Esam apkopojuši ASV ekspertu viedokļus par Prigožina un viņa ”Vāgnera” PMK pieaugošo lomu
2022. gadā Jevgeņijs Prigožins sāka strauji pieņemties svarā Krievijas elites vidū. No Putina pavāra, kura uzņēmums tika atzīts par atbildīgu par bērnu masveida saindēšanu dārziņos un skolās Maskavā 2018. gadā, viņš pārtapa par privātas militārās kompānijas vadītāju, kuras pastāvēšana ir pretrunā ar Krievijas konstitūcijas 13. pantu, kas aizliedz bruņotu formējumu izveidošana valsts teritorijā. Neskatoties uz to, Prigožina ”Vāgnera” PMK jau atklāti piedalās karā ar Ukrainu, un Putins tās algotni, kas notiesāts par bruņotu laupīšanu, atalgo kā “dzimtenes aizstāvi” kopā ar militārpersonām.
”Viņš saskata zināmu ievainojamību Kremļa, citu elites pārstāvju pozīcijās, no kuriem lielākā daļa mēdz būt liberālāki, mazāk vanagi. Viņš Putina politiskajā pozīcijā saskata ievainojamību un izmanto to, lai palielinātu savu politisko popularitāti. Viņš uzskata, ka tas ir veids, kā bagātināt sevi, iegūt līgumus un finanšu resursus savai organizācijai,” sacīja Mets Ors, RANE Eirāzijas analītiķis.
Roberts Hamiltons, atvaļināts pulkvedis, ASV Armijas kara koledžas Eirāzijas studiju profesors un Ārpolitikas pētījumu institūta līdzstrādnieks, stāsta: “Starp Krievijas militārpersonām un ”Vāgneru” vienmēr ir bijušas diezgan ciešas attiecības. Mēs tos kopā skatījāmies Sīrijā. ”Vāgnera” PMK Āfrikā strādāja it kā patstāvīgi, bet Aizsardzības ministrijas un Kremļa interesēs. Ukrainā ir notikušas divas lietas: Prigožina statuss ir audzis, jo ”Vāgnera” grupējums tagad iesaistījies vissmagākajās cīņās, piemēram, par Soledaru. Viņa algotņi karo kaimiņos esošajā Bahmutā, kas jau vairākus mēnešus mēģina izstumt Ukrainas bruņotos spēkus. Prigožins kļuva par vienu no dedzīgākajiem Šoigu, Gerasimova un Krievijas Federācijas oficiālās militārās vadības kritiķiem. Rodas sajūta, ka starp Prigožinu un Vāgneru, no puses (arī Kadirovs un viņa spēki ir viņu pusē) un regulāro armija, Aizsardzības ministriju un Ģenerālštābu, ir šķelšanās,
Prigožins neslēpj savas pretlikumīgās darbības un izdala ieslodzītajiem apžēlošanu, ko likumīgi var darīt tikai prezidents. Viņš publiski izsmej viena no grupas dalībnieka brutālo slepkavību ar veseri, un slepkavības ieroci nosūta Eiropas Parlamentam, reaģējot uz iniciatīvu atzīt viņa organizāciju par teroristu organizāciju. Nesen Prigožins tādu pašu veseri uzdāvināja Krievijas Valsts domes deputātam Mironovam, kurš fotogrāfijā labprāt pozē kopā ar viņu, apdraudot Krievijas “ienaidniekus”. 2019. gadā ”Novaja Gazeta” veica izmeklēšanu par līdzīgu slepkavību ar veseri, vīrieša sadalīšanu un sadedzināšanu, ko, iespējams, veica Vāgnera algotņi Sīrijā.
“No juridiskā viedokļa tas izskatās šādi: privātpersona apbraukā cietumus, atbrīvo ieslodzītos, lai cīnītos par savu privāto armiju, un pēc tam piešķir viņiem apžēlošanu, ko viņam nav juridisku pilnvaru darīt. … Un šie cilvēki pēc atgriešanās no Ukrainas klīst brīvi, kas vēl vairāk grauj likuma varu, padarot smieklīgu pašu domu par likumu ievērošanu Krievijā. Ja tev ir sakari ar Kremli, tad vari darīt ko gribi. Tā tas izskatās,” piebilst Roberts Hamiltons.
“Putins sliecas īpaši uzticēties cilvēkiem, kurus viņš jau sen pazīst no saviem Sanktpēterburgas laikiem. Prigožins cita starpā ir saistīts ar pētījumu aģentūru, kas ir atbildīga par iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās un kiberuzbrukumu veikšanu. Pēdējā laikā viņš sevi pozicionē kā stingrās līnijas piekritēju karā,” sacīja bijušais ASV vēstnieks Kazahstānā un Gruzijā Viljams Kortnijs.
Amerikāņu eksperti atzīmē grupējuma, kura skaits tiek lēsts 50 tūkstošu cilvēku, līdera visatļautību, tiesību normu pārkāpšanu un cietsirdību. Tajā pašā laikā viņi saskata briesmas ne tikai Ukrainai, kur ”Vāgnera” PMK atved notiesātos noziedzniekus, bet arī pašai Krievijai, kur šie topošie apžēlotie “veterāni” dzīvos pēc kara. Paša Prigožina rīcība, spriežot pēc viņa atklātās konfrontācijas ar Krievijas Aizsardzības ministriju un Krievijas oficiālās militārās vadības publisko kritiku, pēc ekspertu domām, liecina par viņa nākotnes plāniem.
“Rietumos naivi tiek uzskatīts, ka tad, ja Putins aizies …, Krievijā izveidosies kāda liberālāka vai uz Rietumiem orientēta valdība. Nesaprotu, no kurienes tāda ideja. Lielākā daļa uz Rietumiem orientētu cilvēku pameta valsti. Putins ir šausmīgs, spriežot pēc tā, ko viņš dara, bet alternatīva, iespējams, ir vēl sliktāka,” baidās atvaļinātais pulkvedis Roberts Hamiltons.
RAND eksperts Viljams Kortnijs piebilst: “Ja Prigožina grupa pieaugs, tai būs iespēja sagrābt varu, apvienojot visus vanagu spēkus, un Putina vietā nāks cits stingrās līnijas piekritējs. Tātad, kamēr Krievijas karaspēks atradīsies Ukrainā, Rietumu militārais atbalsts un sankcijas turpināsies, kā arī kontrole pār 300 miljardu dolāru Krievijas centrālās bankas aktīviem, kas ir konfiscēti Rietumos. Krievija, kas pakļauta stingrās līnijas piekritējam, ja viņš stāsies Putina vietā, visticamāk, nonāks vēl sliktākā ģeopolitiskā stāvoklī un gūs vairāk ekonomisku satricinājumu.