Jautājums par to firmu īpašumu konfiskāciju, kuras ir paziņojušas par izstāšanos no Krievijas tirgus, ir jārisina ļoti uzmanīgi, norāda Krievijas bagātākais cilvēks Vladimirs Potaņins, kura viedokli izplatījis uzņēmuma Norilskij Nikel preses dienests.
“Tas mūs aizvedīs simts gadus atpakaļ, līdz 1917. gadam, un šāda soļa sekas – investoru globālo neuzticību Krievijai – mēs pieredzēsim daudzus gadu desmitus,” viņš teica.
“Daudzu kompāniju lēmums apturēt darbību Krievijā ir, es teiktu, zināmā mērā ir emocionāls un, iespējams, pieņemts bezprecedenta spiediena rezultātā no sabiedriskās domas ārvalstīs. Tāpēc, visticamāk, viņi atgriezīsies. Un personīgi es pataupītu viņiem šādu iespēju,» viņš sacīja.
“Nacionalizācijas gadījumi – tas ir, uzņēmumu atpirkšana no īpašnieka un to tālāka nodošana valsts īpašumā – ir zināmi nesenā vēsturē. Tā ir civilizētāka pieeja, kas, kā likums, tiek izmantota, lai pārstrukturētu veselas nozares, nereti. ar sekojošu privatizāciju.Tāpēc man nav skaidrs, cik šodien ir lietderīgi runāt par ārvalstu uzņēmumu aktīvu nacionalizāciju,” viņš teica.
Pēc Potaņina domām, adekvātāks pasākums ir Ekonomikas attīstības ministrijas priekšlikums – ieviest šādos uzņēmumos ārējo vadību. “Tas ļaus īpašniekiem saglabāt savu īpašumu, bet uzņēmumiem izvairīties no sabrukuma, turpināt ražot produkciju un maksāt darbiniekiem algu,” uzskata Potaņins.
Pozīciju saglabāšana tirgos pret “durvju aizciršanu”
Krievijas ekonomiskajiem pasākumiem, reaģējot uz ierobežojumiem, ko radījusi situācija ap Ukrainu, jābūt pragmatiskiem un vērstiem uz pozīciju saglabāšanu tirgos, uzskata Noriļskas niķeļa vadītājs.
“Uzskatu par ļoti svarīgu, lai pašreizējā situācijā Krievijas ekonomiskās atbildes pasākumi būtu pārdomāti, pragmatiski un neradītu papildu grūtības iekšzemes ekonomikai. Uz lielākoties neracionālu un pat histērisku notikumu fona pasaules tirgos mums ir jāizskatās solīdi un mierīgi, un mūsu centieniem jābūt vērstiem nevis uz durvju aizciršanu, bet gan uz Krievijas ekonomisko pozīciju saglabāšanu tajos tirgos, kurus mēs tik ilgi esam apguvuši,» sacīja Potaņins.
“Tas attiecas, piemēram, uz Krievijas produkcijas eksportu. Nav noslēpums, ka daudzas valstis izmanto sankcijas, tostarp kā līdzekli konkurences cīņā. Būtu nepareizi, ja Krievija ar savu rīcību veicinātu šo mērķu sasniegšanu.,” viņš teica.
“Gluži otrādi, ja mūs izspiež no tirgiem, tad jācenšas tajos palikt, nevis brīvprātīgi jāatsakās no dalības,” secināja Norilskij Nikel vadītājs.
Uzņēmums ir pasaulē lielākais pallādija un augstas kvalitātes niķeļa ražotājs ar attiecīgi 40% un 20% tirgus daļu, kā arī galvenais vara un platīna ražotājs.
Atgādinām, ka partija Vienotā Krievija ierosināja nacionalizēt tos Rietumu uzņēmumus, kas pameta Krievijas Federāciju.