatkarību. Es pilnībā pieļauju, ka šajā sarakstā būs Tatarstāna, Baškīrija, Čečenija, Dagestāna, Ingušija un, protams, Jakutija. Tās prasīs suverenitāti, autonomiju, neatkarību, tāpēc var rasties vairākas iespējas. Pirmkārt, Krievija faktiski var sabrukt konstitucionālās daļās. Tas nevar notikt bez asinsizliešanas, tāpēc tas, visticamāk, novedīs pie pilsoņu kara,” Motils sacīja.
Vēsturnieks uzskata, ka Putina atcelšana no varas labvēlīgi ietekmēs Ukrainu, jo viņa pēctecis, visticamāk, vēlēsies izbeigt karu.
“Viņš, iespējams, vēlēsies izbeigt karu ar Ukrainu, parakstīt kaut kādu miera līgumu un tā tālāk. Bet šādos apstākļos ir arī iespējams, ka tad, kad vanagi un mērenie cīnās, šī ir iespēja demokrātiem darīt kaut ko līdzīgu Oranžai revolūcijai. Es tiešām ticu, ka Oranžā revolūcija jeb Maidans Krievijā joprojām ir iespējama, Viņi to sauks par Sarkano kvadrātu, nevis Maidanu, un tādā gadījumā mēs varētu redzēt vairāk vai mazāk demokrātisku finālu. Tie visi ir scenāriji, kas Putinam būs postoši, bet tie visi ir vairāk vai mazāk labi Krievijai, tie ir ļoti labi Ukrainai, un tie ir pietiekami labi pasaulei,” skaidroja Motils.