Projekta Krima.Reālijas žurnālisti sastādījuši anektētajā Krimā esošo Krievijas militāro objektu karti, kas varētu kļūt par Ukrainas Bruņoto spēku triecienu mērķi. Kopumā tika apkopots vairāk nekā pusotrs simts vietu, pamatojoties uz satelīta attēliem, norādot precīzas koordinātas un aprakstot militāros objektus.
Korespondenti uzsver, ka tieši no pussalas teritorijas Krievija Ukrainā palaiž lielāko daļu spārnoto raķešu Kalibr.
Flote
Lielākā daļa Krievijas karakuģu atrodas Sevastopoles līcī. Netālu no ”Holandes” līča atrodas lieli desantkuģi, patruļlaivas, raķešu laivas, kā arī kreiseris. No 1. novembra tur atradās arī fregate ”Admiral Makarov”, kas, domājams, tika bojāta jūras dronu uzbrukumā 29. oktobrī.
Aizsardzības stratēģijas centra eksperts Viktors Kevļuks precizēja, ka Sevastopoles līcī bāzējas 41.raķešu brigāde, kuras arsenālā ir pieci kuģi un tikpat daudz raķešu laivu. No tiem šobrīd tikai viens kuģis atrodas remontā, pārējie var palaist raķetes.
“Tie rada zināmus draudus kā trieciena rīks. Tas ir, ja ir iespējams atrast un neitralizēt šos kuģus, jā, tas ir jādara, ”sacīja Kevļuks.
Bijušais Ukrainas Jūras spēku štāba priekšnieka vietnieks (2004–2020) Andrijs Riženko skaidroja, ka tieši no šiem kuģiem Krievija palaiž Kalibr tipa spārnotās raķetes visā Ukrainā. “Tos varētu palaist tieši no līča, bet tur jau ir kalnains reljefs, sākas nogāzes un var izveidoties situācija, ka sākumposmā raķete ar to visu vienkārši sadursies. Tāpēc viņi iziet jūrā, burtiski ļoti nelielā attālumā, un šauj, ”viņš paskaidroja.
Precīzu vietu, kur glabājas ”Kalibr”, žurnālisti nevarēja noteikt. Bet viņi domā, ka munīcija varētu atrasties Inkermanas raktuvēs, kas atrodas netālu no piestātnēm un ir labi aizsargātas.
Aviācija
Pussalā ir desmit aktīvi militārie lidlauki un divas lidmašīnu rūpnīcas. Katrā no tām ir noliktava ar munīciju un konteineriem ar degvielu un smērvielām. Tas palielina iespējamo destruktīvo efektu, ja APU trāpa šiem objektiem.
Uzbrukuma helikopteri atrodas Džankojas lidlaukā, kas tiek uzskatīts par galveno Krievijas armijas loģistikas centru. Kopumā Džankojā atrodas vismaz trīs munīcijas noliktavas, vairāk nekā piecdesmit helikopteri, kā arī organizētas teritorijas pretgaisa raķešu sistēmu izvietošanai. Lidlauks bieži saņem arī kravas lidmašīnas un Su-25 uzbrukuma lidmašīnas.
“Tur skrejceļš ļauj uzņemt smagās transporta lidmašīnas, un caur Džankoju kā loģistikas centru tiek piegādāta karaspēka grupa Hersonas reģionā un daļēji Zaporožjes reģionā,” stāsta Viktors Kevļuks.
Belbekas lidlauks atrodas netālu no Sevastopoles, kur bāzējas iznīcinātāji. 15. novembrī jo īpaši bija Su-27, Su-27SM, Su-34 un MiG-31.
Gvardeiski lidlaukā atrodas viena no galvenajām Krievijas armijas gaisa grupām: tur bāzējas uzbrukuma lidmašīnas Su-25 un bumbvedēji Su-24. Krievija šīs lidmašīnas visbiežāk izmanto tuva darbības rādiusa uzlidojumu veikšanai Ukrainā.
Raķešu sistēmas
Žurnālistu aptaujātie eksperti norāda, ka pretgaisa aizsardzības tīkls Krimā ir labi attīstīts, tāpēc Kijivai būs grūti veiksmīgi uzbrukt stratēģiskiem mērķiem. Pirms aneksijas 2014. gadā uz pussalas bāzējās Ukrainas pretgaisa aizsardzības vienības: kompleksi S-300 un Buk, kurus Maskava piesavinājās.
Pēc Krimas aneksijas Krievija šīs grupas pastiprināja ar jaunākām pretgaisa aizsardzības sistēmām S-400, piekrastes raķešu sistēmām ”Bal” un ”Bastion”. Pretgaisa raķešu un piekrastes sistēmu munīcija, iespējams, tiek glabāta pussalas rietumos Černomorskā.
Uzbrukumi Krimai
Oficiāli Ukrainai nav ieroču, kas būtu spējīgi trāpīt visiem šiem militārajiem objektiem Krimā. Tomēr 2022. gada 31. jūlijā pie Melnās jūras flotes galvenā mītnes Sevastopolē nogranda sprādziens, Krievijas Federācijas ieceltās iestādes paziņoja par bezpilota lidaparāta uzbrukumu, Kijeva savu saistību ar noliedza.
9.augustā sprādzieni dārdēja Krievijas aviobāzē Sakskas rajonā, 16.augustā sprādzieni bija dzirdami lidlaukā Džankojā, munīcijas noliktavā Maiskoje un militārajā lidlaukā Gvardeiskas ciemā. Septembrī Ukraina pirmo reizi oficiāli atzina, ka augustā veikusi vairākus veiksmīgus triecienus pret gaisa spēku bāzēm anektētajā Krimā, tostarp uzbrukumu lidlaukam Saki.