Pirms vairāk nekā nedēļas notika lidmašīnas avārija ar Jevgeņiju Prigožinu uz klāja. Līdz šim gan Krievijas, gan Rietumu mediji turpina izmeklēt iespējamās slepkavības cēloņus un sekas. Tā amerikāņu laikraksts The Wall Street Journal publicēja ekskluzīvu ziņojumu par to, kā PMK vadītājs gadiem ilgi izvairījās no izsekošanas un sankcijām, izmantojot privātās lidmašīnas, kas aprīkotas ar aizsardzības līdzekļiem pret novērošanu, izslēdzot transponderus, izmantojot pēkšņas maršruta izmaiņas lidojumā, viltus dokumentus un pasažieru sarakstus. ASV kopā ar 30 citām valstīm piemēroja sankcijas grupas vadītājam un viņa uzņēmumiem, un par Prigožina sagūstīšanu tika piedāvāta 10 miljonu dolāru atlīdzība.
Projekts “Mēs varam izskaidrot” veica izmeklēšanu par “Putina šefpavāra” impēriju un to, kurš savā īpašumā iegūs daudzu PMK vadītājam savulaik piederējušu uzņēmumu daudzu miljardu dolāru vērtus īpašumus, kā arī Prigožina radinieku likteņus. Piemēram, viņa mātes vārds, pēc žurnālistu domām, pazudis no valsts juridisko personu reģistra. Citi uzņēmumi turpina darboties, turklāt pilda valsts pasūtījumus, piemēram, par pārtikas piegādi armijai. Bet ”Carnegie Politika” publicēja rakstu ar nosaukumu “Vertikāles atjaunošana. Kāpēc mums ir vajadzīga Jevgeņija Prigožina nāve”, kurā teikts, ka versija par brutālo atriebību pret Kremli sacēlušajiem, ir izdevīga Putinam, pat ja viņš nebija iesaistīts aviokatastrofā.
“Jevgeņijs Prigožins sāka kā uzņēmējs Sanktpēterburgā ar hotdogu stendu ķēdi, ko viņš vadīja kopā ar savu māti deviņdesmito gadu sākumā, bet pēc tam paplašināja savus sakarus, lai vadītu ļoti veiksmīgu ēdināšanas uzņēmumu un saņēma vairākus ienesīgus valdības līgumus: skolām, militārpersonām. Un 2000. gados viņš paplašināja savus biznesa pasākumus, izveidojot privāto militāro grupu Wagner. … Ir ļoti spēcīgas pazīmes tam, ka Putins īstermiņā piemēros bargus pasākumus. Tas, ka lidmašīnā atradās Prigožins un Dmitrijs Utkins, arī ”Vāgnera” organizācijas augsta ranga cilvēks, liecina, ka viņi ir noraizējušies un notiek cīņa augstākajā un elites līmenī. Viena interpretācija ir tāda, ka tas varētu būt beigu sākums. Sistēmā ir daudz plaisu, uzskata Sāra Vilsone Sohī, Kolorādo Boulderas universitātes docente.
Klauss Larress, starptautisko attiecību profesors Ziemeļkarolīnas Universitātē Chapel Hill, piebilst: “Viņam bija gan biznesa, gan militārā impērija, ko sauca par ”Vāgnera” grupu. Runājot par PMK, mēs zinām, ka Putins vēlētos integrēt tās cīnītājus Krievijas armijā, kas izraisīja pretestību un neapmierinātību jau pirms avārijas, daļēji tas bija iemesls Prigožina gājienam uz Maskavu. Neredzu, ka grupējumu var integrēt armijā. PMK darbojas arī ārvalstīs, īpaši Āfrikā un Sīrijā. Šeit es domāju, ka Krievijas varas iestādes izvēlēsies citu pieeju un atstās tās neskartas, protams, iecels jaunus vadītājus. Kremlis nevēlas zaudēt savas pozīcijas Āfrikā un, protams, Sīrijā, pateicoties mēģinājumam integrēt ”Vāgnera” kaujiniekus regulārajā armijā.
Kas attiecas uz viņa biznesa impēriju. Mēs zinām, ka Prigožins nebija patriots bez sudraba, viņš, protams, rīkojās savās interesēs, tostarp saņēma milzīgus labumus no lojalitātes Putinam. Tā ir tipiska situācija Krievijā, kad Kremļa korumpētās varas iestādes stimulē tos, kas kalpo Putinam, tas attiecās arī uz Prigožinu. Kas notiks tālāk ar šo biznesa impēriju, ir atklāts jautājums. Nedomāju, ka Putins vismaz īstermiņā aiztiks Prigožina ģimeni, lai izvairītos no iespējamas atbildes no PMK pārstāvju puses.
Bet galu galā Prigožinu ģimene nepaliks nabadzīga, bet noteikti nebūs tik bagāta, lai to uzskatītu par valsts eliti. Putina režīms gūst labumu no Prigožina nāves. Pirmkārt, tas parāda, kurš ir priekšnieks Kremlī, un, otrkārt, tas ir piemērs tiem, kas domā Putinu izaicināt vai kritizēt, vai arī tiem, kam ir ambīcijas mēģināt viņu noņemt. Tas ir acīmredzams brīdinājums. Ja paskatās vēsturē, Putins vienmēr reaģē vienādi. Viņš ir atriebīgs, vienmēr rūpējas par jebkuru potenciālo pretinieku, un viņam tas vienmēr izdevies.