”Vāgnera” dibinātājs Jevgeņijs Prigožins bija kļuvis par reālu iekšēju draudu valdošajam režīmam Krievijā, un viņa iznīcināšanai sekos ”Vāgnera” PMK likvidēšana, medijiem pastāstīja Krievijas varas iestādēm pietuvināti avoti, kuri lūdza palikt anonīmi sakarā ar tēmas jutīgumu.
“Es neticu Ukrainas, kā arī Rietumu militārajai pēdai viņa nāvē. Prigožinam bija labi organizēta drošības sistēma. Tas ir debīls mūsu valdības lēmums, kas pieņemts pat kara laikā. Kāpēc?” — sacīja pašreizējā Krievijas valdības amatpersona, kas iepriekš dienējusi drošības spēkos.
Viņaprāt, lēmums likvidēt Prigožinu varēja būt pieņemts emociju līmenī:
“Es domāju, ka “priekšnieks” tomēr baidījās, ka Prigožins kaut kā brīnumainā kārtā izpeldēs vēlēšanās. Es pats tam neticu. Bet kas zina, kas ir cara galvā?
“Putina problēma ir tā, ka viņa tēls ir pabalējis un pārstājis atbilst Krievijas pieprasījumam pēc spēcīga un izlēmīga līdera, kurš mērķus sasniedz ātri, ar minimālām izmaksām un upuriem. Kļuva skaidrs, ka Putins zaudē tādiem harizmātiskiem tēliem kā Prigožins, kuri ir gatavi teikt patiesību un pieņemt lietas tādas, kādas tās ir,” skaidro Starptautiskās krīzes grupas analītiķis Oļegs Ignatovs.
Kremlis nespēs saglabāt ”Vāgnera” PMK tā pašreizējā formā, pārliecināti divi sarunu biedri Krievijas valdībā. ”Vāgnera” spēks ir pieredzējušu militāro vienību apvienojums, kas karojušas Ukrainā, Āfrikā un Tuvajos Austrumos, un jaudīgs desmitiem informācijas resursu tīkls ar profesionāliem žurnālistiem, simtiem polittehnologu, kā arī neformālām vienošanām ar paramilitārajām vienībām.
“Nebūs iespējams vienkārši pārņemt kontroli pār tā struktūrām no Prigožina, kur viss bija saistīts ar viņa figūru, harizmu, caursitēja raksturu un personīgo vienošanos ar sistēmu. Pat neskatoties uz to, ka Āfrikā viņu uzskatīja par Kremļa cilvēku,” sacīja vīrietis, kurš kopā ar ”Vāgneru” bijis vairākos komandējumos.
“Līdz ar Prigožina aiziešanu, ”Vāgners” diez vai pastāvēs. Domāju, ka arī pašu Putinu tas neinteresē. Galu galā daudzi ”Vāgnera” locekļi uzskata, ka aiz tā varētu būt varas iestādes. Un varas iestādes nevar ignorēt šādus riskus,” piekrīt Ignatovs no Starptautiskās krīzes grupas.
Kremlis apzinās, ka pastāv jauna militāra sacelšanās risks un Krievijas specdienesti strādā, lai to novērstu, sacīja Krievijas valdības amatpersona, kas iepriekš dienējusi specdienestos.
“Tagad visi cenšas turēties pēc iespējas tālāk no jebkādiem stāstiem un projektiem, kas saistīti ar ”Vāgnera” PMK vadītāju. Īpaši tie, kuriem bija vismaz kāds sakars ar PMK un Prigožinu. Notikušā sekas var skart daudzas valsts sistēmas figūras,” secina cita Krievijas amatpersona.