Pagājušās nedēļas beigās ieslodzītajam Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam tika piespriests bargs sods: pēc tam, kad tiesa viņam piesprieda vēl 19 gadus stingrā režīma kolonijā, viņš nekavējoties tika nosūtīts uz soda izolatoru. Tomēr CNN žurnālisti atzīmē, ka tas krasi atšķiras no soda, ko saņēma vai, pareizāk sakot, nesaņēma ”Vāgnera” PMK vadītājs Jevgeņijs Prigožins.
Jūnijā Prigožins vadīja neveiksmīgu sacelšanos, kas bija lielākais pārbaudījums Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam vairāk nekā divu viņa valdīšanas gadu desmitu laikā. Kad Prigožina karaspēks apstājās pie Maskavas, Putins televīzijas uzrunā sacīja, ka tie, kas uzsāks “nodevības ceļu”, tiks sodīti. Gandrīz divus mēnešus vēlāk ar ”Vāgnera” PMK vadītāju tas vienkārši nenotika.
Vēl pārsteidzošāk, ka Prigožins pēc jūnija sacelšanās uzvedās pilnīgi neierobežoti.
Tikai dažas nedēļas pēc “nepatikšanām” Prigožins parādījās nesenā Krievijas un Āfrikas samita kuluāros Sanktpēterburgā, paspiežot roku augstai Centrālāfrikas Republikas (CĀR) amatpersonai.
Pārsteidzošā kārtā Prigožins, kurš pēdējos mēnešos ir parādījies tikai kamuflāžā, šoreiz izvēlējās polo kreklu un džinsus.
Vēl pārsteidzošāk ir tas, kā Krievijas diplomāti mēģina skaidrot faktu, ka Prigožins palicis brīvībā pēc Krievijas militārpersonu un vairāku notriektu Krievijas bruņoto spēku helikopteru slepkavības.
CNN žurnāliste Kristiāna Amanpūra 4.augustā konfrontēja ar Krievijas vēstnieku Apvienotajā Karalistē Andreju Kelinu un jautāja Krievijas diplomātam par Prigožina dīvaino uzrašanos pēc dumpja.
Kelins skaidroja, ka Putins nolēma pagātni atstāt pagātnē.
“Prezidents to kvalificēja, kad tas sākās. Tagad mēs atzīstam dažus ”Vāgnera” grupu varoņdarbus,” sacīja Kelins, atsaucoties uz PMK darbību Bahmutā Austrumukrainā.
Tomēr Amanpūra turpināja izdarīt spiedienu uz Kelinu.
“Es gribētu saprast, kāpēc tādi cilvēki kā Kara-Murza, Navaļnijs un citi atrodas cietumā par mutisku protestu un nesaskaņām ar Krievijas varas iestādēm, bet Prigožins, kurš mēģināja veikt apvērsumu pret Kremli, varbūt pat pret pašu prezidentu, iespējams, pat bruņotu apvērsumu, “joprojām ir brīvībā un atrodas Krievijas Federācijā? Viņš tika nofotografēts, tiekoties ar Āfrikas līderiem samita laikā Sanktpēterburgā, kāpēc viņš neatrodas cietumā par valsts nodevību?”, vaicāja žurnāliste.
Kelins sākumā izvairījās no atbildes, norādot, ka neatceras, ka ”Vāgnera” dumpja laikā būtu nogalināti krievu karavīri. Pēc žurnālistes spiediena vēstnieks atzina, ka viņam nav skaidrojuma par notiekošo.
Eksperti saka, ka ”Vāgnera” boss Putinam joprojām ir vērtīgs, pat ja abu vīriešu autoritāte ir mazinājusies.
“Prigožina saites ar Kremli nepārprotami ir cietušas. Bet, tā kā Putins kopš dumpja ir zaudējis vēl vairāk savas ietekmes, viņš, šķiet, domā, ka Prigožina paturēšanai joprojām ir kāda vērtība,” sacīja Kendisa Rondo, Future Frontlines izlūkdienesta direktore domnīcā New America.
Rondo sacīja, ka Prigožina biznesa ķēriens un spēja slēpt komerciālos ieguvumus, izmantojot necaurredzamu aizsegkompāniju tīklu un ārzonas operācijas, ir Putina vadītās Krievijas priekšrocība, kuru skārušas masveida Rietumu ekonomiskās sankcijas.
“Šobrīd Prigožina aizsegkompāniju tīkls ir labākā apdrošināšana, kāda Putinam ir, lai uzturētu Krievijas kara ekonomiku. Mēs redzēsim vēl iespaidīgākus notikumus tuvāk Polijas un Baltkrievijas robežai,” norāda Rondo.
Viņa runā par dažu ”Vāgnera” PMK kaujinieku neseno pārvietošanu uz Baltkrieviju. Šis solis, kas acīmredzot ir daļa no vienošanās par jūnija sacelšanās izbeigšanu, jau ir izraisījis trauksmi Polijā, kas ir Baltkrievijas kaimiņvalsts NATO.
Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis nesen paziņoja, ka 100 Vāgnera karavīri virzās uz šauru zemes joslu starp Poliju un Lietuvu, iespējams, ar nolūku šķērsot robežu, maskējoties kā migranti.
Nav īsti skaidrs, cik vāgneriešu ir Baltkrievijā un vai viņiem ir pieejami smagie ieroči. Taču Moraveckis, šķiet, norādīja uz vienu potenciālu Vāgnera zvērību scenāriju: zināmas destabilizācijas veicināšanu gar NATO austrumu robežu.
”Vāgnera” PMK Āfrikas pēdas
Un tad vēl ir Prigožina plāni attiecībā uz citu reģionu: neaizsargātajām un nestabilajām Āfrikas valstīm, kur ”Vāgnera” PMK jau ir veikusi virkni operāciju.
“Lai izvairītos no noslēpumiem un aizkulišu sarunām, informēju, ka ”Vāgnera” grupa turpina savu darbību Āfrikā, kā arī apmācību centros Baltkrievijā,” Telegram publicētajā audiovēstījumā sacīja Prigožins.
Prigožina spēki jau ir iesaistīti operācijās Sudānā, kur viņš ir apgādājis kaujiniekus, kas cīnās pret Sudānas armiju, kā arī aktīvi darbojies CĀR un Lībijā.
Tā var arī turpināt darboties Nigērā pēc nesenā militārā apvērsuma, kas draudēja izraisīt lielu reģionālo krīzi. Nesenā Telegram ierakstā Prigožins deva mājienu, ka ”Vāgners” varētu būt gatavs tur piedāvāt savus pakalpojumus.
“Nigērā notikušais briest jau gadiem. Bijušie koloniālisti cenšas noturēt Āfrikas valstu iedzīvotājus savās rokās. Lai tos kontrolētu, bijušie koloniālisti piepilda šīs valstis ar teroristiem un dažādām bandām. Līdz ar to tiek radīta kolosāla drošības krīze,” viņš teica. norādot, ka “iedzīvotāji cieš.”
“Un tas ir iemesls mīlestībai pret ”Vāgnera” PMK, tā ir ”Vāgnera” PMK augstā efektivitāte. Jo tūkstotis ”Vāgnera” PMK kaujinieku spēj atjaunot kārtību un iznīcināt teroristus, neļaujot tiem kaitēt valstu civiliedzīvotājiem,” rezumē Prigožins.
Bet jāatzīmē, ka Prigožina paziņojums bija pretrunā ar Krievijas Ārlietu ministrijas viedokli, kas aicināja militārpersonas “nekavējoties atbrīvot” Nigērijas prezidentu Mohamedu Bazumu.
Un šajā brīdī situācija Krievijas Federācijā kļūst vēl interesantāka. Spītējot Putinam un izvairoties no soda, Prigožins, šķiet, ir izveidojis smaguma centru, kas konkurē ar Kremli.
Nesenā analīzē Tatjana Stanovaja, Kārnegi Eirāzijas centra vecākā līdzstrādniece Krievijā, sacīja, ka Prigožins ir efektīvi iznīcinājis “varas vertikāli” – Putina ilggadējo no augšas uz leju valdošo sistēmu.
“Putina izreklamētā “varas vertikāle” ir pazudusi. Stingras rokas vietā ir desmitiem miniprigožinu, un, lai arī viņi var būt prognozējamāki par ”Vāgnera” līderi, viņi nav mazāk bīstami. Viņi visi ļoti labi zina, ka “pēcPutina Krievija jau ir klāt – pat tad, kad Putins paliek pie varas – un, ka ir laiks ņemt rokās ieročus un gatavoties cīņai par varu,” atzīmēja Stanovaja.