Iespējams, Krievijas valdnieks patiesībā slepus sūta Rietumiem signālus, ka ir gatavs slēgt mieru ar Ukrainu. Bet nav nepieciešams tos uztvert nopietni. Tagad nav ne ārēju, ne iekšēju priekšnoteikumu, ka viņa režīms ir pārdomājis karot. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada sociālais un ekonomikas analītitiķis Sergejs Šelins.
Pēc Bloomberg rakstīttā, Putins ar zināma slepena starpnieka starpniecību nodeva “augstām amerikāņu amatpersonām” savu miera formulu, kas izriet no tā, ka Ukraina apmaiņā piekristu ieņemto teritoriju zaudēšanai un Krievija samierinātos ar to, ka pārējā šī valsts daļa tiktu saglabāta kā neatkarīga vara un pat iestāsies NATO.
Gan Vašingtona, gan Maskava kategoriski atteicās apstiprināt Bloomberg publikāciju, taču tā savā veidā šķiet ticama. Ja Krievijas nacionālais līderis patiešām vēlētos izbeigt karu, viņš būtu ierosinājis kaut ko līdzīgu. Viņa režīma ietvaros iecerētās “miera partijas” projekti līdz 2022. gada beigām bija tieši šādi .
Nemaz nerunājot par šīs formulas saskanību ar “miera partijas” cerībām Rietumos. Arvien vairāk ir tādu, kas vēlas, lai ko līdzīgu šim plānam ierosinātu Maskava. Tāpēc ir svarīgi saprast, vai Putina vēstījums ir vienkārši vērsts uz pretinieku mulsināšanu, vai arī Putinam patiešām zudusi vēlme karot.
Mums derētu atzīt, ka Putins un viņa aprindas ir samierinājušies ar savu karu, lai gan viņu sākotnējie iekarošanas plāni izrādījās aplami. Karš kļuva par stabilitāti, ko Putins vienmēr ir novērtējis. Lai viņš mainītu savas domas un vēlētos to apturēt, ir nepieciešami ļoti spēcīgi – viņa acīs – priekšnoteikumi. Pārliecinot, ka notikumi kļūst nekontrolējami un ir jāglābj sevi pašus.
Paskatīsimies, vai viņam tagad ir kaut kādi ārēji vai iekšēji iemesli uzskatīt savu situāciju par bīstamu.
Apmierināts un cer uz draugiem
Nav pazīmju, ka Putins situāciju frontēs vai savā karaspēkā vērtētu kā kritisku. Militārie nemieri ir apspiesti. Prigožins un prigožinieši izrādījās pilnīgi nomaināmi. Bet Krievijas civilā nomenklatūra bija un paliek absolūti paklausīga.
Kopš ukraiņu pēdējā veiksmīgā uzbrukuma ir pagājuši vairāk nekā seši mēneši, un bailes ir pārgājušas. Putins cieši vēroja viņu vasaras uzbrukuma mēģinājumus un vairākas reizes pašapmierināti paziņoja, ka tie ir bijuši neveiksmīgi. Krievijas ekonomika ražo arvien vairāk ieroču. Irāna un Ziemeļkoreja palīdz labi un savlaicīgi. Un Rietumu piegādes Ukrainai nāk ar pieaugošiem traucējumiem.
Arī situācija ārpasaulē mainās Putinam pozitīvā virzienā. Karš starp Hamas un Izraēlu un, plašākā nozīmē, starp Irānu un ASV, ir mainījis starptautisko atmosfēru. Un ir cerība, ka līdz gada beigām vairākās Rietumvalstīs toni sāks noteikt politiķi, no kuriem Putins sagaida labumu.
Piemēram, Tramps.
Vai Putins iegūs šīs prieksrocības, nav līdz galam skaidrs, bet viņš noteikti uz to cer. Bet, lai saprastu viņa uzvedību, jums ir jāskatās uz situāciju ar viņa acīm.
Iekšlietas ne mazākajā mērā nespiež vadītāju uz mieru. Eksperti runā par pieaugošo spriedzi Krievijas ekonomikā, rezervju izsīkšanu un dažu tehnokrātu apjukumu.
Bet, raugoties uz vienu un to pašu ar Putina acīm, mēs neatradīsim neko liktenīgu vai pat sarežģītu. Viņš jau sen ir pieradis pie savu tehnokrātu žēlabām, un tas, ka viņš spēj saprast ekonomikas lietas, padara viņu tikai pārliecinātāku.
Pavēlēja – un visi paklausīja
Viņa tagad nemitīgās deklamācijas par ekonomisko uzvaru pār Vāciju (rēķinot pirktspējas paritātēs, Krievijas Federācijas IKP ir kļuvis līdzvērtīgs Vācijas IKP) ir ne tikai atsauces uz statistikas sapņiem, bet arī atspoguļo faktu, ka Krievijas ekonomika ir pārvarējusi kara un sankciju dēļ radušos recesiju.
Putins domā pavisam vienkārši un spriež par ekonomikas lietām pēc tā, vai tagad pietiek naudas armijai un ieročiem, vai inflācija un budžeta deficīts ir augsts un vai viņa ekonomiskie pasūtījumi tiek pildīti.
Un viņš redz, ka nauda karam ir atrasta. Lai gan militārie izdevumi šobrīd ir trīs līdz četras reizes lielāki nekā pagājušajā mierīgajā 2021. gadā, budžeta deficīts 2023. gadā sasniedza tikai 3,2 triljonus rubļu (ne vairāk kā 2% no IKP) pret nelielu pārpalikumu 0,5 triljonu rubļu apmērā kara priekšvakarā. Valsts finansisti ar manipulācijām panāca relatīvu budžeta līdzsvaru, kas tuvākajos gados radīs daudz problēmu, taču valdniekam ir principiāli svarīgi, lai – viņš lika – un ekonomika paklausīja.
Cenas viņam arī paklausīja. 2023. gada decembrī sezonāli izlīdzināta un gada griezumā inflācija, kas vairākus mēnešus pēc kārtas bija aptuveni 10%, samazinājās līdz 6,5%, bet 2024. gada janvārī palika tādā pašā līmenī. Centrālā banka to panāca, izmisīgi paaugstinot likmi, bet Putinam svarīga ir nevis ekonomiskā jēga, bet gan fakts, ka viņam, šķiet, ir vara pat pār inflāciju. Gan kopumā, gan konkrēti. Pēc līdera gribas pat olas, kuru augstās izmaksas bija radījušas tik daudz joku, sāka kļūt lētākas.
Valdniekam kapitulēja arī rublis, kura kurss pārstāja kristies pēc viņa oktobra dekrēta par eksportētāju obligātu ārvalstu valūtas ieņēmumu pārdošanu. Šī dekrēta ietekme drīz tiks pagarināta – vai nu uz ilgu laiku, vai uz visiem laikiem, neskatoties uz visiem Nabiullinas lūgumiem.
Un šeit atkal priekšplānā ir nevis finansiālā iespēja, kas ir apšaubāma, bet gan ticības saglabāšana visu situāciju vadāmībai. Šī ticība ir Putina kodols.
Un vienā svarīgā punktā tā viņu pat nemaldina. Krievija patiešām ir pielāgojusies Rietumu sankcijām, un iespējamie mēģinājumi tās paplašināt, visticamāk, neko daudz nemainīs.
Divi triljoni par viņa pašcieņu
Nafta tika novirzīta uz austrumu tirgiem. Tās produkcija 2023.gadā (531 milj.t) pat nedaudz pārsniedza pirmskara līmeni (2021.gadā 524 milj.t). Daudz sliktāk izrādījās ar gāzi – tās ražošana samazinājās no 763 miljardiem kubikmetru 2021. gadā līdz 637 miljardiem kubikmetru 2023. gadā, bet eksports samazinājās gandrīz uz pusi – no 251 miljarda kubikmetra līdz 135 miljardiem kubikmetru (skaitot cauruļvadu un sašķidrināto gāzi kopā).
Rezultātā, pieaugot Brent naftas vidējai gada cenai no 69 USD par barelu. pirmskara 2021. gadā līdz 82 USD par barelu. 2023. gadā, Krievijas budžeta ieņēmumi no naftas un gāzes samazinājās no 9,1 triljona rubļu. līdz 8,8 triljoniem rubļu . Trūkstošie pāris triljoni rubļu ir aptuvenais sankciju radītais kaitējums. Tas ir daudz, bet Putina acīs tas ir nepārprotami nekritiski un izskatās kā pieņemama cena, kas jāmaksā par pašcieņas saglabāšanu.
Arī ārējās tirdzniecības rādītāji liecina par lieliem, bet ne tik kritiskiem zaudējumiem. Preču eksports samazinājās no 494 miljardiem ASV dolāru 2021. gadā līdz 423 miljardiem ASV dolāru 2023. gadā, bet imports nemainījās (304 miljardi ASV dolāru). Šīs bilances pasliktināšanās dēļ tekošā konta pārpalikums samazinājās no 120 miljardiem USD 2021. gadā līdz 50 miljardiem USD 2023. gadā.
Spriežot pēc Putina izteikumiem, viņš vairāk vai mazāk seko līdzi tirdzniecības bilances skaitļiem un saprot, ka tie nav spīdoši. Taču Krievijas eksporta vērtība pat sankciju apstākļos saglabājas tuvu vidējam līmenim 2012.–2021.gadā, un tirdzniecības bilances uzlabojums ir diezgan viegli sasniedzams, samazinot importu.
Kas kaut cik krieviem sitīs, bet tehniskā ziņā notiks pats no sevis tas, ja ļaus rublim nokrist. Tiesa, priekš tā Putinam nāksies atcelt pašam savus milzīgos rīkojumus, lai saglabātu kursu, taču viņš šādām lietām viegli piekrīt, jo tiecas pēc savas politikas konsekvences un nevis pavalstnieku vajadzībām, bet gan tikai pēc vadāmības.
Viņš var arī ar zināmām bažām raudzīties uz rezervju trūkumu. Nacionālā labklājības fonda likvīdie aktīvi pēdējā gada laikā ir samazinājušies pusotru reizi – līdz 5 triljoniem rubļu. Bet nepārspīlēsim problēmu.
Nacionālā labklājības fonda likvīdie aktīvi ir tikai daļa no Krievijas starptautiskajām rezervēm. Un kopējais šo rezervju apjoms tajā pašā gadā pat nedaudz palielinājās – no 582 miljardiem USD līdz 587 miljardiem. Tiesa, pusi no tā iesaldēja ienaidnieki, taču pieejamā daļa joprojām ir iespaidīga.
Lieli rituāli un mazi nemieri
Kopumā Putins noteikti ir apmierināts ar savas valsts ekonomiku. Vai varbūt viņš pat ir sajūsmā par to, jo aizpagājušo gadu viņš gaidīja sev nepatikšanas, taču tās nepienāca. Viņš, iespējams, redz spriedzi un nelīdzsvarotību, bet ir gatavs to novērst. Lai to izdarītu, pietiek ar to, lai nedaudz samazinātu subjektu dzīves līmeni. Ko viņš darīs pēc marta “vēlēšanām”.
Viņš arī smeļas pilnīgas vadāmības sajūtu no Krievijas sociālās atmosfēras. Visu dzīves sfēru totalitarizācija norit raiti un gandrīz bez problēmām. Sabiedrības informatoru rindas paplašinās. Viņam tik ļoti mīļās “sabiedriskās domas” aptaujas nerada trauksmi. Putins nešaubās, ka vēlēšanu rituāls noritēs raiti.
Es neiedziļināšos debatēs, vai tas, ka pretkaru noskaņoti cilvēki atklāti atbalsta Borisu Nadeždinu, ir lieliski vai maz nozīmīgi. Tā vai citādi, valdnieks nepārprotami nebaidās, ka tas izkļūs no kontroles. Acīmredzot tas izriet no tā, ka visi iebildumi pret režīmu paliks rituāli.
Pats Nadeždins par to runā atklātā tekstā un jau iepriekš informē , ka viņš un viņa atbalstītāji mierīgi pārcietīs neveiksmi (“nekāda Maidana, nedod Dievs”), un jau pēc marta izvērš savu darbu programmu, stāstot, kā strādās “juridiskajā jomā, piedalīsies vēlēšanās. Šogad arī bez prezidenta vēlēšanām ir daudz…” Respektīvi, vadāmība garantēta. Varas iestādes tam tic un, visticamāk, nekļūdās.
Putinu tikai satrauc tas, kas notiek bez viņa iepriekšējas atļaujas. Tāpat kā nemieri Baškīrijā saistībā ar viltus spriedumu pret nacionālistu aktīvistu Alsinovu. Šeit saruna ir pavisam cita – plašas piekaušanas, daudzi aresti, viens nogalināts, un pats Baškortostānas gubernators Habirovs kā oficiālais informators. Taču šodien šādi nemieri ir pārāk lokāli, lai patiesi nobiedētu vadoni.
***
Iespējams, no visām iekšējām un ārējām problēmām tikai viena patiešām izdara spiedienu uz Putinu. Tā ir mobilizācija. Pirmais vilnis pagāja ar grūtībām, un viņš turpina atlikt otro vilni un mēģina piemērīt to pa gabaliņam. Varbūt viņš baidās, ka kaut kur viņam ir noteikts ierobežojums manipulēt ar viņa jurisdikcijā esošajiem cilvēkiem.
Taču ar to nepārprotami nepietiek, lai Putins justos iestrēdzis un sāktu meklēt mieru. Viņa valsts atrodas vēsturiskā strupceļā. Un pats valdnieks ir apmierināts ar ērtībām, ko viņam atnesa karš, nemaz necenšas to izbeigt un tēlo miera nesēju tikai intrigas dēļ.