Apmēram viens no deviņiem (11%) pusaudžiem pasaulē cieš no sociālo mediju atkarības. Pirms sešiem gadiem šī daļa bija pusotru reizi mazāka – 7%, ziņojumā “Pusaudži, ekrāni un garīgā veselība”, paziņojusi Pasaules Veselības organizācija (PVO)
Pusaudžiem, kuri ir atkarīgi no sociālajiem medijiem, ir “problemātiska uzvedība”, sacīja ziņojuma autori. Ziņojumā teikts, ka šādi bērni nespēj vai slikti kontrolē savu tiešsaistes laiku, un viņi izjūt trauksmi un aizkaitinājumu, kad viņi zaudē iespēju piekļūt sociālajiem tīkliem. Atkarīgie pusaudži sociālo tīklu dēļ atstāj novārtā visas pārējās aktivitātes, atzīmēja zinātnieki.
Vairāk nekā trešdaļa bērnu ziņoja, ka pastāvīgi sazinās ar draugiem tiešsaistē (36%), un pētnieki atklāja, ka visaugstākais rādītājs ir starp 15 gadus vecām meitenēm (44%). Kopumā meitenes ziņoja, ka sociālos tīklus izmanto biežāk nekā zēni (13% pret 9%).
Trešā daļa pusaudžu katru dienu spēlē videospēles (34%), un vairāk nekā katrs piektais (22%) velta šai darbībai vismaz četras stundas dienā, ziņo pētījuma autori. Pēc viņu domām, 12% pusaudžu ir atkarīgi no spēlēm, bet zēni biežāk nekā meitenes (16% pret 7%).
Pētījuma autori atzīmēja, ka digitālā pratība “nav gājusi kopsolī ar tehnoloģiju attīstību un jauniešu interesēm”. PVO zinātnieki saka, ka “sliktākais vēl tikai priekšā”, ja vien pasaules valdības, ārsti, skolotāji un vecāki neatzīs problēmu un nerīkosies, lai to atrisinātu.
Ziņojumu sagatavoja organizācijas Eiropas nodaļa, pamatojoties uz pētījumu par bērnu uzvedību sociālajos tīklos un videospēlēs. Pētījums tika veikts 2022. gadā un aptvēra gandrīz 280 tūkstošus pusaudžu vecumā no 11, 13 un 15 gadiem 44 valstīs Eiropā un Centrālāzijā, kā arī Kanādā. Pētījuma rezultāti tika apkopoti 2024. gadā.