Pēdējos gados mūsu dārzos parādās līdz šim nebijuši akcenti. Krāšņās un tradicionālās puķu dobes arvien biežāk izkonkurē daudzveidīgi stiebri, smilgu skaras, leknas, garas lapas, trauslām niedrēm līdzīgi stublājiņi vai timotiņa druknie kakliņi… Izrādās, tie nav nejauši tukšuma aizpildītāji, bet gan galvenie dārza augi. Modē nāk dekoratīvās graudzāles.
Varbūt arī jūs savā dārzā gribat ieviest ko neparastu, tajā pašā laikā gaisīgu, šarmantu un patiesi latvisku? Izvēlieties dekoratīvās graudzāles – tās pašas, kas jau senos laikos Francijā greznojušas lepno villu koptos mauriņus, tās pašas, kas savas pieticības un vienkāršās audzēšanas dēļ arvien lielāku popularitāti iekaro Vācijā, Holandē, Skandināvijas valstīs. Skeptiķi droši vien visgudri teiks: ar šo mantu mums tāpat pilnas visas pļavas un grāvmalas.
Jā, dekoratīvo graudzāļu senči kādreiz patiešām auga visparastākajās pļavās, taču, pateicoties prasmīgiem dārzniekiem, tagad tās ir kultivētas un pilntiesīgas daiļdārzu iemītnieces – skaistas, graciozas un krāšņas, liekot dārzam labi izskatīties cauru gadu.
Daudzgadīgās graudzāles, tāpat kā citas ziemcietes, ar savu krāsu un formu dod savdabīgu un interesantu papildinājumu ikvienam dārzam. Salīdzinot ar puķēm, kuras skaisti uzzied, taču drīz vien vīst, graudzāles var lepoties ar nevīstošu daili. Dažādu krāsu un augstumu, ar atšķirīgu lapu un smilgu rakstu tās visu sezonu allaž labi izskatās gan ziemciešu, skujeņu vai vasaras puķu dobē, gan dīķmalā vai akmeņdārzā, gan vienas pašas, augdamas kā akcents plaša zāliena vidū.
Dārzs, kurā aug graudzāles, būs neatkārtojams cauru gadu: pēc lietus smalkajās, adatveida vai nokarenajās lapās un ziedu skarās šūposies simtiem mazu rasas lāsīšu, rudens rītos kā teiksmaini mežģīņu raksti tur zaigos neskaitāmie zirnekļu tīkli, ziemā apledojušo kristāliņu pilnajās un nolīkušajās skarās, klusi sanēdams, šūposies sniegs…
Kur stādīt? Dekoratīvās graudzāles ir gan augumā nelielas, gan vidēji augstas, gan tādas, kas spēj sasniegt pat četru metru augstumu, tāpēc apstādījumos tās iespējams dažādi izvietot. Graudzāles lieliski iederas pie lielākām vai mazākām ūdenskrātuvēm, jo veido tur dabiskajai ūdenskrātuvei līdzīgu ainavu. Krastā stādāmas lielā auguma graciozās miskantes, stepjulīgas, ciņusmilgas, dažāda veida grīšļi.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!