Visi pazīst savvaļas efeju ar trīsstūrveida lapām. Taču ir vēl daudz un dažādu efeju sugu ar dažādu formu lapām: ar sirdsveida, dziļi iešķeltām, apaļām, piecstaru, krokotām, punktotām, zīdaini spīdīgām un matētām lapām. Arī lapu krāsa ir dažāda: gaiši zaļa, ar dzeltenām apmalēm, zaļas ar gaiši dzeltenu vidusdaļu, gaiši dzeltenas ar zaļiem plankumiem un pelēcīgas.
Interesantā lapu forma un skaistais krāsojums ir ļoti dekoratīvs. Arī lapu izmērs dažādu sugu efejām atšķiras: tās var būt pavisam sīkas (tikai 2-3 cm) un var sasniegt pat 15 cm. Katrs atradīs savam dārzam piemērotu efeju, jo tās ir tik dažādas! Efeju šķirnes ar zaļām lapām labi izskatās saulainā vietā, piemēram, pie mūra, sienas vai žoga. Efeju zaļās lapas lieliski sader ar vīteņorozēm. Vīteņrožu ziedi izcelsies uz efeju zaļo lapu fona, savukārt efeju zaļums tiks atdzīvināts un saules pielijušās lapas mirdzēs. Efejas ar krāsainu lapojumu vislabāk jutīsies ēnainā vietā: efeja „Kolibri” ar balti plankumainām lapām; efeja „Eva” ar krēmīgi baltajām lapām un dzeltenu apmali un efeja „Goldheart”, kam ir dzeltenas lapas ar zaļu apmali.
Lai efeju zarojums nekļūtu pārāk biezs, tās regulāri nepieciešams apgriezt. Apgriešanai izmanto dzīvžoga šķēres. Laicīgi nogriez zarus, kas aug logu aplodu vai citu krāsotu koka detaļu virzienā. Ja, efejas zarus neapgriezīsi laicīgi, auga tvērējsaknes uz mājas sienas atstās neglītus pleķus un traipus. Laicīgi apgriez arī lietus ūdens notekas virzienā augošos zarus! Pastāv uzskats, ka efeja bojā sienas salaiduma vietas. Tas bija agrāk, kad ēku salaiduma vietas tika apstrādātas ar kaļķa javu. Ja Tev rodas šaubas, tad pārbaudi ēkas salaiduma vietas – pakasi ar nazi. Ja java ir mīksta un rodas dziļas rievas, tad labāk tomēr izvēlēties citu vīteņaugu vai kāpelētājaugu, kurš nepieķeras virsmai, bet gan aug un vijas gar balstu. Taču, ja ēkas salaiduma vietas ir labā stāvoklī, ar efejām apaudzēta siena kalpos pat kā izolācijas slānis.
Lietus ūdens pa lapām notecēs un neiesūksies mūrī, t.i., ēkas sienā. Efeja labi padodas arī dažādu formu veidošanai, piemēram, lodes, spirāles vai pat dažādu dzīvnieku formā. Formu veidošanai vislabāk izvēlēties efeju ar smalkām lapām, piemēram. Baltijas efeju (Hedera h. Baltica). Sagatavoto dzīvnieka figūras stiepli ievieto starp efejas zariem (augam jābūt jaunam) un iespraud zemē. Efejas zarus atsien pie stieples. Zarus, kas neiekļaujas formā, nogriež. No efejas labi var veidot arī kantainas formas. No stieples un mietiņa izveido rāmi un katrā stūri iestādi pa efejas stādam. Dažu mēnešu laikā augs izveidos zaļu, kantainu figūru.
Vēl viena ideja! Ar efejām apaudzēta resna virve starp mietiņiem veidos interesantu žogu vai norobežojumu. Šajā gadījumā efeja pie virves nedaudz jāatsien, lai jaunie dzinumi vītos ap virvi. Lai gan šādiem dekoratīviem elementiem nepieciešama regulāra apgriešana, tie piešķir interesantu akcentu un piesaista skatienus!
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!