Daudzi cilvēki dod priekšroku romantiskām attiecībām ar cilvēkiem ap viņu vecumu, taču ir arī pāri ar ievērojamu vecuma starpību. Starptautiska zinātnieku grupa nesen izmantoja lielu cilvēku izlasi, lai izsekotu partneru vecuma izmaiņām attiecību sākumā dažādos dzīves gados. Jaunais pētījums publicēts žurnālā Personal Relationships
Otrās pusītes izvēli ietekmējošiem faktoriem veltīts daudz pētījumu. Vienā rakstā tika ziņots, ka cilvēkus piesaista partneri ar līdzīgu vārdu krājumu. Cita darba autori analizēja, kā gadu gaitā mainās sieviešu priekšstati par dzīves partnera vēlamajām īpašībām.
Psihologi un sociologi no Čehijas, Īrijas un ASV nolēma noskaidrot vēlamo vecuma starpību jaunu romantisku attiecību sākumā vīriešiem un sievietēm. Darba pamatā bija dati no gandrīz 36 tūkstošiem iedzīvotāju no 28 Eiropas valstīm un Izraēlas, kuri piedalījās divos Survey of Health, Ageing, and Retirement in Europe (SHARE) pētījumos.
Pāru vecuma atšķirību analīze attiecību sākumā liecināja, ka 25 gadus veci vīrieši biežāk izvēlējās partnerus, kas bija aptuveni trīs gadus jaunāki par sevi, tas ir, 22 gadus veci. Savukārt tāda paša vecuma sievietes mēdza satikties ar trīs gadus vecākiem partneriem, tas ir, 28 gadus veciem vīriešiem.
Izsekojot tālākajām tendencēm, zinātnieki noskaidrojuši, ka gadu gaitā stiprā dzimuma pārstāvji labprātāk sāka attiecības ar arvien jaunākām sievietēm. Pēdējo vecums vīriešiem samazinājās par vienu gadu ar katriem pieciem papildu dzīves gadiem.
Proporcionāli palielinājās arī vecuma atšķirība pārī. Tā 40 gadus veciem vīriešiem vēlamā vecuma starpība ar jauno partneri pieauga līdz sešiem gadiem, 50 gadus veciem vīriešiem – līdz astoņiem gadiem, bet 60 gadus veciem vīriešiem – līdz 10 gadiem. 70 un 80 gadus vecu vīriešu grupā neatbilstība sasniedza 12 un 14 gadus.
Līdzīga, bet mazāk izteikta ietekme tika novērota sievietēm: pēc 25 gadiem viņas attiecībām sāka biežāk izvēlēties jaunākus vīriešus. Par katriem nākamajiem 10 dzīves gadiem sievietes savai vecuma starpībai pievienoja apmēram vienu gadu ar jaunu romantisku partneri. Tikpat daudz samazinājies arī vīriešu vecums.
Tā kā jaunībā sievietes pārsvarā izvēlējās vecākus partnerus, līdz 50-60 gadu vecumam daiļā dzimuma pārstāvju vecuma preferences mainījās uz vienaudžiem, bet pēc 60 gadiem – par pusotru līdz divus gadus jaunākiem vīriešiem.
Pētījuma autori uzskata, ka identificētās tendences partneru vecuma ziņā ir saistītas ar plašu evolūcijas un sociālkultūras faktoru loku.