Priekšstati par to, kā dzīvo vīrieši un sievietes un kādas īpašības viņiem piemīt, kļūst par skaudības cēloni dažādu dzimumu pārstāvju vidū attiecībā vienam pret otru. Lai labāk izprastu, kādi dzimumu stereotipi pastāv mūsdienu sabiedrībā, Čehijas zinātnieki izanalizēja šo skaudību. Pētījuma rezultāti publicēti zinātniskajā žurnālā Frontiers in Psychology
Daudzi jaunākie socioloģijas un psiholoģijas pētījumi pārbauda, vai populārie uzskati par sievietēm un vīriešiem ir patiesi. Tādējādi, saskaņā ar vienu no pētījumiem, vīrieši biežāk saskaras ar manipulācijām attiecībās, bet sievietes ne vienmēr lemj, kam tērēt naudu no ģimenes budžeta.
Eksperti no Ostravas universitātes Čehijā pētīja tā saukto dzimumskaudību, kas rodas attiecībā pret pretējo dzimumu it kā raksturīgo īpašību un privilēģiju dēļ.
Raksta autori izmantoja datus, ko snieguši 1769 Čehijas iedzīvotāji vecumā no 15 gadiem. Aptaujas dalībnieki brīvi atbildēja uz jautājumu “Kas tevi padara greizsirdīgu pret pretējā dzimuma pārstāvjiem?” Daži uzrakstīja dažus vārdus uzskaitījuma formātā, citi veidoja detalizētus teikumus.
Kad pētnieki analizēja saņemtās atbildes, viņi identificēja trīs grupas, kurās var iedalīt visus skaudības cēloņus. Tās ir sociālās priekšrocības, fiziskās īpašības un psiholoģiskās īpašības.
Sievietes biežāk apskauda vīriešus viņu uztverto sociālo privilēģiju dēļ: augstākas algas, karjeras iespējas, brīvība no sociālā spiediena, kas balstīts uz izskatu. Daudzi aptaujātie atzīmēja, ka vīriešiem ir iespēja “atpūsties” un baudīt dzīvi, kas nav apgrūtināta ar sadzīves pienākumiem un bērnu pieskatīšanu. Vīriešiem skaudība bija par sieviešu spēju ar skaistuma un šarma palīdzību ietekmēt citu cilvēku uzvedību, kā arī brīvību atklāti paust emocijas bez sabiedrības nosodījuma.
Ja runājam par fiziskajām īpašībām, sievietes apskauda vīriešu spēku, kā arī brīvību no menstruācijas, grūtniecības iestāšanās un menopauzes. Tika pieminēta arī vīriešu iespēja dabiski novecot, nesaskaroties uz sabiedrības uzmanību par ar vecumu saistītām izmaiņām. Vīrieši atzīmēja sievišķo skaistumu un eleganci, kā arī spēju ienest pasaulē jaunu dzīvību.
Kategorijā Psiholoģiskās iezīmes tika uzsvērts, kā sociālās gaidas veido emocionālo un kognitīvo iezīmju uztveri. Piemēram, vīrieši apskauda sieviešu spēju veikt vairākus uzdevumus, bet sievietes – vīriešu emocionālo stabilitāti un loģisko, racionālo pieeju dzīvei.
Tajā pašā laikā 42% sieviešu un 56% vīriešu rakstīja, ka nemaz neapskauž pretējo dzimumu. Raksta autori secināja, ka, lai gan bioloģiskās atšķirības un sociālās lomas izraisa skaudību, daudzi cilvēki uz tām raugās pozitīvi vai neitrāli.
“Mūsu ilgtermiņa mērķis ir turpināt pētīt dzimumu skaudību un labāk izprast tās cēloņus un izpausmes, tostarp starptautiskā līmenī. Mēs jau strādājam pie datu vākšanas valstīs ar dažādu kultūras kontekstu, piemēram, Portugālē, Ziemeļmaķedonijā, Slovākijā un Jemenā,” rezumēja pētnieki.