Ukrainas varasiestādes Vašingtonai ir skaidri norādījušas, ka, lai šogad un nākamgad veiksmīgi veiktu ofensīvu pret Krievijas karaspēku, tām ir nepieciešami desmitiem dažādu veidu ieroču. To vidū ir arī tāla darbības rādiusa raķetes, kuras ASV līdz šim ir atteikušās piegādāt.
Kijivas sastādītais saraksts tika nodots konkrēti Amerikas likumdevējiem, ar to iepazinās The Wall Street Journal .
Kopumā “uzbrukuma operāciju” prasību sarakstu veido 29 ieroču un munīcijas veidi. To vidū ir armijas operatīvi taktiskā raķešu sistēma ATACMS ar ballistisko raķešu darbības rādiusu līdz 300 km. Iepriekš Džo Baidena administrācija atteicās nodrošināt Ukrainai šādus ieročus, baidoties, ka tā spēs dot triecienu Krievijas teritorijai, kas varētu izraisīt tās militāro konfliktu ar Rietumiem.
ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins piektdien, uzstājoties Prāgā, atbildēja uz jautājumu, kāpēc Vašingtona nedod Kijevai ATACMS raķešu sistēmas. ASV ir gatavas nodrošināt Ukrainai nepieciešamos ieročus, lai atbrīvotu savu teritoriju no Krievijas karaspēka, taču “runa nav par viena veida ieroci vai ieroču sistēmu,” sacīja Ostins.
Lieta ir par to, kā šīs sistēmas integrēt un dažādu pūļu elementi, lai radītu efektu, kas dotu ukraiņiem priekšrocības. Un mēs sākam redzēt, kā tas nes augļus.
Papildus ATACMS Ukraina savām veiksmīgajām HIMARS sistēmām pieprasīja arī 2000 raķešu, kuras ASV tai jau bija piegādājušas; turklāt sarakstā iekļauti tanki, droni, artilērijas sistēmas, pretkuģu raķetes Harpoon, raksta WSJ.
Pagājušās nedēļas laikā Ukrainas karaspēks ir veicis lielāko ofensīvu kopš kara sākuma, dažu dienu laikā atbrīvojot teritoriju Harkovas apgabalā, ko Krievijas armija bija iekarojusi vairākus mēnešus. “Fakts, ka Krievijas armija ir pilnībā degradēta, atviegloja mūsu darbu,” laikrakstam Financial Times sacīja ātrās reaģēšanas komandas komandieris Petrs Kuziks, kurš piedalījās ofensīvā. Viņi skrēja kā olimpiskie sprinteri. Viņi atstāja tankus, ieročus… viņi pat zaga velosipēdus, lai aizbēgtu.